Sinopale Ödül Gecesi Nefes Kesti

Sinopale Ödül Gecesi Nefes Kesti

2006 Yılında İlki Yapılan 'Sinopale 1. Uluslararası Bienali'nin Ödül Töreni Renkli Görüntülere Sahne Oldu. Duygu Dikmenoğlu'nun Sunuculuğunu Yaptığı Ödül Gecesinde, Uluslararası Sanat Etkinliğinin Destekçilerine Ödül Yağdı.

Sinopale Ödül Gecesi Nefes Kesti

2006 yılında ilki yapılan 'Sinopale 1. Uluslararası Bienali'nin ödül töreni renkli görüntülere sahne oldu. Duygu Dikmenoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı ödül gecesinde, uluslararası sanat etkinliğinin destekçilerine ödül yağdı.

Türkiye'de İstanbul ve Sinop olmak üzere sadece iki kentte düzenlenen uluslararası sanat etkinliği "bianel" programları iki yılda bir tekrarlanırken, organizasyonlara bir çok ülkeden sanatçılar katılıyor. Sinop'ta da 2006 yılında ilki gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi yapılacak olan "Sinopale Uluslararası Bienali" için hazırlıklar sürerken, ilk bienalin destekçileri Sinop Halk Eğitkim Merkezi'nde düzenlenen görkemli bir törenle ödüllendirildi. Törene Vali Yardımcısı Yaşar Dursun Yılmaz, Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, ünlü oyuncu Selda Alkor, Sinopale 1. Uluslararası Bienali'ne destek veren kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

Manken Duygu Dikmenoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı gecede konuşan Sinopale Sanat Yönetmeni Prof. T. Melih Görgün, etkinliğin en büyük özelliğinin halk tarafından desteklenmesi olduğunu belirterek, Sinop'la ilgisi olan herkesin projeye katkısı olduğunu söyledi. Görgün, etkinliğe destek veren herkese teşekkür etti. Belediye Başkanı Zeki Yılmazer ise, açık ve kapalı alanlarda sergiler, yerleştirmeler, interaktif etkinlikler ve performansları kapsayan Sinopale 1. Uluslararası Bienali'ne 12 ülkeden ayrı kültürel dallarda toplam 48 sanatçının katıldığını hatırlattı. Yılmazer, "Bianeller ülkemizde sadece İstanbul ve Sinop'ta düzenleniyor. Bu bakımdan kültür ve sanatta ne kadar yol kat ettiğimizi sevinerek görüyor ve mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Bu, kentimiz için önemli bir kazınımdır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. İlk ödül, Sinopale Sanat Yönetmeni Prof. T. Melih Görgün tarafından Belediye Başkanı Zeki Yılmazer'e verildi. Çok sayıda destekçi kişi, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü temsilcisinin ödül aldığı gece; sanatçı Korhan Başaran tarafından sunulan modern dans ve performans gösterileriyle son buldu.

(SÖ-MAY-OK-Y)

Kaynak: İHA