Münbiç'te ABD Askerlerini Hedef Alan Saldırının Görüntüsü Ortaya Çıktı

Münbiç'te ABD Askerlerini Hedef Alan Saldırının Görüntüsü Ortaya Çıktı

Suriye'nin Münbiç kentinde ABD askerlerini hedef alan saldırının kamera görüntüsü ortaya çıktı. DEAŞ'ın üstlendiği saldırıda 2'si ABD askeri olmak üzere 14 kişi yaşamını yitirdi.

Suriye'nin Münbiç kentinde ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin devriye attığı bölgenin yakınında patlama meydana geldi. Patlamada 2'si ABD askeri olmak üzere 14 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

SALDIRI ANI KAMERADA

Uluslararası ajansların son dakika bilgisi olarak geçtiği saldırı anının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

ASKERİ HELİKOPTER OLAY YERİNE İNİŞ YAPTI

Olayın ardından bir Amerikan helikopterinin olay yerine iniş yaptığı ve yaralıları tahliye ettiği belirtildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre yaralananlar arasında ABD askerleri de bulunuyor.

GÖRGÜ TANIKLARI KONUŞTU

Sputnik'e konuşan görgü tanıkları, patlamanın koalisyon askerleri ile YPG mensuplarının bulunduğu bir kafenin yakınında gerçekleştiğini söyledi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise olayın bir intihar saldırısı olduğunu duyurdu.

BÖLGEDE TÜRK ASKERİ DE DEVRİYE ATIYOR

Halep'in Münbiç ilçesi, Ağustos 2016'dan bu yana YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor. ABD, ilçenin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'lıların ilçeyi terk edeceğini sözünü vermişti. Taahhütün yerine getirilmediği uzun sürenin ardından Türkiye ve ABD, 2018'in Haziran ayında Münbiç yol haritasında uzlaşmıştı. Plan çerçevesinde Türkiye ve ABD, ilçede ortak devriyelerini sürdürüyor.