Tarihten Bugüne Rusya İhlal Karnesi"

Tarihten Bugüne Rusya İhlal Karnesi"

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezince (UHİM), hazırlanan "Tarihten bugüne Rusya ihlal karnesi" raporu basına tanıtıldı.

Tarihten Bugüne Rusya İhlal Karnesi

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezince (UHİM), hazırlanan "Tarihten bugüne Rusya ihlal karnesi" raporu basına tanıtıldı.

UHİM Hukuk İşleri Direktörü Mustafa Demiral, Rusya'nın Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana dünya siyasetinde belirleyici bir aktör olarak yer alma hedefini sürdürdüğünü anlattı.

Başta Çeçenistan işgali olmak üzere Kırım'ın ilhak edilmesi, Ukrayna ve Gürcistan gibi komşu ülkelere karşı yürütülen politikalar, Suriye iç savaşında takınılan tavır ve benzeri uygulamaların, Rusya'nın söz konusu hedef doğrultusunda nasıl bir yol izleyeceğine dair fikir verdiğini belirten Demiral, "Çalışmamız Rusya'nın dünya üzerindeki politikalarını ve bu politikaların sonuçlarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Hiç şüphesiz hak ihlalleri, her dönem ve coğrafyada yaşanagelmiştir ancak, çalışmalarımızın temel amacı, medeniyet, barış ve özgürlüklerin temsilcisi olduğu iddiasını taşıyan ve bugün sınırları dışında etki gücüne sahip olan devletlerin söylemlerinin gerçekliğini test etmek, göz ardı edilen bu alanın tartışmaya açılmasına katkı sağlamaktır" diye konuştu.

Rusya'nın 2008'de Gürcistan, 2014'te ise Ukrayna ve Kırım'da katı bir politika izlediğini belirten Demiral, şunları kaydetti:

"İç savaşın başından bu yana açık destek verdiği Esed rejiminin devamı için Suriye'de hava operasyonları düzenlemeye başlamıştır. 2015 yılı ekim ayından bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda, her ne kadar silahlı unsurların hedef alındığı söylense de binlerce sivil Suriyeli yaşamını yitirmiştir. Rusya'nın operasyonlarının yüzde 90'ı sivillere, yüzde 10'u ise DAEŞ'e yönelik olmuştur."


"2011 yılından bu yana devam etmekte olan süreçte, Esed rejimin en büyük destekçisi Rusya olmuştur" denilen raporda, siyasi, ekonomik ve jeopolitik çıkarları sebebiyle Ortadoğu'daki en büyük müttefiki olan Suriye rejiminin yanında yer alan Rusya'nın, Esed yönetiminin diğer destekçileri İran ve Çin'le birlikte Suriye'deki iç savaşta yüz binlerce sivilin yaşamını yitirmesinin baş sorumlularından biri olduğu ifadesine yer verildi.