MUHAMMED HATEMİ HABERLERİ

Muhammed Hatemi haber, Muhammed Hatemi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Muhammed Hatemi

Muhammed Hatemi

Doğum Yeri İran
Doğum Tarihi 29.9.1943

Muhammed Hatemi Kimdir ?

Seyyid Muhammed Hatemi (29 Eylül 1943, Ardakan), 1997-2005 arasında görev yapmış olan, İran İslam Cumhuriyeti'nin 5. cumhurbaşkanı .Muhammed Hatemi, 1943’de İran’ın orta kesimindeki Yezd eyaletinin Erdekan ilinde doğdu.
Biyografinin devamı için tıklayın
Muhammed Hatemi - 20.07.2021
Son Dakika | İran'da reformist lider Hatemi, Huzistan eyaletinde su kesintisi gösterilerindeki polisin müdahalesini eleştirdi
Son dakika haber: İran'ın güneybatısında Arapların yoğun olduğu Huzistan eyaletindeki su kesintileri protestoları 5'inci gününe girerken ülkedeki reformist lider ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, emniyet güçlerinin göstericilere sert müdahalesine tepki gösterdi.
Muhammed Hatemi - 22.06.2021
Reisi ve yeni İran
İç politikaya etkileri İran iç siyaseti 79 Devrimi'nden sonra kabaca iki grup üzerinden şekillendi. Kökleri Devrim öncesine uzanmakla birlikte önce "sağ-sol", sonra "reformcu- muhafazakar" olarak tanımlanan bu kesimler arasındaki denge, Humeyni'nin 1989 yılındaki ölümüyle "sağcı" kesimin lehine kesin bir şekilde değişti. Humeyni'nin koruması kalmayınca "sol" sayılan kesimin önemli isimleri siyaset sahnesinden uzaklaştı ya da pasif görevlere çekildi. Ancak bu gruplara yakın kişiler Musevi Hoiniha ya da Muhammed Hatemi gibi isimler üzerinden yeniden organize olarak ve zamanın ruhuna uygun "gömlek değişikliği" yaparak 1997 seçimlerinde göz alıcı bir geri dönüşe imza attılar.
Muhammed Hatemi - 21.06.2021
İran'da eski Cumhurbaşkanı Hatemi: "Halk işlerin düzelmesinden ümidini kesti"
İran'da reformistlerin lideri eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, seçimlere yüzde 50'nin altında katılım olması ve geçersiz oyların çokluğunu "tehlike çanlarının çalması" olarak değerlendirdi.
Muhammed Hatemi - 21.06.2021
İran siyasetinde reformistlerin büyük çöküşü
İran'da 5. Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin 1997'deki zaferiyle siyaset sahnesine çıkan reformistler, 18 Haziran Cuma günü yapılan son seçimlerde büyük bir çöküş yaşadı.
Muhammed Hatemi - 18.06.2021
İran'da "sipariş seçimler" ve Reisi döneminin vadettikleri
Böylece esasen muhafazakar cenah açısından oldukça isabetli bir cumhurbaşkanı adayı olan Reisi, şaibeli değilse de gösterişsiz bir seçim kazanmış olacak. Meşhed'deki prestijli Astan-ı Kuds-i Rezevi Vakfı'nın başında bulunduğu 2017 yılında, ikinci dönemi için yarışan Ruhani'ye rakip olarak çıkarılıp yüzde 73,33 katılım oranının olduğu seçimde yüzde 57,14 oyla kazanan Ruhani'nin karşısında yüzde 38,28 gibi kayda değer bir oy aldığında Reisi'nin siyasi kariyerinin henüz başladığı görülmüştü. Nitekim Reisi, yükselişini sürdürerek 2019 yılında Yargı Erki başkanı oldu ve seçimlere bu unvanla katılıyor. Ne var ki sistem böylesi güçlü bir adayın kazanmasını dahi şansa bırakmak istemedi. Her halükarda Reisi 1997 yılında Meclis Başkanı Ali Ekber Natık Nuri'yi mağlup ederek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Muhammed Hatemi, 2005 yılında eski cumhurbaşkanlarından Haşimi Rafsancani'yi geride bırakarak benzer bir başarı yakalayan Ahmedinejad ve hatta 2013 yılında seçimleri mevcut Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf'ın önünde bitiren Ruhani gibi seleflerinin aksine ekmeğini taştan çıkarmış olmayacak.
Muhammed Hatemi - 16.06.2021
İran'da reformist lider Hatemi seçimlere katılım çağrısı yaptı
İran'da reformist hareketin lideri eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 18 Haziran Cuma günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım çağrısında bulundu.
Muhammed Hatemi - 07.06.2021
İran seçimlerinde farklı olan ne?
18 Haziran'da sandık başına gidecek olan İran halkı 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacak. İslam Devrimi'ni müteakip 1980 yılında ilk kez bu makama seçilen Ebu'l-Hasan Beni Sadr'dan sonra birçok kişi İran'ın seçilmiş en yüksek yöneticisi olarak görev yaptı. Beni Sadr'ın yurt dışına kaçmak zorunda kalmasından sonra Muhammed Ali Recai çok kısa bir süre görev yapmış, bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra sırasıyla Ali Hameney, Haşimi Rafsancani, Muhammed Hatemi, Mahmud Ahmedinejad ve Hasan Ruhani halk tarafından, anayasanın "ülkenin ikinci adamı" olarak tanımladığı bu pozisyona seçilmişti.
Muhammed Hatemi - 07.06.2021
GRAFİKLİ- Yeni Cumhurbaşkanı'nın seçileceği İran'da adayların vaatlerinde neler var?
Hükümetinin, İran siyasetindeki reformist hareketin lideri eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin 3'üncü dönemi olacağını kaydeden Mihralizade, dış politikada Hatemi döneminde savunulan "Medeniyetler Arası Diyalog" anlayışını sürdüreceğini belirtti.
Muhammed Hatemi - 06.06.2021
İran'daki anket sonuçları cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımın düşük olacağını ortaya koydu
Diğer katılımcılar ise tercihlerini şu şekilde açıkladı: Yüzde 15 İbrahim Reisi, yüzde 11,5 insan hakları savunucusu Nesrin Sutude, yüzde 10 eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yüzde 8 insan hakları savunucusu Nergis Muhammedi, yüzde 7 insan hakları savunucusu Muhammed Nurizad ve rejim karşıtı Mesih Alinejad, yaklaşık yüzde 4 de reformistlerin lideri olarak bilinen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, işçi haklarını savunan aktivist İsmail Bahşi ve ev hapsindeki muhalif lider Mir Hüseyin Musevi.
Muhammed Hatemi - 27.05.2021
Eski İran Cumhurbaşkanı Hatemi, Cumhurbaşkanı adaylarının veto edilmesine tepki gösterdi Açıklaması
Eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 18 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışmak için adaylık başvurusu yapan isimlerin veto edilmesini eleştirdi.
Muhammed Hatemi - 18.05.2021
İran siyasetini Zarif'in ses kaydı üzerinden okumak
???????Zarif'in ses kaydındaki iddialar, aslında İran siyasal sistemini bilenler ve güncel gelişmeleri takip edenler açısından şaşırtıcı değil. İran'daki anayasal ve fiili sistem, velayet-i fakih doktrinine dayanan dini liderlik makamının cumhurbaşkanlığı, hükümet ve meclis gibi demokratik unsurlar başta olmak üzere diğer tüm kurumlardan daha yüksek bir makam olarak kurumsallaşmasına dayanmakta. Bu sistemde DMO komutanı da yalnızca dini lidere karşı sorumlu kılınmıştır. Dolayısıyla gerektiği takdirde "İslam devrimini koruma" amacıyla hükümete ve meclise de meydan okuyabilir. 1999'un Temmuz ayında İran'ı sarsan öğrenci protestoları sırasında aralarında Kasım Süleymani'nin de bulunduğu DMO komutanlarının Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'yi hedef alarak yazdıkları "ayağını denk al" minvalindeki mektubu bilenler ne demek istendiğini anlayacaktır.
Muhammed Hatemi - 30.04.2021
Son dakika... İran'da Cumhurbaşkanı adayı Taczade'ye göre ülkede "diplomasi ve ekonomi" askerin hizmetinde Açıklaması
Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde İçişleri Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan, reformist kanadın önemli siyasetçilerinden Taczade, seçim çalışmaları, İran'daki siyasi yapı, askerin yönetime müdahalesi ve ülke liderinin yetkileriyle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Muhammed Hatemi - 29.04.2021
Riyad-Tahran hattında normalleşme sinyalleri
İşbirliği ve rekabet Bununla birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler dönemsel olarak inişli çıkışlı bir seyir izledi. İki ülke arasındaki rekabetin tohumları 16-17.yüzyıllarda Safevilerin Sünnilikten Şiiliğe geçişi ve 18. yüzyılda Suudi Arabistan'ın radikal Vehhabi doktrinini benimsemesinin ardından atıldı. Buna rağmen "Şii-Sünni rekabeti" olarak görülen bu güç mücadelesi zaman zaman yerini işbirliğine de bıraktı. Ayetullah Humeyni'nin 1989'da ölümünün ardından ilişkilerde olumlu yönde bir gelişme oldu. Ocak 1990'da İran'da yaşanan depreme Suudi Arabistan insani yardım gönderdi. 1991'de ABD, İran ve Suudi Arabistan'ı düşman ilan eden Irak'a savaş açtığında Tahran-Riyad arasında diplomatik ilişkiler tesis edildi. 1997 yılında İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde Kral Fahd ile görüştü.
Muhammed Hatemi - 25.04.2021
İran'da reformist siyasetçi Taczade cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı Açıklaması
Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde İçişleri Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan, reformist kanadın önemli siyasetçilerinden Taczade sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Muhammed Hatemi - 07.03.2021
İranlı siyaset bilimci Zibakelam, Cumhurbaşkanı Ruhani ve reformistleri eleştirdi Açıklaması
Zibakelam, "Ruhani, kendisine oy veren 24 milyon vatandaşa yakışır bir siyaset ortaya koyamamıştır. Bu sefer seçimlerde kim aday olursa olsun reformistler 24 milyon oy alamayacaklardır. Hatta reformistlerin lideri eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi dahi aday olsa durum değişmeyecektir.
Muhammed Hatemi - 06.02.2021
İran'da seçimleri denetleyecek heyet, önceki seçimlerde reformist adayları veto eden isimlerden oluştu
İran'da haziranda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak isteyen adayları rejimin değerlerine bağlılıkları yönünden değerlendiren Anayasayı Koruyucular Konseyinin (AKK) Denetleme Heyetinde, geçen seneki milletvekili seçimlerinde binlerce reformist adayı veto eden muhafazakar isimler...
Muhammed Hatemi - 04.02.2021
İran: ABD ve İsrail, nüfuzlarını arttırmak için terörizmi araç olarak kullanıyor
İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, ABD ve İsrail'in nüfuzlarını arttırmak için terörizmi araç olarak kullandığını söyledi.
Muhammed Hatemi - 04.02.2021
Son dakika... İran Savunma Bakanı Hatemi, Hindistanlı mevkidaşıyla iş birliğini görüştü
Son dakika haberine göre İran Savunma Bakanı Emir Hatemi ile Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ile Hindistan'da bir araya geldi.
Muhammed Hatemi - 01.01.2021
İran'ın önde gelen din adamlarından Ayetullah Misbah Yezdi öldü
Ülkedeki reformistlerin lideri Muhammed Hatemi'nin 1997'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından Yezdi, devrim öncesi yürüttüğü Dr.
Muhammed Hatemi - 30.11.2020
Son dakika haber... İran Savunma Bakanı Hatemi: "Fahrizade'nin yolunu takip edeceğiz"
Son dakika haberleri: İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin öncülük ettiği çalışmaları sürdüreceklerini ve onun yolunu takip edeceklerini söyledi.
Muhammed Hatemi - 26.11.2020
Son dakika haberleri... Irak sınırında 1 İran askeri öldürüldü
Gelen son dakika haberlerine göre İran'ın Irak sınırındaki Kürdistan eyaletine bağlı Merivan ilçesinde 1 İran askeri öldürüldü.
Muhammed Hatemi - 14.11.2020
Son dakika haberi... İran ile Irak Savunma Bakanları askeri iş birliğini görüştü
Son dakika gündem haberine göre İran Savunma Bakanı Emir Hatemi ile Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, Tahran'da bir araya geldi.
Muhammed Hatemi - 07.10.2020
Zeytinburnu'nda HES kodlu kültür sanat sezonu açılıyor
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara veren Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi, 2020-2021 sezonunda sanatseverleri yeniden ağırlamaya başlayacak.
Muhammed Hatemi - 06.10.2020
İran, Ermenistan ile Azerbaycan'ı topraklarına düşen mühimmatlar konusunda uyardı
İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Ermenistan ve Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda İran topraklarına düşen mühimmatlar konusunda uyararak, sorunun devam etmesi halinde daha fazla önlemlere başvuracaklarını söyledi.
Muhammed Hatemi - 08.09.2020
Son dakika! İran ile Hindistan dışişleri bakanları bölgesel meseleleri görüştü
Son dakika haberi: İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar Tahran'da bir araya geldi.
Muhammed Hatemi - 06.09.2020
İran ve Hindistan Savunma Bakanları Tahran'da görüştü
İran Savunma Bakanı Emir Hatemi ile Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Tahran'da bir araya geldi.
Muhammed Hatemi - 05.09.2020
İran'da Kovid-19'a rağmen okulların açılması eleştirilere neden oldu
Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi hükümetinde görev alan eski bakan, "Okullarda öğrencilerin varlığını ısrarla isteyerek, ailelerin kaygısını artırmanın nedenini anlayamıyorum.
Muhammed Hatemi - 20.08.2020
İran, Kasım Süleymani'nin adının verildiği yeni orta menzilli füzelerini tanıttı
İran, ABD saldırısında hayatını kaybeden eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in isimlerinin verildiği orta menzilli balistik ve cruise (seyir) füzelerini tanıttı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Muhammed Hatemi Haberleri | Muhammed Hatemi Kimdir - Haberler - Muhammed Hatemi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Muhammed Hatemi kimdir, hayatı ve biyografisi. Tarihte bugün ne oldu? 2 Ağustos tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi öne
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.09.2021 21:45:33. #1.13#

title