Putin'den 150 bin askere sürpriz talimat! Beş günlük dev askeri tatbikat başladı

Putin'den 150 bin askere sürpriz talimat! Beş günlük dev askeri tatbikat başladı

17.07.2020 17:00 | Son Güncelleme: 17.07.2020 19:54

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi sürerken Rusya lideri Putin, ülkesinin askeri birliklerinin teyakkuz hazırlığını ölçmek amacıyla 150 bin askerin katıldığı beş günlük dev bir tatbikat başlattı. Onlarca silah sistemi, hava aracı ve savaş gemisiyle Ukrayna sınırı yakınında düzenlenen tatbikat, Karadeniz'in yanı sıra Hazar Denizi'ne kadar uzanacak.

Rusya, güneybatı kanadı ağırlıklı olmak üzere ülke genelinden askeri unsurların katılımıyla dev bir tatbikat başlattı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla aniden başlatılan ve Salı gününe kadar devam etmesi planlanan tatbikata 150 bin askerin yanı sıra yüzlerce savaş uçağı ve savaş gemileri katılıyor.

TATBİKATIN AMACI GÜVENLİĞİ SAĞLAMA

Tatbikatta ağırlık noktalarını Karadeniz ve Kafkaslar oluşturuyor. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada tatbikatların "ciddi terörizm tehlikesinin bulunduğu Rusya'nın güneybatısının güvenliğini sağlama" amacıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'ya bağlı Kırım yarımadasını ilhak etmesi NATO ile ilişkilerde gerilimin Soğuk Savaş dönemi düzeyine yükselmesine yol açmış, Moskova NATO'nun Rus sınırına yakın bölgelerde yürüttüğü tatbikatları "düşmanca niyetlerin göstergesi" diye nitelendirmişti.

Putin'den 150 bin askere sürpriz talimat! Beş günlük dev askeri tatbikat başladı

TATBİKAT KARADENİZ VE HAZAR DENİZİ'NE YAYILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, toplam 35 askeri üs ve 17 deniz üssünde 56 "taktik tatbikat" gerçekleştirileceğini, ayrıca 27 bine yakın askeri araç ve ekipman, 414 savaş uçağı ve 106 savaş gemisinin "sürpriz denetimlere" tabi tutulacağını açıkladı. Tatbikatların sonbahar için planlanan kapsamlı "Kafkas 2020" tatbikatına hazırlık işlevi de göreceği bildirildi.

Tatbikatlara ağırlıklı olarak Rusya'nın güneybatısında konuşlu kara kuvvetlerinin katılacağı, ancak ülkenin diğer bölgelerinden hava unsurlarının da katkı sağlayacağı kaydedildi. Deniz tatbikatlarının da Karadeniz'in yanı sıra Hazar Denizi'ne kadar uzanacağı, Kuzey ve Pasifik birliklerinden unsurların da katılacağı bildirildi.

Putin'den Ukrayna sınırında 150 bin askerle tatbikat emri
Putin'den 150 bin askere sürpriz talimat! Beş günlük dev askeri tatbikat başladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (49)
BESMELE İLE BAŞLARIZ: İsmail Enver Paşam az savaşmadı bu ermenilerle! Vatan haini dediniz çıktınız. Şimdi yine bir enver paşa lazım bize
KAMİL DENİZLİ: görüyorumki dirilişi hepiniz izliyorsunuz onlar olmasaydı bizler olmazdık geşmisini bilmeyen nin gelecegi olmaz nasılki 1923 unutulmaz 1453 de unutulmaz okumuş cahiller
ANGARALI: rusya en büyük düşmanımız muhakkak savaşıcaz
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Putin'den 150 bin askere sürpriz talimat! Beş günlük dev askeri tatbikat başladı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 16:05:15. #1.14#
title