6. Balıklıgöl Şiir Akşamı" Yarın Başlayacak - Haberler
Haberi Paylaş

6. Balıklıgöl Şiir Akşamı" Yarın Başlayacak

AA - Kültür Sanat
6. Balıklıgöl Şiir Akşamı' Yarın Başlayacak

"Anadolu'nun Dilleri" temasıyla düzenlenen 6. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı, yarın başlayacak.

"Anadolu'nun Dilleri" temasıyla düzenlenen 6. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı, yarın başlayacak.

Anadolu Yazarlar Birliği tarafından Şanlıurfa'da Eyyübiye Belediyesi işbirliğinde yarın ve 25 Nisan'da gerçekleştirilecek programda, Türkiye'nin farklı şehirlerinden katılacak şairler, bu topraklarda konuşulan dillerden şiirler okuyacak.

Harran Üniversitesi'nde yarın yapılacak açılış töreni ile başlayacak etkinliğin bu yılki onur konuğu Nuri Pakdil olacak.

"Şiir Lisede" başlığıyla aynı gün şairlerin öğrencilerle buluşacağı etkinlikler dizisi, Yıldız Ramazanoğlu, İsa Kocakaplan, Hasan Akçay ve Celal Fedai'nin katılacağı panelle devam edecek. Yard. Doç. Dr. Mahmut Kaya'nın moderatörlüğündeki panelin konusu, "Anadolu'nun Edebiyatı ve Edebiyatta Mekan" olacak.

Etkinliğin ikinci gününde Balıklıgöl kıyısında "Şair Yüzleri ve Şiir Sergisi" açılacak, "Kültür Sanat Medyasında Taşra Algısı" başlıklı panel gerçekleşecek. Hüseyin Akın'ın yöneteceği panelin katılımcıları ise Saliha Sultan, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz ve Mahmut Bıyıklı olacak.

Her dilde şiir okunacak

Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı kapsamında Yusuf Özkan Özburun'un sunumuyla Balıklıgöl'ün kıyısında, Zeynep Arkan, Sümeyye Betül, Hasip Bingöl (Zazaca), Sıtkı Caney, Mustafa Özkurt Çupinaşi (Lazca), Sıddık Ertaş, Faruk Habiboğlu, Serdar Kacır, Şakir Kurtulmuş, Bejan Matur, Mustafa Özçelik, Hamid Omeri (Kürtçe), Kevser Ruhi (Gürcüce), Zafer Sürer (Çerkesce), Emrah Tahiroğlu (Arapça) ve Cihan Ülsen şiirlerini okuyacak.

- Şiir diliyle barış ve kardeşlik mesajı

Anadolu Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yusuf Tosun, etkinliğin Şanlıurfa'da yapılmasını, şehrin tarihsel olarak kültür ve sanatla çok yakın ilgisine bağladı.

Etkinlikle insanlara barış ve kardeşlik mesajı vermek istediklerini belirten Tosun, bu seneki ana temanın "Anadolu'nun Dilleri" çerçevesinde kararlaştırıldığını dile getirdi. Tosun, şiir gecesinin amacını şu şekilde açıkladı:

"Anadolu'da şu an aktif olan dillerden Türkçe, Kürtçe, Arapça, Çerkezce, Lazca, Zazaca şiirler okuyacağız. Böylece herkese barış ve kardeşlik mesajı vereceğiz. Ülkemiz hassas bir süreçten geçiyor. Barış ve kardeşliğe daha çok ihtiyaç hisseder durumdayız. Dolayısıyla televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde, kahvelerde yoğun bir şekilde barış süreci konuşuluyor. Kardeşlik mesajları veriliyor. Biz de bunu daha nazik, narin ve naif kelimelerle, şiir diliyle ifade etmek istedik. Anadolu dillerini seçmemizin temelinde bu yatıyor. Bu suretle Anadolu'da farklı etnik ve kimliklerin yaşadığı, dillerin olduğu ve şiirlerin yazıldığı göstermiş olacağız."

AA / Kültür Sanat

Yusuf Tosun Balıklıgöl Şanlıurfa Türkiye Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title