Macron aylar sonra itiraf etti: Akaryakıt zamları konusunda hatalı davrandık - Haberler
Haberi Paylaş

Macron aylar sonra itiraf etti: Akaryakıt zamları konusunda hatalı davrandık

Haberler.com - Haberler | Dünya

Sarı yeleklilerin gösterilerine neden olan akaryakıt zamları konusunda hatalı davrandıklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıta zam yaparken bir geçiş süreci inşa etmeleri gerektiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkedeki akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki gösteren yüzlerce kişinin geçen yıl başlattığı 'sarı yelekli' gösterileri hakkında açıklamalarda bulundu. Macron, akaryakıt zamları konusunda hata yaptığını itiraf etti.

"HATALI DAVRANDIK"

Macron, BFMTV kanalında yaptığı açıklamada, işe gitmek için araçlarını kullanan alt ve orta gelirli insanların ekonomik olarak güçlenmesi için geçen yıl adımlar atmaları gerektiğini belirtti.

Geçen yıl akaryakıta zam yaparak hatalı davrandıklarını vurgulayan Macron, akaryakıta zam yaparken bir geçiş süreci inşa etmeleri gerektiğini ifade etti. Macron, sarı yeleklilerin eylemlerine bir yıl önce katılanlarla bugün sokağa çıkanların aynı kişiler olmadığına inandığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Sarı yeleklilerin gösterileri, 17 Kasım 2018'de akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlamıştı. Macron ve hükümet, sarı yeleklilerin taleplerine yanıt olarak bazı ekonomik tavizlerde bulunsa da bu onları tatmin etmedi. Hükümetin paylaştığı son verilere göre, gösterilerde 4 bin 245 kişi yaralandı, 12 bin 107 kişi gözaltına alındı ve 3 bin 163 kişiye hapis cezası verildi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Emmanuel Macron, Akaryakıt, Fransa, Dünya, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title