Mesut Yılmaz: "Mumcu Millete Güven Vermiyor"

Mesut Yılmaz: "Mumcu Millete Güven Vermiyor"

Kurucuları Arasında Yer Aldığı ve 11 Yıl Genel Başkanlığını Yaptığı Anavatan Partisi'nden Bugün İstifa Ederek, Rize'den Bağımsız Milletvekili Adayı Olan Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, 'Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun Sorunu Ne Kendisine Güveni Var Ne de Millete Güven Veriyor' Dedi.

Mesut Yılmaz:
04.06.2007 21:54 | Son Güncelleme: 04.06.2007 21:54

Kurucuları arasında yer aldığı ve 11 yıl genel başkanlığını yaptığı Anavatan Partisi'nden bugün istifa ederek, Rize'den bağımsız milletvekili adayı olan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, ''ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun sorunu ne kendisine güveni var ne de millete güven veriyor'' dedi.

Kanal D Haber'de Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlayan Yılmaz, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun kendisini terörist başı Abdullah Öcalan ile kıyaslamasını nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, daha önce bir tepki göstermediğini belirterek, siyasetin Türkiye'de bir sinir harbi olduğunu söyledi.

Yılmaz, ''İnsanın çok sağlam sinirlere sahip olması gerekir. Eğer sinirleriniz sağlam değilse, o zaman strese mağlup olursunuz. Biraz da fazla konuşmaya meraklıysanız, öyle bir söz edersiniz ki o söz bütün hayatınız boyunca sizi takip eder. Burada da böyle bir durum söz konusu oldu. Ondan sonra ertesi gün pişman olmanız, özür dilemeniz bile fayda etmez'' diye konuştu.

Neden DP'den aday olmak yerine bağımsız adaylığı tercih ettiği sorusu üzerine de Yılmaz, ''Benim, Anavatan Partisi durduğu sürece başka bir partiye gidip aday olmam yakışıksız olur'' dedi.

Yılmaz, merkez sağda birleşmenin neden gerçekleşmediğine ilişkin olarak da şunları söyledi:

''Şahıslardan ziyade burada bir güven eksikliği söz konusu. Polemik yapmak istemiyorum, ama Sayın Erkan Mumcu'nun sorunu ne kendisine güveni var ne de millete güven veriyor. 2 yıldan beri Anavatan Partisinin genel başkanlığını yürütüyor. Bu süre zarfında yüzlerce defa televizyonlara çıktı, yüzlerce değişik açıklama getirdi, bugüne kadar hala toplumla arasındaki güven bunalımını aşamadı. Anavatan Partisi'nden niye seçime çeyrek kala ayrıldığını, niye AKP'ye gittiğini, oradan niye ayrıldığını, şimdi bu bütünleşmeye niye muvaffak olamadığını bir türlü topluma anlatamadı.''

Mesut Yılmaz, ''DP'den girmediğinize göre Ağar mı yeteri kadar arkanızda durmadı?'' sorusunu yanıtlarken, ''Mesele öyle bir noktaya getirildi ki sanki ben bu meseleye engel olmuşum, benim yüzümden bu bütünleşme gerçekleşmemiş gibi. Bir de üstüne şahsi polemikler geldi. Ben doğrusu bu meseleyi biraz da prestij meselesi yaptım, bir partinin kanatları altında meclise girmek istemiyorum, kendi gücümle girmek istiyorum'' dedi.

''ANAVATAN bitti mi?'' sorusuna da Yılmaz, ''Bana göre bitti, en azından benim için bitti'' karşılığını verdi.

Kaynak: AA

title