Memura Ilo Yolu Açıldı

Memura Ilo Yolu Açıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı MEMUR-SEN’in Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) temsiliyeti için işçi-memur şeklinde dönüşüme geçilmesi yönündeki teklifini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı MEMUR-SEN'in Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) temsiliyeti için işçi-memur şeklinde dönüşüme geçilmesi yönündeki teklifini kabul etti.

MEMUR-SEN'in teklifi sonucunda verilen karar doğrultusunda memura ILO yolu açılmış oldu. ILO Anayasası ve Türkiye'nin geçmiş dönem uygulamaları en çok üyeye sahip konfederasyon konumundaki MEMUR-SEN'in, ILO delegesi olarak belirlenmesini zorunlu kılıyordu. Alınan karar doğrultusunda ILO Çalışma Konferansı'nda çalışanları bu yıl TÜRK-İŞ, önümüzdeki yıl ise Memur-Sen temsil edecek.

Konu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "ILO Genel Konferansı delegeliği hakkında Uluslararası Çalışma Örgütü'nün her yıl yapılan Genel Konferanslarına Hükümet, çalışan ve işveren kuruluşları ile birlikte katılım sağlanmaktadır. Bakanlığımız tarafından, 1952 yılından bugüne kadar yapılan Uluslararası Çalışma Konferanslarına çalışanları temsilen en çok üyeye sahip TÜRK-İŞ temsilcisi delege olarak bildirilmiş ve bunun sonucunda Türkiye çalışan kesimini ILO'da TÜRK-İŞ temsil etmiştir. Ancak bu yıl en çok üyeye sahip konfederasyon ilk defa değişmiş ve MEMUR-SEN en çok üyeye sahip Konfederasyon olmuştur. Bu nedenle de Bakanlığımızca bu güne kadar süregelen teamüllere uygun olarak taraflara bir yazı yazılmış ve konfederasyonlar arasında bir uzlaşma sağlanamaması halinde delegeliğin MEMUR-SEN'e ait olacağı belirtilerek kendilerinden katılımcı listesi istenilmiştir" denildi.

İlgili konfederasyonların 15 Mayıs 2017 tarihinde görüşleri alınmak üzere toplantıya davet edildiğinin kaydedildiği açıklamada, "Yazımızın taraflara tebliğinden sonra ilgili konfederasyonların basında yer alan itirazları üzerine ilgili konfederasyonlar 15 Mayıs 2017 tarihinde görüşleri alınmak üzere toplantıya davet edilmişlerdir. Bu süreçte, tarafların tamamı ile görüşülmüş; ancak, Konfederasyonlar arasında tam bir uzlaşı sağlanamamıştır. Konfederasyonların bir kısmı TÜRK-İŞ'in 2017 yılında çalışanları temsilen delege olarak ILO Konferansına katılımını desteklerken, bir kısmı da taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması halinde teamüllere uygun hareket edilerek en çok üyeye sahip konfederasyonun ülke çalışanlarını temsil etmesi uygulamasının doğru olduğunu, ancak sosyal diyalog anlayışının bir gereği olarak çeşitli ülkelerde uygulanan dönüşümlü temsilin ülkemizde de dikkate alınmasını, yaşanan süreçte dönüşümlü sistemin hayata geçirilmesi için bir fırsat olarak kullanılması gerektiğini ifade etmişlerdir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 2017 yılından itibaren en çok üyeye sahip işçi ve kamu çalışanları konfederasyonlarından birer yıl arayla dönüşümlü olarak belirlenmesine karar verildiği belirtilerek şunlara yer verildi:

"Bakanlığımız tarafından Konfederasyonların görüşleri çerçevesinde yapılan değerlendirmede, ülkemizde çalışan kesimi temsil eden sendikaların işçi ve kamu çalışanları sendikaları olmak üzere iki büyük gruptan müteşekkil olmaları dikkate alınarak, Uluslararası Çalışma Konferansı'nda çalışan kesimini temsil edecek delegenin, 2017 yılından itibaren en çok üyeye sahip işçi ve kamu çalışanları konfederasyonlarından birer yıl arayla dönüşümlü olarak belirlenmesine, Konferansa katılacak çalışan delegesinin tespitine yönelik dönüşümlü temsilin işçi konfederasyonları ile başlatılmasına; bu kapsamda, 106'ncı Uluslararası Çalışma Konferansı'nda TÜRK-İŞ Konfederasyonu temsilcisinin delege olarak bildirilmesine, 107'nci Konferansta ise en çok üyeye sahip kamu çalışanları konfederasyonunun delegeliği ile devam edilmesine karar verilmiştir." - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title