Haberler

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü Alan Ressam İha'ya Konuştu

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü alan ressam İHA'ya konuştu Ressam Selahattin Kara: "Böyle bir ödül beklemiyordum, ciddi bir sürpriz oldu" "Bu ödüle layık görülmek çok onurlu, bu da beni gururlandırdı"İSTANBUL - Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında...

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü alan ressam İHA'ya konuştu

Ressam Selahattin Kara : "Böyle bir ödül beklemiyordum, ciddi bir sürpriz oldu"

"Bu ödüle layık görülmek çok onurlu, bu da beni gururlandırdı"

İSTANBUL - Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında resim dalındaki bu yıl ki ödülü alan ressam Selahattin Kara, böyle bir ödül beklemediğini ve kendisi için ciddi sürpriz olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat ödülüne layık görülmek çok onurlu bir şeydir. Bu da beni gururlandırdı" dedi.

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla; 2017 yılında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Göksel Baktagir, Yavuz Turgul, Ali Toy, Selahattin Kara ve Nurettin Topçu'ya ödül verilmesi uygun görüldü. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı H. Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile Yazar Alev Alatlı ve Yazar Rasim Özdenören'den oluşan Değerlendirme Kurulu'nun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin aşağıdaki isimlere verilmesini uygun buldu.

Resim dalındaki ödül ressam Selahattin Kara'ya

Her karesi bir resim estetiğine sahip olan "Aziz İstanbul"u fırçanın diliyle yorumlayan, ondaki saklı güzellikleri gönül gözüyle de hissetmemize imkan tanıyan, şehir ressamı olmanın ötesinde "İstanbul ressamı" olarak anılan ve kendine özgü tarzıyla ürettiği eserlerle yurt içinde ve dışında takdirler toplayan Selahattin Kara'ya resim dalında ödül verildi.

"Yaklaşık 33 yıldır resim yapıyorum"

Ödüle layık görülmesinin ardından İHA'ya açıklamalarda bulunan ressam Selahattin Kara, 1984 yılında resim yapmaya başladığını belirtti. Kara, "Çalıştığım resim karakteri Empresyonizm yani izlenimciliktir. 1850'lerde Fransa'da ortaya çıkmış bir akımdır. Bu akımın Türkiye'deki son birkaç temsilcisinden birisiyim. Çok uzun bir süredir İstanbul resimleri yapıyorum. Çünkü İstanbul bana göre dünyanın başkentidir, çok önemli bir şehirdir. Bunca süre almış olduğu darbelere rağmen ayaktadır. Onu güzelleştirenler de çirkinleştirenler de var. Her şeye rağmen çok güzel bir şehirdir" dedi.

"Resim serüvenim ilkokul yıllarında başladı"

Resme olan eğiliminin ilkokul yıllarında başladığını ifade eden Kara, "İlkokulda bizim durumumuzdaki öğrenciler harita çizerdi. İyi harita çizdiğimi hatırlıyorum. Ortaokulda da benzeşen şeyler oldu ama güzel resim yapmaya eğilimim olduğunu fark ettim. Aslında bunun ortaya çıkmasında sıra arkadaşım aynı zamanda hemşerim Celal Kalender etkili oldu. Onun yaptığı bir resim sonrasında eğilimim arttı. Buradan sonra resim serüvenim başladı" ifadelerini kullandı.

"Bu zamana kadar 800 resim yaptım"

Çok fazla resim üreten biri olmadığını söyleyen Ressam Kara, "Biraz işçilik ve zaman almakta birlikte yorucu oluyor. Şimdilerde ölçülerimizde büyüdü. Bunlara tamamlamak zaman alıyor ama yılara göre hesapladığım da farklı ölçülerde yaklaşık 800 resim yaptığımı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Böyle bir ödül beklemiyordum, ciddi bir sürpriz oldu"

Ressam Selahattin Kara konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ödüle layık gördüm. Değerlendirme jürisinin bu seneki kriterlerine uyan bir resim yapıyorum. Muhtemelen İstanbul resimleri yapıyor olmam ve mevcut tarihimize ait sanat eseri niteliğindeki yapıları, yaşam ve doğal güzelliğini bir başka esere dönüştürüp tekrar kültürümüze katmış olmamın, bunu uzun süre yapmamın ve son olarak kendimize özgür bir üslubum olduğunu değerlendirmişler. Bu gerekçelerle beni ödüle layık gördüklerini düşünüyorum. Haberi bana Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın verdi. Beklediğim bir şey olmadığı için biraz şaşırdım. Çünkü böyle bir ödül beklemiyordum. Bu benim için ciddi bir sürpriz oldu. Kalın bana sürecin nasıl işleyeceğini anlattı. Bunun için bir tören olacağını, tanıtım filminin çekilmesini gerektiğini ve konuşma yapmamın uygun olacağını ifade etti."

"Bu ödüle layık görülmek çok onurlu, bu da beni gururlandırdı"

Kara, "Ödüle layık görülme meselesinden sonra çok fazla bir heyecan olmadı. Tabi ki bu durum hoşuma gitti. Taktir edilmiş olmak Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat ödülüne layık görülmek çok onurlu bir şeydir. Bu da beni gururlandırdı. Daha doğrusunu söylemek gerekirse, hislerimi ve duygularımı çok da ayıklayamadım. Biraz karmaşık duygular içerisinde kaldım. Daha rahat bir değerlendirme yapmam için biraz daha zamana ihtiyacım olacak. Çünkü haber daha yeni geldi, biraz şaşkınım" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Recep Tayyip Erdoğan Selahattin Kara 29 Ekim Türkiye Kültür Sanat Haberler

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri 'İntihar etti' olmuş

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri "İntihar etti" olmuş

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

3 il sıcaktan kavruluyor! Termometreler 50 dereceyi gördü

3 il sıcaktan kavruluyor! Termometreler 50 dereceyi gördü

Bakmadan Geçme

Nedim Bajrami hangi takımda, nerede oynuyor? Arnavutluk Milli Takım oyuncusu Nedim Bajrami kimdir? TRT 1 canlı maç izle! (4K) ALMANYA-MACARİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Hırvatistan Arnavutluk maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hırvatistan Arnavutluk maçı ne oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hırvatistan Arnavutluk maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hırvatistan Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! 20 Haziran Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 20 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 19 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? Çanakkale'de orman yangını! Orman yangını söndürüldü mü? Çanakkale'de orman yangını mı çıktı? 2024 YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? TYT-AYT-YDT sonuçları açıklandı mı? A Milli Takım maç takvimi! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? #9917
AVM'de çocuğa cinsel istismar! Perdenin arasından bakan anne, görevlilere koştu

AVM'de çocuğa cinsel istismar! Perdenin arasından bakan anne, görevlilere koştu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title