Haberler

  TikTok'ta Universal Music Group ile yaşanan anlaşmazlık şarkıları tehlikeye sokuyor

  Güncelleme:

  TikTok ile Universal Music Group arasındaki lisans anlaşmazlığı nedeniyle Taylor Swift, Billie Eilish ve Harry Styles gibi ünlü sanatçıların şarkıları TikTok'tan kaldırıldı. Şimdi ise Universal Music Publishing Group (UMPG) ile sözleşmesi bulunan şarkı yazarları için de benzer bir durum söz konusu. Bu durum, dans videoları çeken kullanıcılar için problemlere yol açabilir.

  Mobil dünyanın devasa gelişimiyle hayatımıza giren mecralardan birisi de TikTok oldu. Platform öylesine popüler oldu ki çok kısa sürede Facebook, X (Twitter) ve YouTube gibi yılların köklü mecralarıyla kıyasıya rekabet eder hale geldi. Ancak platformla ilgili yaşanan son gelişmeler çok da olumlu değil. Zira TikTok'u TikTok yapan, kısacası şarkı söyleme ve dans etme konsepti dünyanın en büyük müzik şirketlerinden biri konumundaki Universal Music Group nedeniyle ciddi zarar görebilir.

  TikTok'ta işler yolunda gitmiyor – 4 milyona yakın şarkı silinebilir

  TikTok ile Universal Music Group arasındaki lisans anlaşmazlığı bir türlü çözülmek bilmiyor. Bilindiği üzere 31 Ocak tarihinde iki dev isim arasındaki anlaşma sona erdi ve yapılan lisans görüşmelerden de herhangi bir olumlu sonuç çıkmadı. Bununla birlikte 1 Şubat tarihi itibariyle Universal Music Group bünyesindeki Taylor Swift, Billie Eilish ve Harry Styles gibi ünlü sanatçıların şarkılarından oluşan yaklaşık 3 milyonluk geniş çaplı müzik katoloğu TikTok'tan kaldırıldı.

  TikTok ile lisans anlaşmasının yenilenmeme sebepleri ise Universal Music Group'a göre sanatçılara uygun telifin ödenmemesi, platformun yapay zeka tarafından oluşturulan kayıtları engelleyememesi ve çevrim içi güvenlikle ilgili sorunlar şeklinde.

  TikTok, yeni özelliğini yaygınlaştırıyor!

  Son gelen bilgilere göre işler burada bitmiyor. Zira TikTok tarafından yapılan son açıklamaya baktığımızda şimdi de Universal Music Publishing Group (UMPG) ile sözleşmesi bulunan şarkı yazarları için benzer bir durumun olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada 1 Şubat'ta kaldırılan 3 milyon müziğin ardından şimdi de 4 milyona yakın şarkının platformdan ayrılması ihtimaller dahilinde. Yani daha fazla popüler parça yakın bir zamanda platformdan ayrılacak ve bu özellikle dans videoları çeken kullanıcılar için birçok probleme neden olacak.

  Universal Music Group'un, Universal Music Publishing Group (UMPG) ile sözleşme imzalayan bir şarkı yazarı tarafından yazılan tüm şarkıları, onların sağladığı bilgilere dayanarak kaldırma yönündeki gerekliliğini yerine getirme sürecindeyiz. Onların eylemleri yalnızca temsil ettikleri şarkı yazarlarını ve sanatçıları etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda Universal'la anlaşması olmayan birçok sanatçıyı ve şarkı yazarını da etkiliyor.

  Bu konuyu biraz daha açacak olursak; Universal Music Publishing Group (UMPG), Universal Music Group bünyesinde. Ancak sadece yayın haklarına odaklanan bir birim diyebiliriz. Burada UMPG sözleşmeli bir yazarın bir şarkıya herhangi bir şekilde katkıda bulunması ilgili parçanın lisans sorunları nedeniyle TikTok'tan kaldırılmasını gerektiriyor.

  Yani Taylor Swift, Adele, Justin Bieber, Mariah Carey, Ice Spice, Elton John, Harry Styles ve SZA gibi isimlerle iş birliği yapan sanatçıların şarkıları da platformdan kaldırılacak ve halihazırda bu parçaları kullanan videoların da sesi kısılacak.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Billie Eilish Harry Styles Taylor Swift Universal Swift Teknoloji Güncel Haberler

  Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

  Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

  Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

  Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

  Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

  Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

  Bakmadan Geçme

  EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
  Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

  Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title