ÖZDEMİR ASAF HABERLERİ

Özdemir Asaf haber, Özdemir Asaf son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Özdemir Asaf

Özdemir Asaf

Doğum Yeri Ankara / Türkiye
Doğum Tarihi 11.6.1923 - 28.1.1981

Özdemir Asaf Kimdir ?

11 Haziran 1923'te Ankara'da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi'nde yaptı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde, önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam ettiyse de 1947'de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Özdemir Asaf - 4.9.2020
Son dakika haberleri: Sanıklardan darbeyi yöneten sivil imamlara saygı selamı
Dedesinin kalaycı, babasının da inşaat işçisi olduğunu belirten Taşçı, şöyle devam etti: "Anadolu'nun bağrından kopan bir asker olarak devletim gelişsin diye gayretle çalışırken, birileri de ayağımızı kaydırmak için çalışıyormuş. Vatan haini ilan edildik ama gerçekler elbet bir gün ortaya çıkacaktır. Burada asıl mağdur edilen TSK ve milletimizdir. İlk anda itibaren karargaha sızma teşebbüsü olduğunu düşünerek hareket ettim çünkü elimizde başka bir bilgi yoktu. Saat 23.45'te sıkıyönetim mesajı geldiğinde gerçekleri anladım. Ancak kurmay başkanı, beni komuta katında tecrit ettiği için irtibat sağlayamadım. Sözde atama listesinde aynı göreve devam edeceğim yazılmış, benzer konumunda olan kişiler tahliye edildi. Bir kez daha söylüyorum, ben ne darbeciyim ne de örgüt yöneticisi." Mahkemeden tahliye ve beraat talebinde bulunmayacağını, bunun yerine adalet istediğini dile getiren Taşçı, savunmasını Özdemir Asaf'ın "Juri" şiirini okuyarak tamamladı.
Özdemir Asaf - 10.2.2020
İstanbul Modern'de Sevgililer Günü'ne özel program
Katılacakları atölye çalışmasında ise "Lütfi Özkök: Portreler" sergisinde yer alan şairlerin şiirlerinden yola çıkarak, kendi desenlerini oluşturuyor. Atölyede her katılımcının seçtiği bir mektup, Nâzım Hikmet, Özdemir Asaf, Can Yücel, Atilla İlhan ve Yaşar Kemal gibi ünlü şairlerin sevgiye dair şiirlerini içeriyor.
Özdemir Asaf - 27.1.2020
GRAFİKLİ- "Lavinia'dan aşk ve yalnızlık şiirlerine: Özdemir Asaf"
"Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de/Sana hep, hep yeniden başlamak isterim", "Sana gitme demeyeceğim/Ama gitme, Lavinia", "Yaşamak değil/Beni bu telaş öldürecek" ve "Yalnızlık paylaşılmaz/Paylaşılsa yalnızlık olmaz" gibi unutulmaz dizeleri kaleme alan şair Özdemir Asaf, vefatının 39.
Özdemir Asaf - 26.1.2020
Haftanın tarihine bakış
1981- Şair Özdemir Asaf 58 yaşında İstanbul'da öldü.
Özdemir Asaf - 11.6.2019
İlkokul öğrencileri şiirleri tiyatronun diliyle yaşattı
Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde "şiiri yaşatmak" temasıyla düzenlenen etkinlikte 53 öğrenci, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet Ran, Özdemir Asaf gibi ünlü şairlerin kaleminden dizelere dökülen şiirleri tiyatro oyunu şeklinde sahneledi.
Özdemir Asaf - 11.2.2018
İzzet Günay'a Saygı Gecesi
"İzzet Günay, Türk sinemasının yapı taşlarından biri" Sinema yazarı İhsan Kabil, İzzet Günay'ın Türk sinemasının yapı taşlarından biri olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: "Hakikaten Yeşilçam dediğimizde, bir toplumun görsel ve bir yerde de sözel hafızasını karşımızda buluyoruz. Sezai Karakoç, Türk sinemasının tüm problemlerinin yanında nostaljik bir değer taşıdığını ve artık bir yerde bize imgesel ve ikonik bir dünya sunduğunu söylüyor. Dolayısıyla kendiliğinden ve içten gelişen bir süreç olmuş Yeşilçam. Bizim starlarımız, yardımcı oyuncularımız ile senarist, yönetmen ve teknik ekibin muazzam özverili çalışmalarıyla cumhuriyet öncesinden bugünlere kadar görsel bir belgeselini çizmiş de diyebiliriz. Hem mekanlarıyla -ki bunların çoğu İstanbul'da geçmiştir- hem konuları, hikayeleriyle bizi bugünlere taşımıştır." "Vesikalı Yarim'in hem şiiri var hem hikayesi" ESKADER Başkanı Şerif Aydemir de Günay'ın rol aldığı Vesikalı Yarim filmini değerlendirerek, "Özdemir Asaf, 'Herkesin bir şiiri yoktur ama herkesin bir hikayesi vardır' demiş.
Özdemir Asaf - 29.1.2018
Haftanın Tarihine Bakış
1981- Şair Özdemir Asaf 58 yaşında İstanbul'da öldü.
Özdemir Asaf - 12.1.2018
Kadıköy Belediyesi Nazım Hikmet'in Şiirlerini Caddelere Yazdı
KADIKÖY BELEDİYESİ'NDEN 'YAŞAYAN SOKAKLAR PROJESİ? Kadıköy Belediyesi'nin ilçede yaşamış sanatçıların eserlerini yaşadıkları sokakta yaşatmak, böylece sanatçıların ve eserlerinin bilinirliğini arttırmak üzere başlattığı 'Yaşayan Sokaklar Projesi' Nazım Hikmet şiirleri ile sürüyor. 2016 yılında başlayan 'Yaşayan Sokaklar Projesi' kapsamında ilk çalışma Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak'ta yer alan Cemal Süreya'nın yaşadığı evin önünde yapılmıştı. Proje kapsamında Özdemir Asaf, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın şiirleri yaşadıkları sokakların kaldırım taşlarına yazılırken Cem Karaca'nın heykeli yapılmıştı.
Özdemir Asaf - 12.1.2018
Kadıköy Belediyesi Nazım Hikmet'in Şiirlerini Caddelere Yazdı
KADIKÖY BELEDİYESİ'NDEN 'YAŞAYAN SOKAKLAR PROJESİ' Kadıköy Belediyesi'nin ilçede yaşamış sanatçıların eserlerini yaşadıkları sokakta yaşatmak, böylece sanatçıların ve eserlerinin bilinirliğini arttırmak üzere başlattığı 'Yaşayan Sokaklar Projesi' Nazım Hikmet şiirleri ile sürüyor. 2016 yılında başlayan 'Yaşayan Sokaklar Projesi' kapsamında ilk çalışma Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak'ta yer alan Cemal Süreya'nın yaşadığı evin önünde yapılmıştı. Proje kapsamında Özdemir Asaf, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın şiirleri yaşadıkları sokakların kaldırım taşlarına yazılırken Cem Karaca'nın heykeli yapılmıştı.
Özdemir Asaf - 6.12.2017
Basının Duayen Hocasına "Ege Üniversitesi Hizmet Ödülü" Verildi
EÜ Senato Toplantısı'nda düzenlenen törende konuşan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, "Ulusal bir gazetenin 26 yıl yazı işleri müdürlüğünü sürdürmemin ardından üniversitede göreve başladım. Hani Özdemir Asaf'ın bir şiiri vardır ya 'Tam başlarken bitti bilip gittiler.
Özdemir Asaf - 30.9.2017
Bornova Belediyesi'nden Kahve Servisi
Bornova Belediyesi, 29 Eylül Dünya Kahve Günü nedeniyle, Bornova'daki Küçükpark Meydanı'nda vatandaşlara ücretsiz kahve servisi yaptı. Bornova Belediyesi bünyesinde kurs gören baristalar tarafından hazırlanan ve üzerinde Sabahattin Ali, Orhan Veli Kanık, Özdemir Asaf gibi tanınmış isimlerin şiirlerinden dizeler olan bardaklarla servis edilen kahvelerini yudumlayanlar, DJ performansıyla da dakikalarca dans etti.
Özdemir Asaf - 30.9.2017
Dha Yurt Bülteni-7
Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü binasının açılış törenine de katılan Bakan Fakıbaba, Türkiye'nin domates tohumunu bile ithal ettiğini söyleyenler olduğunu, buna bir Türk vatandaşı olarak çok üzüldüğünü belirterek şöyle dedi: "Oysa hem devletin hem enstitümüzün hem bakanlığımızın hem özel sektörün yaptığı o kadar güzel Ar-Ge araştırmaları vardır ki, inanın diğer ülkeler arasında sıraya girecek kadar önemli bir yere sahibiz. Türkiye'de bizim bakanlığa bağlı Ar-Ge çalışması yapan 50'ye yakın enstitümüz bulunmakta ve bilim adamlarıyla beraber Allah'ın izniyle kendi tohumunu üreten, ihraç eden, zaman zaman da tabi bu doğal bir olaydır yani ithalat olmayacak mı tabii olacak. İthal etiğimiz şeyler olacak ama ihracatımızın çok daha fazla olduğunu özellikle bilmenizi arzu ediyorum. Yanlış anlaşılan ve vatandaşın kafasında yer alan bazı şeyler var; 'Biz tarımda domates tohumunu bile İsrail'den alıyoruz.' Arkadaşlar zaman zaman alabiliriz. Ama biz İsrail'e domates tohumu ihraç ediyoruz. Bunun özellikle bilinmesini istiyorum, bu çok önemli bir olay Yani yerli tohumculukta çok önemli yerlere geldik. Bunu evelallah Ar-Ge sayesinde ve arkadaşlarımızla beraber yapıyoruz." Görüntü Dökümü ------------------------------------------ Bakan Fakıbaba temel atma töreninde Törenden detaylar Tarımsal Araştırma Enstitüsü binası Fakıbaba'nın personele tokalaşması Saygı duruşu ve İstiklal Marşı Fakıbaba'nın konuşması Kurdele kesilmesi ( Haber-Kamera: Ömer KOÇ -KAHRAMANMARAŞ-DHA) GÖRÜNTÜ BOYUTU: 138 MB KAHRAMANMARAŞ/DHA ================================================= 3)BORNOVA BELEDİYESİ'NDEN KAHVE SERVİSİ BORNOVA Belediyesi, Dünya Kahve Günü nedeniyle Küçükpark Meydanı'nda İzmirlilere kahve servisi yaptı. Gerçekleştirilen DJ performansına danslarıyla eşlik eden vatandaşlar hem eğlendi hem de kahvelerini yudumladı. Bornova Belediyesi, 29 Eylül Dünya Kahve Günü nedeniyle, Bornova'daki Küçükpark Meydanı'nda vatandaşlara ücretsiz kahve servisi yaptı. Bornova Belediyesi bünyesinde kurs gören baristalar tarafından hazırlanan ve üzerinde Sabahattin Ali, Orhan Veli Kanık, Özdemir Asaf gibi ünlü şairlerin şiirlerinden dizeler olan bardaklarla servis edilen kahvelerini yudumlayan vatandaşlar, DJ performansıyla da dakikalarca dans etti.
Özdemir Asaf - 20.5.2017
Dolu Kadehi Ters Tut
Dolu Kadehi Ters Tut, yaklaşık olarak 2010 yılından beri birlikte müzik yapmakta olan Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay tarafından, 2014 sonunda mevcut uğraşlarına alternatif bir duo proje olarak kuruldu. Zaman içinde ikilinin yegane müzikal uğraşı halini alan DKTT, tamamen Türkçe besteleriyle kendi iç dünyalarındaki hususları genellikle esprili, yer yer de ciddi bir biçimde, mümkün olduğunca şiirsel bir üslupla dile getirdikleri bir mecra oldu. Özellikle ikilinin Ömer Hayyam, Özdemir Asaf, Sabahattin Ali gibi isimlere olan ilgisi, bu şiirsellikte büyük rol oynamaktadır.
Özdemir Asaf - 17.5.2017
Kaan Tangöze
Kaan Tangöze, Türk rock müziğinin önde gelen temsilcilerinden Duman'la yaptığı çalışmaların ardından akustik gitarı ve mızıkasıyla modern halk ozanı olarak solo albümünü çıkardı. Kendi parçalarının yanı sıra Özdemir Asaf, Aşık Mahzuni Şerif ve Karacaoğlan'ın dizelerine de yer veren Kaan Tangöze, sakin ama kararlı ezgileriyle sahne alacak.
Özdemir Asaf - 5.4.2017
Işığın Yansıması
Ali Erenus (Vokal) Murat Özyüksel (Gitar) Ayhan Orhuntaş (Gitar) Yusuf Uğurer (Gitar, Vokal) Fırat Özyavuz (Davul) Barlas Çevikus (Bas) Şiirden rock'a  –  Işığın Yansıması'nın 25 yıllık öyküsü 25 yıl önce kurulan ve o tarihten bu yana aktif kalmayı başaran Işığın Yansıması, 5. albümünü 2012'nin son haftalarında yayınladı. Klasik protest rock tarzında müzik yapan Işığın Yansıması'nı farklı kılan unsurlardan biri, şiirleri rock formunda besteleyerek albümlerinde yer vermesi. Işığın Yansıması albümlerinde ağırlıklı olarak Afşar Timuçin şiirlerinden bestelediği şarkıları müzikseverlerle buluşturur. Afşar Timuçin ile birlikte Özdemir Asaf, Orhan Veli, Özcan Yurdalan, Cahit Külebi, Nazım Hikmet, Melih Cevdet Anday, Paul Eluard, Mevlana ve Karacaoğlan'ın dizeleri de Işığın Yansıması'nın albümlerinde rock ritimleriyle buluşur 25 yıl boyunca.
Özdemir Asaf - 5.4.2017
Kaan Tangöze
"Gölge Etme" albümü ile solo kariyerine başlayan Kaan Tangöze, albümde vokalin yanı sıra, akustik gitara ve mızıkaya da yer veriyor. "Bekle Dedi Gitti" şarkısının nakaratında Özdemir Asaf'ın "Çizik" şiirine yer veren Kaan Tangöze, Asaf'ın "O Yolda", "Kalmak Türküsü", Aşık Mahzuni Şerif'in "Tersname" ve Karacaoğlan'ın "Bir Kız Bana Emmi Dedi Neyleyim" şiirlerini de konuk ediyor.
Özdemir Asaf - 26.3.2017
Kaan Tangöze
"Gölge Etme" albümü ile solo kariyerine başlayan Kaan Tangöze, albümde vokalin yanı sıra, akustik gitara ve mızıkaya da yer veriyor. "Bekle Dedi Gitti" şarkısının nakaratında Özdemir Asaf'ın "Çizik" şiirine yer veren Kaan Tangöze, Asaf'ın "O Yolda", "Kalmak Türküsü", Aşık Mahzuni Şerif'in "Tersname" ve Karacaoğlan'ın "Bir Kız Bana Emmi Dedi Neyleyim" şiirlerini de konuk ediyor.
Özdemir Asaf - 16.3.2017
Kaan Tangöze
"Gölge Etme" albümü ile solo kariyerine başlayan Kaan Tangöze, albümde vokalin yanı sıra, akustik gitara ve mızıkaya da yer veriyor. "Bekle Dedi Gitti" şarkısının nakaratında Özdemir Asaf'ın "Çizik" şiirine yer veren Kaan Tangöze, Asaf'ın "O Yolda", "Kalmak Türküsü", Aşık Mahzuni Şerif'in "Tersname" ve Karacaoğlan'ın "Bir Kız Bana Emmi Dedi Neyleyim" şiirlerini de konuk ediyor.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Özdemir Asaf Haberleri | Özdemir Asaf Kimdir - Haberler - Özdemir Asaf haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Özdemir Asaf kimdir, hayatı ve biyografisi. Son dakika haberleri: Sanıklardan darbeyi yöneten sivil imamlara saygı selamı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.12.2020 18:39:05. #1.15#
title