"Teknolojide Taksit Sınırlandırması, Rekabeti Olumlu Etkiler" - Haberler
Haberi Paylaş

"Teknolojide Taksit Sınırlandırması, Rekabeti Olumlu Etkiler"

Bültenler - Haberler | Güncel

Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek 'kredi kartlarına 9 ay taksit' uygulamasını değerlendirdi.

Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek 'kredi kartlarına 9 ay taksit' uygulamasını değerlendirdi. Bayraktar, "Teknoloji perakendesinde rekabeti olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz" dedi.

Taksit sınırlandırmalarını ilişkin gelişmeleri değerlendiren Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, yönetmeliğin, alışverişlerin taksitlendirilmesinde, piyasadaki rekabeti daha dengeli ve adil bir noktaya getireceğini söyleyerek "Teknoloji marketlerinin bütün ürünlerinin 9 ay taksit sayısında eşitlenmesi, satış-pazarlama maliyetlerimizi de daha öngörülebilir kılacak. Piyasanın tümünü kapsayan bu tür düzenlemelerin, bilhassa içinde bulunduğumuz teknoloji perakende sektörü gibi hızlı büyüyen sektörleri istikrarlı hale getirmesi bakımından faydalı olduğuna inanıyoruz" dedi.

Satışları taksit değil, tüketicinin ihtiyaçları ve alım gücü artırıyor

Arif Bayraktar "Bu değişiklik Kasım ayında taslak olarak yayınlandı. Taslağa göre, ağırlıklı olarak teknoloji marketlerindeki ürünlerde, taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılacaktı. Biz o tarihte yaptığımız açıklamada da, düzenlemenin sektöre etkisinin sınırlı olacağını, Bimeks olarak ise, rekabet dezavantajımızı gidereceği için olumlu gördüğümüzü belirtmiştik. Şimdi taksit sayısının 9'a çıkarılması ve piyasa geneline uygulanacak olması, olumlu görüşümüzü pekiştirmiş oldu" dedi. Teknoloji Perakende sektörünün önümüzdeki yıl da büyüme göstereceğini söyleyen Bayraktar "Taksitle ödemenin satışlara etkisini göz ardı etmiyoruz ama satışlardaki artış esas olarak çeşitlenen ihtiyaçlardan, artan alım gücünden ve fiyatların giderek daha erişilebilir olmasından kaynaklanıyor" dedi.

Bayraktar, Bimeks olarak 2012 yılı sonuna kadar 6 taksit uyguladıklarını, rakiplerin daha yüksek taksit sayısı uygulamaları yüzünden bir yıl önce 10 taksite çıktıklarını belirterek, "Bimeks özelinde bakarsak, sektörün 9 ayda eşitlenmesi, satış politikamızda ve hedeflerimizde bir değişikliğe yol açmayacak, şirket olarak bu düzenlemeyi olumlu ve faydalı buluyoruz" dedi.

Kasım ayında Gedik Menkul Değerler'in yayınladığı bir bilgi notunda, Bimeks'in satışlarının yüzde 84'ünün kredi kartıyla yapıldığı, bu satışların da yüzde 63'ünün 6 veya daha az taksitle gerçekleştiğine dikkat çekilmişti.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Arif Bayraktar, Bimeks, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title