Organlarıyla 4 Hastaya Umut Oldu

Anadolu Ajansı - Haberler | Sağlık

Uşak'ta tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 76 yaşındaki kişinin organları, 4 hastaya umut oldu.

Uşak'ta tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 76 yaşındaki kişinin organları, 4 hastaya umut oldu.

Karahallı ilçesi Kırkyaren köyünden 4 gün önce beyin kanaması nedeniyle ambulansla Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Ömer Aktaş'ın beyin ölümü gerçekleşti.

Hastane yetkilileri, 4 çocuk babası Aktaş'ın organlarının bağışlanması konusunda ailesinin onayını aldı. İzmir Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi, nakil yapılacak uygun hastaları tespit etti.

Aktaş'ın böbrekleri ve karaciğeri, 4 hastaya nakledilecek.

"Organların en doğru şeklide nakledilmesi için gerekli işlemleri başlattık"

Uşak Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın yakınlarına duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür etti.

Organların doğru şekilde nakledilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Aydın, şunları söyledi:

"Hayatta ölüm gerçeği var. Beyim ölümü şanslı bir ölüm. Beyin ölümü gerçekleşerek ölme ihtimali binde bir ihtimalde. Bugün Ömer Aktaş hastamızı beyin ölümünden kaybettik. Biz de Aktaş'ın oğluyla görüşerek organları bağışlamalarını istedik. Kendileri büyük bir erdem göstererek kardeşleri ile organları bağışlama kararı aldı. Ailemiz iç organların tamamını bağışladı. Organların en doğru şeklide nakledilmesi için gerekli işlemleri başlattık. Şu an gelen bilgiye göre karaciğer ve böbrekler, Bursa'da özel hastanede yatan 4 hastaya nakledilecek. Önümüzdeki saatlerde Bursa'dan ekip gelecek ve organları alacak."

Ömer Aktaş'ın oğlu Reşat Aktaş da organların birçok hastaya umut olması dileğinde bulundu.

Organ naklinin birçok insanın hayatını kurtarabileceğine dikkati çeken Aktaş, "Kardeşlerimin desteğiyle böyle bir karar verdik. İnşallah babam insanlara can vermiş olur, onlara umut olur. Bütün dünyanın bu konuda duyarlı olmasını istiyorum. Yani ne mutlu bize, birkaç insana umut olabildiyse. Sağlığında bizden bir talebi yoktu. İnşallah hastaların umudu olur." ifadelerini kullandı.

Organlarıyla 4 Hastaya Umut Oldu
Organlarıyla 4 Hastaya Umut Oldu
Organlarıyla 4 Hastaya Umut Oldu

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title