Haberler

Prof. Dr. Arı: "Arabistan'daki Karışıklık ABD'nin Yeni Projesi"

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, son bir haftadır Suudi Arabistan’da yaşanan gelişmelerde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) parmağı olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, son bir haftadır Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmelerde Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) parmağı olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'daki gelişmeleri, ABD'nin Türkiye üzerinden İslam dünyasını kontrol etme projesinin 15 Temmuz'da çökmesiyle yeni bir alternatif projesi olarak değerlendiren İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, "ABD böylece para ve enerjinin merkezi anlamına gelen bir bölgede en etkili ve bu kaynakların tamamına yakınını kontrol eden ülkeleri denetimi altına alarak para ve enerjinin yegane patronu olduğu mesajını veriyor. İran'ı kuşatma politikasını daha kararlı bir şekilde uygulayacağı mesajını veriyor. ABD kendisiyle işbirliği yapacak ülkelere Batı'ya ve ABD'ye sorun çıkarmayan Batı sermayesinin güdümüne giren ve kontrol dışı davranışlara yönelmeyen ülkeler olmaları anlamına gelen ılımlı İslam'ı benimsemeleri mesajını veriyor. Sünni dünyanın bütünlüğünün ve ellerindeki kaynakların İslam dünyası yararına ve Batı'ya ve İsrail'e karşı kullanmalarının önüne geçmeye kararlı olduğu mesajını veriyor" dedi.

"Gelişmeler İslam bütünlüğü için riskler taşıyor"

İçerideki muhafazakar kesimin karşı koymalarını önlemek adına yeni gözaltı ve tasfiyelerle devam edeceğini vurgulayan Tayyar Arı, "Fakat tüm bu gelişmeler Suudi Arabistan'ın geleneksel yapısı için çok ciddi risk oluşturmaktadır. Bu süreç Suudi Arabistan'ın ABD tarafından yeni maceralara sürüklenmesine yol açabilir ki bunlar hem Suudiler için hem bölge ülkeleri için hem de İslam dünyasının bütünlüğü ve istikrarı için çok ciddi riskler oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.

"Körfez ülkeleri ayrışmanın eşiğinde"

"Ilımlı İslam'a geçiş projesi ve bu bağlamda kızıl deniz kıyısında NEOM adı verilen bir mega kent tasarısı da dahil olmak üzere son dönemde birbiri ardına gelen gelişmeler son tasfiye ve gözaltılarla beraber herkesin dikkatini bir anda Suudi Arabistan'a kaydırdı" diyen İİBF Dekanı Arı, Haziran ayında Kral Selman'ın veliaht prens Muhammed bin Nayif'in yerine oğlu Muhammed bin Selman'ı veliaht prens olarak tayin etmesiyle aile içi huzursuzlukların fitilinin de ateşlediğinin altını çizdi. Bu gelişmenin halihazırda bir takım gerilimlere yol açacağının tahmin edildiğini kaydeden Arı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu doğrultudaki gelişmeleri 2017 Mayıs'ındaki Trump'ın Suudi Arabistan ziyareti ile de başlatmak mümkün. Bu ziyaret esnasında terörle mücadele ortak platformu oluşturuldu. Zirvede 'Ortak Stratejik Vizyon Anlaşması' imzalandı ve 'Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi'nin açılışı yapıldı ve bu gezi esnasında büyük bir kısmı silah alımı ve askeri modernizasyonla ilgili olmak üzere enerji ve diğer alt yapı alanlarını kapsayan farklı sektörlerde Amerikan şirketlerine imkan sağlayan 380 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı. Tüm bunlar, Suudi Arabistan'ın bu saatten sonra tercihini ABD'nin himayesinde Mısır ve BAE'nin de içinde yer aldığı ve İsrail'in güvenliği meselesini kökten çözecek ve İran'ın kuşatılmasını önceleyen bir projenin parçası haline gelmeyi kabul ettiği anlamına gelmektedir. Bu süreç Türkiye ve İran'la olumlu ilişkilere sahip olan Katar'a yaptırımlarla meyvesini verdi. Ancak bu aynı zamanda Körfez ülkeleri arasında derin bir ayrışmaya da işaret etmektedir." - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Uludağ Üniversitesi Suudi Arabistan Tayyar Arı Politika Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title