Paleografya Haberleri

Paleografya haber, Paleografya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Paleografya - 02.09.2019
Osmanlıca Tarih Yaz Okulu
Rus Türkologlara yönelik Tarih Yaz Okulu kapsamında öğrencilere Osmanlıca, Paleografya ve Türk-Rus Tarihi derslerinin verildiğine işaret eden Çonkar, şunları kaydetti: "Sayın Ortaylı, Osmanlı Paleografya dersleri kapsamında hat, ferman, hariciye yazışmaları, bütçe evrakı konuları da dahil birçok ders anlattı.
Paleografya - 08.08.2018
Devlet Arşivleri Başkanlığına Uğur Ünal Atandı
Daha önce de Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Uğur Ünal, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı'nda 1999-2006 yılları arasında araştırma görevlisi, 2006-2009 yılları arasında öğretim görevlisi, 2009-2010 yılları arasında yardımcı doçent doktor, 2010-2012 yılları arasında da doçent doktor olarak görev yaptı. Üniversitede lisans ve lisansüstü düzeyde "Türk Yenileşme Tarihi", "Osmanlı Paleografyası", "Osmanlı Diplomatikası", "Türk Eğitim Tarihi" ve "Osmanlı Devleti Dış Politikası" derslerini veren Ünal, 5 Ocak 2012 tarihinde Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü olarak atanmıştı.
Paleografya - 31.05.2018
İsam'ın "Osmanlı Türkçesi Tenkitli Neşir Kursu"Na Başvurular Başladı
Teorik ve uygulamalı seminerlerin bir arada yürütüleceği kurs sonunda, katılımcılardan uygulama ödevi hazırlamaları talep edilecek ve seminerlere eksiksiz katılan, uygulama safhasındaki yükümlülükleri yerine getiren katılımcılara sertifika verilecek Kursta işlenecek temel konular Kurs bünyesinde katılımcılara tenkitli neşir kuramı ve tarihi, bilim etiği, temel kaynaklar (biyografik, bibliyografik eserler, ansiklopediler), konu-eser ve nüsha tespiti, paleografya bilgisi-yazı tarihi ve çeşitleri (tezhip, minyatür, yazma bilgisi, cilt, kağıt, mürekkep), yazmadaki kayıtlar (derkenar, ferağ, istinsah ve fevaid), yazmanın okunmasına yardımcı olan işaret ve ibareler (araz imlası), nüsha şeceresi oluşturma ve nüsha tavsifi, eser tertibi, nazım şekli ve tür bilgisi, çeviri yazı, imla ve noktalama konularında bilgilendirme yapılacak.
Paleografya - 22.10.2016
Türk-Japon Dostluğu Tasavvuf ile Güçlenecek
Proje kapsamında ocak ayında Japonya'dan 10 doktora öğrencisi Türkiye'ye gelerek, 6 hafta Tasavvuf Kültürü Eğitim Programı'na katılacak. Osmanlı Türkçesi ve paleografyası derslerinin verileceği program kapsamında Türkiye'deki yazma eser birikiminin tanıtılması, tasavvuf düşüncesi ve İslam felsefesi konularında dersler verilmesi ve birincil kaynaklarının incelenmesi planlanıyor.
Paleografya - 19.10.2016
Türkiye ile Japonya arasında tasavvuf köprüsü
Japonya'dan doktora öğrencileri katılacak Proje kapsamında Ocak ayında Japonya'dan 10 doktora öğrencisi Türkiye'ye gelerek 6 hafta süresince Tasavvuf Kültürü Eğitim Programı'na katılacak. Osmanlı Türkçesi ve Paleografyası derslerinin verileceği program kapsamında Türkiye'deki yazma eser birikiminin tanıtılması, tasavvuf düşüncesi ve İslam felsefesi konularında dersler verilmesi ve birincil kaynaklarının incelenmesi planlanıyor.
Paleografya - 27.11.2015
Boğaziçi Üniversitesi'nden İstanbul'a Armağan:
Merkez, Bizans tarihi, kültürü, sanat ve mimarlık tarihi, arkeolojisi konularında Boğaziçi Üniversitesi'nde verilen eğitimin geliştirilmesini desteklemek ve teşvik etmenin yanı sıra; yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerle bu konularda ortak çalışma ve araştırmaları geliştirmek; Bizantoloji alanında uzmanlığın altyapısını teşkil eden ve halen Boğaziçi Üniversitesi'nde verilen Latince, Eskiçağ ve Ortaçağ Yunancası eğitiminin geliştirilmesini desteklemek; gelecekte bu dillerin yanı sıra Bizans dönemi paleografya, nümizmatik, sigilografya, kodikoloji gibi konularda eğitim seminerleri düzenlemek konularına eğilecek.
Paleografya - 06.07.2015
Bizans Araştırmaları Merkezi Boğaziçi Üniversitesi'nde Kuruldu
Merkez, Bizans tarihi, kültürü, sanat ve mimarlık tarihi, arkeolojisi konularında Boğaziçi Üniversitesi'nde verilen eğitimin geliştirilmesini desteklemek ve teşvik etmenin yanı sıra; yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerle bu konularda ortak çalışma ve araştırmaları geliştirmek; Bizantoloji alanında uzmanlığın altyapısını teşkil eden ve halen Boğaziçi Üniversitesi'nde verilen Latince, Eskiçağ ve Ortaçağ Yunancası eğitiminin geliştirilmesini desteklemek; gelecekte bu dillerin yanı sıra Bizans dönemi paleografya, nümizmatik, kodikoloji gibi konularda eğitim seminerleri düzenlemek konularına eğilecek.
Paleografya - 04.11.2014
Dünya Siyasi Tarihi Kitabı
Geçmişte yaşamış insanların ve toplumların her türlü kültürel, dinsel, sanatsal, düşünsel, teknik, ekonomik, siyasal, askeri deneyimlerini ve bu alanlarda birbirleriyle olan ilişki ve etkileşimlerini, kişilerin, toplumların ya da öteki aktörlerin gerçekleştirdiği olayları isim, zaman ve mekân belirterek nasıl yaşandığını neden-sonuç ilişkisi zinciri içinde ve zaman dizimi olarak tutarlı bir biçimde inceleyen, tüm bu süreç boyunca belgelere dayalı bilgiler veren, açıklamalar ve yorumlar yapan bilimsel disipline Tarih denir. Tarihte deney veya tekrar yapılamaz, temel özne insandır. Her insan ve olay biriciktir, bir daha yaşanmayacaktır. Söz gelimi aynı bölgede pek çok meydan savaşı yaşanmış olabilir. Ama bunları yapanlar ve sonuçlar birbirinden farklıdır. Coğrafya, Arkeoloji, Paleografya, Jeoloji, Epigrafya, Etnografya, Antropoloji, Diplomasi, Edebiyat, Sosyoloji, Filoloji, İlahiyat, Numizmatik, Filateli, Heraldik, Kronoloji gibi başka disiplinler tarih yazımı için büyük katkılar sağlarlar.
Paleografya - 22.10.2014
Osmanlı Arşiv Belgeleri Kitabı
Osmanlı arşiv belgelerinden yararlanabilmek için yalnızca Osmanlı paleografyasını öğrenmenin yeterli olmayacağı bilinen bir gerçektir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Paleografya Haberleri | Paleografya Haber - Haberler - Paleografya haberleri, son dakika paleografya haber ve gelişmeleri burada. Paleografya nedir? Paleografya neyi inceler? Paleografya bilimi hakkında detaylar....
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 20.4.2021 01:07:15. #1.16#

title