Solana'nın Pakistan Temasları

Solana'nın Pakistan Temasları

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana, Pakistan'da Başta Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref Olmak Üzere Üst Düzey Yetkililerle Bir Araya Geldi.

Solana'nın Pakistan Temasları

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana, Pakistan'da başta Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref olmak üzere üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

Dün Afganistan'daki temaslarını tamamladıktan sonra bugün Pakistan'a geçen AB Dış Politika Şefi Solana, başkent İslamabad'da Cumhurbaşkanı Müşerref ile görüştü. Görüşmeden sonra yaptığı kısa açıklamada, AB'nin Pakistan'da demokratik kalkınma sürecini ve hukuk devleti ilkesini desteklediğini ve Pakistan'ın reformlarında ilerleme kaydedilmesinin önemli olduğunun altını çizen Solana, "Pakistan ile yakın işbirliği içinde bulunmak istiyoruz. Ekonomik alanda pekiştirdiğimiz işbirliğini siyasi açıdan da gerçekleştirmemiz lazım" dedi.

Daha sonra Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile bir araya gelen Solana, Kureyşi ile Pakistan'ın Avrupa ile olan işbirliğini ve ticareti hakkında fikir teatisinde bulundu. İkili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kureyşi, "Birkaç yıl önce ihracatta gördüğünüz büyüme, Pakistan'ın da yararlandığı özel bir kolaylık olan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden (GSP) kaynaklanıyordu. Ne yazık ki bu sistem bizim için iptal edildi ve bu yüzden ihracatımız dibe vurdu.

Uğradığımız bu tarihi ticari zarar Pakistan'da büyük endişeye sebep oldu" diye konuştu.

Solana ise, "Pakistan iç pazarını dışarıya açmak istiyor. Bizde bununla ilgileniyoruz. Zaten bir anlaşmamız var, ama onlar daha da kapsamlı bir şey istiyorlar. Pakistan için daha fazla neler yapabileceğimiz konusunda değerlendirmelerde bulunduk" açıklamasında bulundu. Gelişmekte olan ülkelerin sanayi malları ihracatlarını arttırabilmek amacıyla gelişmiş ülkelerin, bu ülkelerden yaptıkları ithalatta belirli bir taviz marjı tanımalarını öngören GSP sistemi Pakistan için kaldırılmıştı.

Javier Solana daha sonra Pakistan Başbakanı Yusuf Gilani, suikast sonucu öldürülen Benazir Butto'nun eşi ve Pakistan Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Asıf Ali Zerdari ile ve Pakistan Müslümanlar Birliği Partisi Genel Başkanı Navaz Şerif ile ayrı ayrı görüştü.

(İHA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA