"Talabani Milyonlarca Dolar Biriktirdi" İddiası

"Talabani Milyonlarca Dolar Biriktirdi" İddiası

The Guardian Gazetesi'nde Yazar Jon Lee Anderson'un İmzası ile Yayınlanan Uzun Makalede Irak Cumhurbaşkanı Talabani İçin Kurnaz, Boğazına Düşkün Birinin Portresi Çizilirken "Talabani'nin Gücünün Bir Kaynağı da Servetidir.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin 1991-2003 döneminde yapılan petrol kaçakçılığından milyonlarca doları biriktirdiği öne sürüldü. The Guardian gazetesi'nde yayınlanan bir makalede "Talabani'nin gücünün bir kaynağı da servetidir. Mesut Barzani ile birlikte Talabani'nin petrol kaçakçılığından alınan 'vergiler'den milyonlarca doları biriktirdiğine inanılıyor" denildi. Makalade Talabani'nin ABD'ye kastederek "Eğer bırakılarsa bir hafta içinde tüm Kerkük ve çevresini temizleriz" dediği de belirtiliyor.

"Bağdat'ın Düşüşü" gibi kitapların yazarı Jon Lee Anderson, İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan uzun bir makalede iyi tanıdığı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin portresini çizdi.

Saddam'ın idam edildiği haberinin, Talabani ile birlikte, Paris'te ağırlandığı lüks Louis XVI otelinde muhteşem bir suitede öğrendiklerini anlatan Anderson, 73 yaşındaki Talabani'nin "siyasi kurnazlığı, yemek ve sigaraya olan büyük düşkünlüğü, mizah duygusu, bitmez tükenmez iyimserliği ve sırları saklamadaki berecisizliği" ile tanındığını yazdı.

Talabani'nin zor tanımlanan bir adam olduğunu belirtirken "Eğer İslamcı iseniz size Kuran ayetlerini, Marşist iseniz Marşist-Leninist teorileri, diyalektik ve Decartes'ten söz eder" ifadesini kullanan Anderson, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı El Ruki'nin de, Talabani için "Birkaç dil konuşma gibi ilginç bir yeteneği var, bazen çok sınırlı bir sözcük dağarcılığı ile" esprisini de aktardı.

SU GİBİ PARA HARCIYOR

Anderson, makalesinde "Aşırı çömert bir kişi ve sanki yarın yok gibi harcıyor" dediği Talabani'nin yanında kaldığı haftalarda hiçbir zaman ne kendisinin, ne de yardımcıların ibadet ettiklerini gördüğünü belirtirken Talabani'nin hiç de içkiye karşı olmadığını, küçük dost grupları ile kumar oynamaktan hoşlandığını da kaydetti.

Celal Talabani'nin "gücünün bir kaynağının da serveti" olduğunu öne süren Anderson "Halen özerk Kürt bölgesi başkanı olan eski rakibi Mesut Barzani ile birlikte ülkeye BM yatırımlarının uygulandığı 1991-2003 döneminde Irak'tan kaçırılan petrolden alınan 'vergiler'den milyonlarca dolar biriktirdiğine inanılıyor" diye yazdı.

ZARF DAĞITTI

Geçen Kasım ayında Talalani ve bazı Iraklı bakan ve Iraklı basın gazetecilerinin bulunduğu uçak ile ilgili bir anını da aktaran Anderson, uçaktakilere zarfların dağıtıldığını, kendisine verilen zarfın 20 adet 100 dolar banknotu içerdiğini, zarfı geri verdiğinde de Talabani'nin bir armağanı olduğu söylendiğini kaydetti. Üst düzey danışmana verilen zarftan ise 50 adet 100 dolar banknotun çıktığını anlatan Anderson, Talabani'nin uçuş sırasında toplam 100 bin dolar dağıttığını hesaplandığını da belirtti.

Jon Lee Anderson, Talabani'nin de, ABD'nin terör ile mücadele konusunda yaptıkları "en büyük hatalar"dan birinin "Teröristler istediği yaparken Kürtlerin ve Şiilerin ellerini bağlamak" olduğunu belirttiğini kaydederken Talabani'nin "Eğer bizi bırakırlarsa, tüm Kerkük ve çevresini bir hafta temizleriz" sözlerine de dikkat çekti.(ANKA)

Kaynak: ANKA