Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hadsizlik" çıkışına yanıt verdi
Haberler » Güncel » Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hadsizlik" çıkışına yanıt verdi - Haber

Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hadsizlik" çıkışına yanıt verdi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sözlerini "Haddini bilsin. Oturduğu makam Türkiye Cumhuriyeti sayesinde verilmiştir" diyerek eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi.

Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın

KKTC Cumhurbaşkanı , 9 Ekim'de Suriye'nin kuzeyindeki terör yuvalarını ortadan kaldırmak için başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili tartışma yaratan sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN'IN "HADSİZLİK" ÇIKIŞINA YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Haddini bilsin. Oturduğu makam Cumhuriyeti sayesinde verilmiştir" şeklindeki çıkışı için de bir değerlendirmede bulunan Akıncı, "Şimdi, bakınız, bu, makam sizin de şu anda içinde olduğunuz makam, ta 1960'lardan, rahmetli doktor Fazıl Küçük'ün Cumhurbaşkanlığı muavinliğinden itibaren, rahmetli Denktaş, ondan sonra gelen Cumhurbaşkanları ve ben. Şimdi geçmişte bu makamlara nasıl gelinirdi, nasıl gidilirdi o ayrı bir tartışma konusu. O da ayrı bir program konusu olur ama son yıllarda özellikle Türk demokrasisinde ciddi gelişmeler oldu. Ve bu makama nasıl gelinip nasıl gidileceğine bir tek makam karar veriyor; o da Kıbrıs Türk halkı" ifadelerini kullandı.

TEPKİ ÇEKEN SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili tepki çeken sözlerine de açıklık getiren Akıncı, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin terör belasını elbette biz önemsiyoruz ve bundan bir an önce Türkiye'nin kurtulmasını arzu ediyoruz. Bunu istemeyen bir Kıbrıs Türk insanı olacağını düşünmek de abesle iştigaldir. Ama bunun ne şekilde olabileceğiyle ilgili farklı düşünceler olabilir. Suriye'de 10 yıla yaklaşan bir savaş sürüyor ve bunun da artık doyum noktasına geldiğini görüyoruz. Esad rejimin de artık yerinde durduğunu da görüyoruz ve onunla ilişkinin de bir şekilde kurulmasının kaçınılmaz olduğunu anlıyoruz. Yani benim orada, asıl diyalogdan kastım, Türkiye ile Suriye'nin ilişkisinin yeniden tesis edilmesine yönelikti o da çarpıtıldı. Akıncı 'terör örgütleriyle masaya otursun Türkiye dedi' şeklinde algılanıp yorumlanmak istendi."

NE OLMUŞTU?

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Barış Pınarı Harekatı'na destek vermeyip, harekatın bir an önce bitmesi gerektiğini söyleyip, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" demişti.


Haber Videosu

: Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hadsizlik" çıkışına yanıt verdi

Manşet

Haberler