Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues' Kitabı Tanıtıldı
Haberler » Güncel » Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues' Kitabı Tanıtıldı - Haber

Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues' Kitabı Tanıtıldı

Londra büyükelçisi Ünal Çeviköz ve sefire Emel Çeviköz Buket Uzuner'in 'Istanbul Blues' adıyla yayınlanan İngilizce kitabının tanıtımı nedeniyle büyükelçilik rezidansında davet verdi.

Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues' Kitabı Tanıtıldı

Londra büyükelçisi ve sefire Emel Çeviköz 'in 'Istanbul Blues' adıyla yayınlanan İngilizce kitabının tanıtımı nedeniyle büyükelçilik rezidansında davet verdi.

Yazar Buket Uzuner'in İngilizce'ye basılan İstanbul Blues adlı öykü kitabı, rezidansında verilen bir davetle tanıtıldı. Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz'ün evsahipliği yaptığı davete, yüzü aşkın konuk katılırken, yazar Uzuner, onuruna verilen davete teşekkür ederek, konuklarına kitaplarını imzaladı. Davete, bu yıl Londra'da 3'üncüsü düzenlenen Londra Kitap Fuarına katılan çok sayıda konuk da geldi.

Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınlar Dairesi Başkanı Esma Civcir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Dr. İbrahim Sarıtaş, İstanbul Ticaret Odası İTO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, İTO Meclis Üyesi Ahmet İyioldu, İTO Uzmanı Özgür Kibaroğlu, Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Uzuner'in kitabını basan Milet Yayınevi sahibi Sedat Turhan ile çok sayıda diplomat, sivil toplum örgütü temsilci ve üyesi de davetliler arasındaydı.

"YETERİ KADAR TANINMIYORUZ"

Büyükelçi Ünal Çeviköz, Uzuner'in çocukluk ve gençlik hayallerini kaleme aldığı, 'İstanbul Blues'tan bir bölümü, canlandırarak okudu. Konukların ilgiyle dinlediği kitap, Türkçe olarak 'İstanbul'u Sevmezse Gönül Aşkı Ne Anlar' adıyla yayınlanmıştı. Kitapta, usta yazar okuyucularını İstanbul dışına çıkararak, hayal dünyasına götürüyor. Geçirdiği ağır grip nedeniyle sesi kısılan Buket Uzuner, Türk yazarların son yıllarda kitaplarını yabancı dile çevirme konusunda sıkıntı yaşamadıklarını ve şanslı bir döneme girdiklerini belirterek, kitabının tanıtımı nedeniyle daveti düzenleyen Büyükelçi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz'e teşekkür etti.

Sanatçı davete katılanlara kitaplarını imzalayarak, sohbet etti. Uzuner tanıtım ardından yaptığı açıklamada, Türk edebiyatının henüz dünya da bilinmediğini ifade etti. Uzuner, Çok az Türk yazarı yurtdışında tanınıyor. Türk yazarının tanınması çok zor. Sadece dil nedeniyle değil, Türk Edebiyatı, dünyada henüz yeteri kadar bilinmiyor. Sadece, bir- iki yazar adı var. Ama mesala bir Fransız Edebiyatı var, Rus Edebiyatı var. Bunların olması için o ülkeler topluca çalışıyorlar dedi. Geçtiğimiz yıl Uluslararası Londra Kitap Fuarı'nda Odak Ülke olan Türkiye, bu seneki fuara 2 binden fazla kitap ile katıldı. - Londra

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler