Sezer, Kraliçe Beatrix İçin Akşam Yemeği Verdi

Sezer, Kraliçe Beatrix İçin Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hollanda'nın, AB Dönem Başkanlığı Sırasında Türkiye'ye Yönelik Hakça ve Nesnel Tutumunun Beğeniyle Karşılandığını Belirterek, 'Bu Sürecin Aynı Yaklaşımla ve Hollanda'nın Desteğiyle Sürmesine Önem Veriyoruz' Dedi.

Sezer, Kraliçe Beatrix İçin Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hollanda'nın, AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye'ye yönelik hakça ve nesnel tutumunun beğeniyle karşılandığını belirterek, ''Bu sürecin aynı yaklaşımla ve Hollanda'nın desteğiyle sürmesine önem veriyoruz'' dedi.

Sezer, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Prens Willem Alexander ve Prenses Maxima için Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, yemekte yaptığı konuşmada, 2001'deki ziyaretinden bu yana Türkiye'de önemli gelişmeler yaşandığını ifade ederek, Türk ulusunun güçlü istenci ve Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda, Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin önünü açan siyasal ve ekonomi alanındaki düzenlemelerin yaşama geçirildiğini hatırlattı.

Türkiye'nin AB ile 40 yılı aşkın sürede geliştirdiği ilişkilerinin önemini paylaşan Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında alınan tarihsel bir kararla, katılım görüşmelerinin 2005 yılı ekim ayında başlatıldığını da hatırlatan Sezer, ''Hollanda'nın, dönem başkanlığı sırasında ülkemize yönelik hakça ve nesnel tutumu beğeniyle karşılanmıştır. Bu sürecin aynı yaklaşımla ve Hollanda'nın desteğiyle sürmesine önem veriyoruz'' diye konuştu.

Sezer, Hollanda'nın Türkiye'deki yabancı yatırımcılar arasında ilk sıralarda olduğunu belirterek, ticaret ve yatırım alanındaki işbirliğini daha da ileriye götürmeye kararlı olduklarını bildirdi.

İki ülke ilişkilerinin önemli bir parçasını Hollanda'da yaşayan 400 bin dolayındaki Türk yurttaşının oluşturduğunu söyleyen Sezer, şunları kaydetti:

'Bu topluluğun hakettiği toplumsal güvencelere kavuşması, anadillerini ve kültürel niteliklerini korumaları, Hollanda'daki yaşamlarını huzur ve gönenç içinde sürdürmeleri için alınan önlemleri yakından izliyoruz.''

Kraliçe Beatrix ise konuşmasında Türkiye'nin AB sürecine değinirken Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında katılım müzakerelerine başlanmasına karar verilmesiyle Türkiye'nin 1923 yılında cumhuriyetin ilanıyla kararlılıkla çıktığı yolda yeni bir mesafe katettiğini bildirdi.

Kraliçe Beatrix, şunları söyledi:

''Cumhurbaşkanı Atatürk, o tarihte Batı'ya ve Avrupa'ya yönelmek konusunda açık bir tercih yapmıştı. AB ile başlatılan üyelik müzakereleri bu tercihin bir sonucu ve devamıdır. Şüphesiz görüşmeler çok zamana malolacak ve birçok engelin bertaraf edilmesi gerekecek. Ancak bu yolda ilk adımlar atılmış bulunuyor. Ülkenizin, önderliğiniz altında, saptanan hedefe ulaşmayı mümkün kılmak için birçok alanda göstermiş olduğu yoğun çabanın etkileyici olduğunu ifade etmek isterim. Böylelikle bugün gördüğümüz modern ve dinamik Türkiye'ye biçim verilmesine bizzat katkıda bulundunuz.''