Haberler

İmamoğlu mu Kurum mu? İşte 6 anket şirketinin İstanbul anketinden çıkan sonuçlar

Güncelleme:

31 Mart yerel seçimlerinde sonucu en çok merak edilen illerin başında gelen İstanbul'da 6 farklı anket şirketinin yaptığı araştırmanın sonuçlarını sizler için derledik. Yapılan anketlerin tamamında İmamoğlu'nun Kurum'a karşı yarışı önde götürdüğü görüldü.

16 milyon nüfuslu İstanbul için yapılan yerel seçim anketleri merak konusu oldu. 31 Mart'taki seçimlere az bir zaman kala 6 farklı anket şirketi, megakentteki araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. İşte anket şirketlerinin İstanbul tahminleri...

MAK DANIŞMANLIK

MAK Danışmanlık Şirketi'nin 21 Şubat - 9 Mart 2024 tarihlerinde yaptığı ankete göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum'un 1,5 puan önünde görünüyor. 5 bin 700 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucuna göre, İstanbul'da İmamoğlu yüzde 41.5, Kurum yüzde 40, İYİ Parti yüzde 4, DEM Parti yüzde 3, YRP ise yüzde 2.5 oy oranında.

KONDA ANKETİ

Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde araştırması tutmasa da siyasilerin ve vatandaşların merakla anketini beklediği KONDA'nın da yaptığı ankette İmamoğlu önde çıktı. 2-3 Mart 2024 tarihlerinde yapılan ankette Ekrem İmamoğlu'nu tercih edeceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 38,2, tercihlerini Murat Kurum'dan yana kullanacaklarını söylerin oranıysa yüzde 32,2 oldu. Ankete katılanların yüzde 6'sı kararsız kalırken, yüzde 12,5'i de diğer adaylara oy vereceğini söyledi. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan tablo ise şöyle: Ekrem İmamoğlu yüzde 46.1, Murat Kurum 38.8

METROPOLL

MetroPOLL Araştırma'nın 21-22 Şubat arasında 39 ilçede 1664 kişi yapılan anketinde ipi göğüsleyen İmamoğlu oldu. Anket sonuçlarına göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu, yüzde 43,5 ile en yüksek oyu alan aday oldu. AK Parti ve MHP'nin adayı Murat Kurum ise yüzde 40,2 oy alabiliyor.

DEM Parti adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni ise bu ankette yüzde 6,1; İYİ Parti'nin adayı Buğra Kavuncu ise yüzde 3,1; Zafer Partisi'nin adayı Azmi Karamahmutoğlu yüzde 2,5; Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) adayı Mehmet Altınöz ise yüzde 2,3 oy aldı.

SONAR

İktidara yakınlığı ile bilinen Sonar Araştırma'nın 22 Şubat'ta açıkladığı anket sonuçlarına göre, Murat Kurum yüzde 41.3, Ekrem İmamoğlu yüzde 41.9, DEM Parti yüzde 4.8, İYİ Parti yüzde 4, Yeniden Refah Partisi ise yüzde 2.5 oy alabiliyor.

ASAL ARAŞTIRMA

Asal Araştırma'nın 23-27 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankete göre de bu seçimi İmamoğlu kazanıyor. Ankete göre Ekrem İmamoğlu yüzde 41.9, Murat Kurum yüzde 40.8, Meral Danış Beştaş/Murat Çepni yüzde 4.5, Buğra Kavuncu yüzde 3.6, Mehmet Altınöz yüzde 2.9, Azmi Karamahmutoğlu yüzde 2.5, Berk Hacıgüzeller yüzde 0.9, Birol Aydın yüzde 0.5, diğerleri ise yüzde 2.4 oy alabiliyor.

OPTİMAR

Optimar Araştırma'nın son anketinde de Ekrem İmamoğlu önde çıktı. Bu ankete göre "Ekrem İmamoğlu'na oy veririm" diyenlerin oranı yüzde 39.1 olurken, "Murat Kurum" diyenlerin oranı yüzde 37.7 oldu.

Kaynak: Haberler.com / Politika

İstanbul Politika Güncel Haberler

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Yunan bakan Türkiye'yi hedef aldı, MSB'de yanıt gecikmedi: Düzeysiz yalan ve iftira dolu

Yunan bakan Türkiye'yi hedef aldı, MSB'de yanıt gecikmedi: Düzeysiz yalan ve iftira dolu

Mustafa Sarıgül: Hakkımda yayımlanan video montaj, şantaj, tehdit içeriklidir

Mustafa Sarıgül: Hakkımda yayımlanan video montaj, şantaj, tehdit içeriklidir

Televizyon tamircisi gittiği evde dehşet saçtı! Biri çocuk 4 kişinin kafasını çekiçle ezdi

Televizyon tamircisi gittiği evde dehşet saçtı! Biri çocuk 4 kişinin kafasını çekiçle ezdi

500

Yorumlar (118)

Beşiktaşlı Genç:

İstanbul'da 5 yılda cemaatçilere ve tarikatçılara İstanbullunun 1 kuruşunu yedirmedi. Kaçak yapıları temizledi, rantçıları engelledi. BİZ EKREM BAŞKANDAN RAZIYIZ. SANDIKLARI PATLATACAĞIZ. TAM YOL İLERİ

1164
1284
yanıtYanıtla
osman Öztürk:

Bütün bunları tatildeyken mi yaptı.Sen de terliğe oy verenlerdenmisin.

yanıt353
yanıt349
Akk:

5 yılda ne yapmış acaba İstanbul'a

yanıt517
yanıt503
Çağdaş Güney:

Bişey yapmasın zaten İstanbul gibi beş par a etmez biryerin birşey yapılmaya ihtiyacı yok. Başımızda ol yeter imamın oğlu

yanıt274
yanıt434
Sistem Bant:

paralı troller saldırmış hemen bak stlık kişiler

yanıt201
yanıt75
Yavuz Şen:

Ne haliniz varsa görün. Razılarmış. Ne yaptı neyden razısınız acaba iki kelam edebilir misiniz acaba İnatlık başka bir şey yok.

yanıt216
yanıt247
KAAN IRGIT:

En azından satıp soğana çevirmedi , metro açtı bir sürü , bu kadar kostege rağmen. Telefonunu çıkart diyen gerizekalilar gibi hemen ne yapmış ki İstanbul için ?? Ne yapacak ki işler düzgün gitsin şehir temiz olsun yeter. Taksi sorununu çözdürmeyen utansın İstanbul’un en büyük sorunu taksi terorudur.

yanıt206
yanıt185
Mikail Aras:

bence Murat Kurum kazanacak Cumhurbaşkanligi secimlerindede Kilicdaroglu çıkıyodu ama Sayin Erdoğan kazandi ak partinin büyük bir kitlesi var Hak eden kazansin aslinda bence avrupa usulü belediye seçimleri kaldirilmali devlet atamalarla belediyeleri yönetmeli

662
529
yanıtYanıtla
Sezgin Sezgin:

O seçimde Erdoğan kazanacak diyen ve bilen sonar..optimar ve betimar da bu defa İmamoğlu kazanacak diyo...

yanıt314
yanıt262
Sezgin Sezgin:

Yahu üst tarafta yazdığım yazı benim yorumum değil...Bu üç anket şirketinin açıkladığı verileri aktardım..Hangi kafa ile beğenmene tuşuna basıyo şu basanlar...yahu yalan mı betimat sonar ve optimar hala İmamoğlu demiyomu..ben bunu uyduruyor muyum... yorumsuz bir gercekten bahsediyorum.. üstelik bu 3 anket şirketi de akp yandaşı ..

yanıt44
yanıt36
Tüm 118 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title