Haberler

Son dakika haber! Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, AİHM'in Türkiye'ye yönelik kararlarını değerlendirdi

Güncelleme:

Cem Vakfı Genel Başkanı ve Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan, Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına uymasını beklediklerini söyledi.

Doğan, Şişli'de bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin toplantısını değerlendirdi.

Türkiye'nin AİHM kararlarına uymasını beklediklerini dile getiren Doğan, "Türkiye AİHM'in kararlarına direniyor. Özellikle de Alevilerin hakları söz konusu olduğu zaman. Bu artık kabul edilebilecek bir olay değildir." dedi.

Alevilerin geçmişten bugüne bazı talepleri olduğunu, bunların karşılanması için son 30-35 yılda birçok siyasi parti ve liderleriyle bir araya geldiklerini anlatan Doğan, Alevilerin devlet bütçesinden pay alamadığını aktardı.

Alevilik İslam anlayışının dünyanın her yerinde uluslararası anlam kazandığını dile getiren Doğan, Batı'nın İslam'ı "insan başı kesen din" şeklinde göstermesinin yanlış olduğunu, bu durumun İslam'a yapılacak en büyük haksızlık olduğunu vurguladı. İzzettin Doğan, Aleviliğin, "Herkesin kendi kafasına göre Alevilik tanımı yapması" gibi bir tehditle karşı karşıya olduğuna işaret etti.

İzzettin Doğan, bir katılımcının "AİHM kararlarının uygulanmaması halinde dava açacak mıyız?" sorusuna, "Bu yolu göstermek istemiyorum ama evet" yanıtını verdi. Doğan, "Mahkeme karar verdiyse o kararı uygula. Adaletin, barışın gereği bu. İnsanların barış içinde birbirlerine saygı göstermeye devam etmesinin yolu bu." diye konuştu.

Cem Vakfı Maltepe Şube Başkanı Yılmaz Okatan'ın Maltepe Belediyesince ilçedeki cemevinin kapatıldığını hatırlatması üzerine Doğan, "Oradaki belediye başkanı haddini aşan tasarruflarda bulunuyor. Bu yanlış, bunu beklemiyordum kendisinden ama bunun hesabını da verecektir. Doğru yola girmezse orada büyük bir kitleyi karşısına almayı göze almaması gerekir eğer siyasetçiyse. Ama alırsa o zaman sonuçlarına katlanır." değerlendirmesini yaptı.

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Haydar Baki Doğan, Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı (EMAV) Başkanı Gürcan Kaftan, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz da toplantıda konuşma yaptı.

Kaynak: AA / Güncel

İzzettin Doğan Türkiye Aihm Güncel Haberler Son Dakika

Bakmadan Geçme

16 Nisan 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 16 Nisan Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Threads hesabı kapanırsa Instagram da kapanır mı, ne olur? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 16 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 16 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 16 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 16 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 16 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 16 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 16 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 16 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Kabine Toplantısı konuları neler? 15 Nisan Kabine Toplantısı gündeminde neler var? Threads tekrar ne zaman açılacak? Threads tekrar açılacak mı, tamamen mi kapatılıyor? 30 Kasım hangi burç? Kasım'ın 30'u hangi burçtur? 30 Kasım burç özellikleri, sembolü ve gezegeni nedir? 30 Kasım hangi burca ait?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title