MUSTAFA PAŞA HABERLERİ

Mustafa Paşa haber, Mustafa Paşa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mustafa Paşa

Mustafa Paşa

Doğum Yeri Bosna - Hersek
Doğum Tarihi 1.1.1500 - 7.8.1580

Mustafa Paşa Kimdir ?

Lala Mustafa Paşa ya da Kara Mustafa Paşa,1500 yılında Bosna'nın Sokol kasabasında doğdu. Vezir olan büyük kardeşinin yardımı ile Yavuz Sultan Selim zamanında Enderun'a girdi. Berber olarak çalışırken, Kanuni Sultan Süleyman'ın dikkatini çekti. Daha sonra çeşnigir ve mirahorluk yaptı. Bazı entrikalara karıştığı için sancakbeyi olarak saraydan uzaklaştırıldı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Mustafa Paşa - 25.08.2021
Türk tarihinin şanlı zaferleri ağustosta yazıldı
Venediklilerin elindeki Doğu Akdeniz'in en büyük adası olan Kıbrıs, Osmanlılar için coğrafi konumu itibarıyla önem arz ediyordu. Bunun üzerine 1 Ağustos 1571 tarihinde, 2. Selim tarafından fethi istenen Kıbrıs, Lala Mustafa Paşa tarafından fethedildi.
Mustafa Paşa - 25.07.2021
Haftanın tarihine bakış
1571- Lala Mustafa Paşa, Magosa'ya girerek Venedik Cumhuriyeti egemenliğindeki Kıbrıs'ı ele geçirdi.
Mustafa Paşa - 09.07.2021
Başkan Altay Bilgehane öğrencileriyle buluştu
BİLGEHANELERDE YAZ ETKİNLİKLERİ Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Bilgehaneler; Sultan Alaaddin, Ali Ulvi Kurucu, Gödene Kılıçarslan, Sultan Fatih, Melikşah, Lala Mustafa Paşa (Ilgın) şubeleri ve Keykavus Lise Medeniyet Akademisi ile yaz dönemi boyunca çok sayıda etkinlik gerçekleştirecek.
Mustafa Paşa - 06.07.2021
Konya'da "Ilgın İş Hanı Projesi" hayata geçiyor
Ilgın Belediyesi tarafından Ilgın Lala Mustafa Paşa Külliyesi ile Pir Hüseyin Bey (Çukur) Camii çevresinde kalan bölgede yapılacak Osmanlı Kent Meydanı Projesi, karşısına Ilgın İş Hanı yapılacak.
Mustafa Paşa - 14.04.2021
Türk Kızılayı Ilgın temsilciliği, faaliyetlerine başladı
Türk Kızılayı Ilgın Temsilciliği, Lala Mustafa Paşa Külliyesi'nde yeniden faaliyetine başladı.
Mustafa Paşa - 09.02.2021
Gaziantep'in han ve bedestenleri hem turizme hem ticarete katkı sağlıyor
İnşa edildikleri dönemde güvenlik gerekçesiyle çoğu Gaziantep Kalesi civarında yapılan ve genellikle iki katlı olarak tasarlanan Lala Mustafa Paşa (Hışva), Zincirli Bedesten, Çekirdekçi, Tütün, Kemikli Bedesten, Tuz, Millet, Şire, İnceoğlu, Gümrük, Kürkçü, Maarif ve Anadolu hanları ile Yeni ve Bayaz Han halen ayakta duruyor.
Mustafa Paşa - 12.10.2020
Son dakika: ANALİZ – Maraş'ın yeniden açılması kararı ve stratejik kazanımlar
Maraş'ın açılmasının hukuka uygunluğu Yaklaşık 4 bin 500 dönümlük bir bölge olan Maraş'ın açılmasının önünde hukuki bir engel olup olmadığı sorusuna cevap vermeden önce, bölgenin büyük bir kısmının esasında Osmanlı döneminde Lala Mustafa Paşa Vakfı, Abdullah Paşa Vakfı ve Bilal Ağa Vakfı olmak üzere üç vakfa ait taşınmazlardan oluştuğunu belirtmek gerekiyor.
Mustafa Paşa - 06.10.2020
Kapalı Maraş'ın açılma süreci, envanter çalışmalarıyla başladı
Çalışmaların sürdüğü günlerde Maraş'a ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter "Lala Mustafa Paşa Kıbrıs'ı fethettiğinde parasını vererek bu bölgeyi satın almış ve kendi adına kurulan vakfa devretmiş.
Mustafa Paşa - 09.09.2020
SÜ Rektörü Metin Aksoy'dan Ilgın'a ziyaret
SÜ Ilgın Meslek Yüksekokulu'nu ve Lala Mustafa Paşa Külliyesi'ni ziyaret eden Aksoy, Sağlık Meslek Yüksekokulu olarak tahsisi yapılan binada incelemelerde bulunuldu.
Mustafa Paşa - 26.07.2020
Haftanın tarihine bakış
1571- Lala Mustafa Paşa, Magosa'ya girerek Venedik Cumhuriyeti egemenliğindeki Kıbrıs'ı ele geçirdi.
Mustafa Paşa - 09.07.2020
Osmanlı-Rus savaşının tanığı tarihi Beylerbeyi Sarayı eski ihtişamına kavuşuyor
Kentte, yaklaşık 4,5 asırlık köklü tarihiyle en çok ziyaret edilen mekanlardan birisi olan, 1579 yılında Lala Mustafa Paşa'nın yaptırdığı Kars Kalesi eteklerindeki tarihi sarayda, 2017 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor.
Mustafa Paşa - 03.07.2020
Ilgın'daki yangında bir evin müştemilatı kullanılamaz hale geldi
Şıhcarullah Mahallesi Lala Mustafa Paşa Külliyesi arkasındaki bir evin müştemilatında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.
Mustafa Paşa - 24.02.2020
"Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi" yatırım tanıtım toplantısı gerçekleştirildi
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan paydaş katılım toplantısı kapsamında "Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi" yatırım tanıtım toplantısı Lala Mustafa Paşa Külliyesi Büyük Han'da gerçekleştirildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Mustafa Paşa Haberleri | Mustafa Paşa Kimdir - Haberler - Mustafa Paşa haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Mustafa Paşa kimdir, hayatı ve biyografisi. KARABÜK'TE RÜZGAR AĞAÇLARI DEVİRDİ.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 1.12.2021 23:51:04. #1.15#

title