Papa, BM Genel Kurulu Üyelerine Hitap Etti

Papa, BM Genel Kurulu Üyelerine Hitap Etti

Papa 16. Benedict, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Yaptığı Konuşmada, Dünyadaki İnsanları Korumak, Onlara Yardım Etmek ve Temel Özgürlüklere Ulaşılması Konularında Katolik Kilisesi ile BM Misyonunun Örtüştüğünü Söyledi.

Papa, BM Genel Kurulu Üyelerine Hitap Etti

Papa 16. Benedict, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dünyadaki insanları korumak, onlara yardım etmek ve temel özgürlüklere ulaşılması konularında Katolik Kilisesi ile BM misyonunun örtüştüğünü söyledi.

Papa 16. Benedict, ABD temasları çerçevesinde BM'nin New York'taki merkezindeki Genel Kurul toplantısında 192 BM üyesi ülkenin temsilcisine hitaben bir konuşma yaptı. BM misyonunun bir an önce gerçekleştirilmesi çağrısında bulunan Papa, BM ve Katolik Kilisesi'nin misyonlarının büyük ölçüde örtüştüğünü söyledi. Konuşmasını Fransızca yapan Papa, "Genel Kurul'a katılımım, BM'nin itibarının göstergesidir. Katılımımın, BM'nin insanlık ailesine sağladığı katkının artacağına dair inancımın bir göstergesidir.

Aynı zamanda burada yer almam, uluslararası bir ilişkinin inşa edilmesi ve her bir bireyin farklılığını ortaya koymasını sağlamak için Katolik Kilisesi'nin gönüllü oluşunu da göstermektedir" dedi. Katolik Kilisesi'nin insanlığa yardım bakımından deneyimlerini BM ile paylaşabileceğini ifade eden Papa; insan haklarının, gerek kişisel gerekse toplumsal olarak dini hürriyetlerin ifade edilmesini de içermesi gerektiğini savundu. Papa, "İnsan haklarının genişletilmesinin, ülkeler ve sosyal gruplar arasındaki farklılıkların elimine edilmesi ve güvenliğin artırılması bakımından stratejik bir etkisi olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Dini hürriyetlerin tamamen garanti altına alınması çağrısında bulunan Papa 16. Benedict, ibadet özgürlüğünün kısıtlanmaması ve inanç sahiplerinin tüm kamusal alanda toplumda rol almasına müsaade edilmesi gerektiğini vurguladı. Son olarak, BM'nin uluslararası toplum adına önemli bir hizmet verdiğini ifade eden Papa, BM'nin gözlemciler sayesinde üye ülkelerin vatandaşlarını korunması sorumluluğunu da sağladığına işaret etti.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA