Haberler

TYB Konya Şubesi 30. Yıl Etkinlikleri: Konya'dan Dünya'ya Mevlana İzleri

Güncelleme:

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 30. yıl etkinleri kapsamında düzenlenen panelde Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 796. yıl dönümünü kutladı. Panelde, Mevlana'nın dünya genelindeki etkisi ve fikirleri üzerine konuşmalar yapıldı.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 30. yıl etkinleri kapsamında "Konya'dan Dünya'ya Mevlana İzleri" konulu panel düzenledi.

Karatay Belediyesi iş birliği ile Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi'nde Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 796. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen "Konya'dan Dünya'ya Mevlana İzleri" konulu panelde, Konya'nın tanınmış postnişinlerden ve dünyanın bir çok ülkesinde Hz. Mevlana'yı tanıtan ve anlatan Mustafa Holat, Fahri Özçakıl, Nadir Karnıbüyükler ile Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı, Hz. Mevlana'nın 22. Kuşaktan torunu Esin Çelebi konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin yönetimini yapan Prof. Dr. Nuri Şimşekler açılışta, "Günümüzde batıda ve özellikle Amerika'da Mevlana, fikirleri ve Mevlevilik kültürünün gördüğü ilgi tahminlerden oldukça yüksektir." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığında uzun yıllar görev yapan postnişin Mustafa Holat'ın konuşması ile başlayan panelde annesinin kendisine 6 aylık hamileyken Hz. Pir'in rüyasında gelip Sema yaptırdığını, Mevleviliğe başlama sebebinin bu nedenle olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Fahri Özçakıl da Mevlana Celalettin Rumi'yi kendilerinin bir hayat biçimi olarak gördüklerini söyledi.

Uluslararası Mevlana Vakfı postnişini Nadir Karnıbüyükler ise Konya'da ve yurt dışındaki sema etkinliklerinde tanıştığı yabancılardan örnekler vererek, "Bu dostların bir çoğu Hz. Mevlana'yı ve onun İslam merkezli fikirlerini tanıdıktan sonra Müslümanlığı seçmekteler, bu da Hz. Mevlana'mızın dinimize yapmış olduğu en büyük hizmetlerdendir." diye konuştu.

TYB Konya Şubesi üyelerinden akademisyen, yazar-şair ve Karaman eski belediye başkanı Dr. Kamil Uğurlu da kentte bir Mevlana Akademisi kurulması yönündeki çağrısını yineledi.

Programa katılan Hz. Mevlana'nın 22. Kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru da yurt dışından ve özellikle ABD'den çok davet aldıklarını, modern dünya insanlarının Hz. Mevlana'nın fikirlerine çok önem verdiğini ve bir çok güncel sorunlarına Hz. Mevlana'nın beyit ve şiirlerinden çözüm bulduklarına şahit olduğunu dile getirdi.

Son olarak söz alan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu ise "Ne kadar yurt dışına gittiysek her yerde Mevlana bizi karşıladı, oranın da ev sahibiymiş sadece Konya'nın değil. Gittiğiniz yerde Konya, Mevlana dediniz mi sizin kim olduğunuzun hiçbir önemi yok, Hz. Pir'in etkisi, hatırı sizin gereğinden çok fazla ilgi ve alaka görmenizi sağlıyor." diye konuştu.

Program sonuna katılımcılara günün anısına katılım beratı ile TYB Konya Şubesi yayınlarından "Cumhuriyetin 100. Yılında" ve "40 Ambar" adlı kitaplar hediye edildi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Mevlana Türkiye Dünya Konya Kültür Sanat Güncel Haberler

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Lecce maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Galatasaray Lecce maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY LECCE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 24 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Lecce Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Galatasaray Lecce maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Lecce maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Güncel UEFA ülke puanı sıralaması! Türkiye kaçıncı sırada ve kaç puanda? Ankara otobüs ücretleri ne kadar oldu? Ankara EGO otobüs, minibüs, metro ücretleri ne kadar? Beşiktaş Bandırmaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Bandırmaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Bandırmaspor maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Beşiktaş Bandırmaspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi!
Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title