KKTC Gkk'de Görev Devir Teslimi Yapıldı
Haberler » Güncel » KKTC Gkk'de Görev Devir Teslimi Yapıldı - Haber

KKTC Gkk'de Görev Devir Teslimi Yapıldı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kimsenin Kıbrıs Türk halkından, anavatanından, güvenliğinden fedakarlık yapmasını isteme hakkına sahip olmadığını belirterek, "Ya Rumlar doğru yola yani gerçeklere dayalı çözüm yoluna gelecekler ya da Kıbrıs Türk"...

KKTC Gkk'de Görev Devir Teslimi Yapıldı

KKTC Cumhurbaşkanı , kimsenin Kıbrıs Türk halkından, anavatanından, güvenliğinden fedakarlık yapmasını isteme hakkına sahip olmadığını belirterek, "Ya Rumlar doğru yola yani gerçeklere dayalı çözüm yoluna gelecekler ya da Kıbrıs Türk halkı çok fazla beklemeden gerekli adımları atacaktır. Geleceğimizi riske atamayız" dedi.

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda (GKK) emir komuta devir-teslimi yapıldı. GKK karargahında düzenlenen törenle, Tümgeneral Mehmet Daysal, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevini Tümgeneral Baki Kavun'a devretti.

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı , Başbakan İrsen Küçük, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, komutanlar, bakanlar, milletvekilleri, diğer yetkililer, bazı sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan törende, atama emirleri ile Daysal ve Kavun'un özgeçmişleri okundu.

Görevi devredecek Tümgeneral Mehmet Daysal'ın konuşmasından sonra, komutanlık forsu gönderden indirildi ve Tümgeneral Daysal brövesini, Tümgeneral Baki Kavun'a taktı.

Komutanlık forsunun takdimini emir-komuta devir teslimi izledi. GKK görevini devralan Tümgeneral Baki Kavun, bu görevi kendisine devreden Tümgeneral Mehmet Daysal'a hizmet anısı şildi takdim etti.

Kavun'un komutanlık forsunun göndere çekilmesinin ardından, tören GKK görevini devralan Tuğgeneral Baki Kavun ve KTBK Komutanı Korgeneral 'nin konuşmasıyla devam etti.

Korgeneral Huduti'nin görevini devreden Tümgeneral Daysal'a hizmet anısı şildi takdimi ardından ise KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bir konuşma yaptı.

-Eroğlu: "Yıkılmaz kale"-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törende yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının bünyesinden çıkan, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) ve mücahit ordunun 1976 yılından itibaren kavuştuğu statü olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kendileri için yeri, önemi ve anlamının çok farklı olduğunu söyledi.

GKK'nın, Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının çağdaş değerlere, kimliğine, kişiliğine düşkünlüğünün, özgürlük ve egemenlik aşkının yıkılmaz bir kalesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bugün burada Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görev ve emir komuta devir teslim töreni için toplanmış bulunuyoruz. Yeni komutanımız Tümgeneral Baki Kavun buradaki kutsal vatan görevini devralırken, Komutanımız Tümgeneral Mehmet Daysal'ı anavatan 'ye, oradan da en az buradaki kadar onur verici, kutsal bir görev olan Afganistan'daki görevine uğurluyoruz" dedi.

-"Çok güzel, çok uyumlu bir çalışma dönemi geçirdik"-

Yeni komutanları tanıma ve birlikte çalışma olanağı bulmaktan dolayı sevinç duyarken, değerli bir komutanı uğrulamaktan dolayı burukluk yaşadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Tümgeneral Mehmet Daysal'la çok güzel, çok uyumlu bir çalışma dönemi geçirdiklerini, kendisinin daima kalplerinde yaşayacağını belirtti.

Daysal'ın gittiği her yerde, Kıbrıs Türk halkına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sevgisini hep kalbinde yaşatacağına inandığını ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Belki bugün görev gereği ayrılıyoruz ama nerede olursak olalım, ne yapıyorsak yapalım, gönüllerimiz ve hedeflerimiz tüm komutanlarımızla birdir. Biz yeni komutanımız Tümgeneral Baki Kavun'un bayrağı kendisinden önceki tüm komutanlar gibi daha ileri taşıyacağından, hep yükseklerde tutacağından, vatana, bayrağa, millete ve devlete hizmeti her şeyden önemli sayacağına eminiz."

-"Kıbrıs Türk halkı herhangi bir güvenlik sorunu olmadan yaşıyor"-

Türk Mukavemet Teşkilatı, mücahit örgütü ve 1 Ağustos 1976'da kurulan GKK'nın Kıbrıs Türk halkının kendi kimliği ile bu topraklarda özgür ve egemen yaşama kararlılığının tarihi simgeleri olduğuna dikkati çeken Eroğlu, bugün Kıbrıs Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı sayesinde kendi devletinin çatısı altında, herhangi bir güvenlik sorunu olmadan yaşayabildiğini vurguladı.

Tümgeneral Mehmet Daysal'ın görevini büyük başarı ile yapmış bir komutan olduğunu kaydeden Derviş Eroğlu, Daysal'ın arkasında çok olumlu izler bıraktığını söyledi.

Yeni Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun'un da kendileriyle, hükümetle, Meclisle işbirliği içinde çalışarak, devraldığı bayrağı çok daha ileri noktalara taşıyacağına inandığını dile getiren Eroğlu, "Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın Tümgeneral Kavun'un komutasında daha da güçleneceğine, dostlara güven, düşmanlara korku salma noktasında daha da etkin hale geleceğine inancım tamdır. Bizler her zaman kendilerinin destekçisi olacağız. Kendisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ailesi ile birlikte mutlu, sağlıklı günler ve görevinde başarılar diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" dedi.

-"Kıbrıs Türk halkının haklarını asla çiğneyemeyecekler"-

Kıbrıs konusunda da değinen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Gelişi güzel bir antlaşma imzalayıp da Rum tarafının yırtıp atması sonucu yeni mağduriyetler yaşamaya niyetimiz yoktur" ifadesini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şöyle devam etti:

"Rum tarafını haksız bir şekilde Avrupa Birliği Dönem Başkanı yapanlar bilmelidirler ki Kıbrıs Türk halkının bu adadaki haklarını asla çiğneyemeyecekler ve Kıbrıs Türk halkı çok daha fazla gecikmeden, beklemeden, oyunlara alet olmadan, Rum ambargolarından kurtulacağı noktaya gelecektir. Anavatan da biz de bu konuda kararlıyız."

Kıbrıs konusundaki görüşme sürecinin, Rum tarafının tutumu yüzünden durduğunu kaydeden Eroğlu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la yaptıkları görüşmelerde, Türk tarafının tüm iyi niyetli, yapıcı önerilerine rağmen bir sonuca ulaşılamadığını söyledi.

-"İyi örnek olmak istiyoruz"-

Eroğlu, "Bizim samimi çaba ve istencimiz, Kıbrıs konusuna kalıcı var olan gerçeklere dayalı bir çözüm bulmak, anlaşmazlıklar ve sorunlar yumağına dönüşen Ortadoğu'da herkese örnek olmaktır. Ama olmuyor" dedi.

Kıbrıs Türk halkının bir mücadele verdiğini ve sonunda bugünkü noktaya geldiğini, sorunları olsa da devletinden, egemenliğinden, özgürlüğünden, güvenliğinden vazgeçecek kadar saf olmadığını kaydeden Eroğlu, kimsenin Kıbrıs Türk halkından, anavatanından, güvenliğinden fedakarlık yapmasını isteme hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Rum tarafındaki seçimlerinden sonraki sürecin çok kritik olduğunu ifade eden Başkanı Eroğlu, "Ya Rumlar doğru yola, yani gerçeklere dayalı çözüm yoluna gelecekler ya da Kıbrıs Türk halkı çok fazla beklemeden gerekli adımları atacaktır. Geleceğimizi riske atamayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının gerçeklere dayalı bir antlaşma istemediğini, zamana oynamayı, yapılacak bazı hatalarla Kıbrıs'ta 1974 öncesine dönmeyi hayal ettiğini belirterek, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin etkin, önde gelen ülkelerinin Rum tarafının bu tutumunu bile bile konjonktür ve çıkarları gereği Rum uzlaşmazlığına göz yumduklarını, hatta destek çıktıklarını söyledi.

-Girit göçmeni-

Tümgeneral Mehmet Daysal da kendisinin ve ailesinin gözünde Kıbrıs Türk halkının çok özel bir yeri, önemi ve değeri olduğuna işaret ederek, "Bizler Kıbrıs'ı ve Kıbrıs Türk halkını çok seviyoruz" dedi.

Ailesinin mübadele yıllarında Girit'ten Türkiye'ye göç ettirilen Girit mübadillerinden olduğunu anlatan Daysal, 1974 Mutlu Barış Harekatı öncesi ve sonrasında ailesinin Kıbrıs'ta yaşananları nasıl takip ettiklerini, Kıbrıs'la ilgili nasıl hislendiklerini gördüğünü, bunun anlamını, nedeni ve önemini ise yıllar sonra merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın "Girit Kıbrıs Olmasın" kitabını okurken anladığını söyledi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadelenin aynası olduğuna vurgulayan Tümgeneral Mehmet Daysal, geçmişi fedakarlıklarla, kahramanlıklarla dolu, emsaline başka bir yerde rastlamanın mümkün olmadığı, halkın bağrından çıkmış böylesi bir yerde görev yapmaktan onur ve gurur duyduğunu kaydetti.

Tümgeneral Mehmet Daysal görev süresi içinde kendisini en çok üzen ve derinden sarsan olayın, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ı kaybetmek olduğuna işaret ederek, onun ebedi istirahatına uğurlanışının her safhasında görev almak ve üzerine düşeni yapmanın tüm GKK mensuplarının hayatlarının en müstesna, en ayrıcalıklı ve en onur verici görevi olduğunu belirtti. Daysal, "Bu nedenle kendimizi mutlu, huzurlu ve gururlu hissediyoruz" dedi.

-Kavun: "Onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum"-

Yeni GKK Komutanı Tuğgeneral Baki Kavun da dünyaya örnek teşkil edecek kahramanlıklar ve fedakarlıklar sonunda kurulan GKK Komutanlığı görevini devralmanın onuru, mutluluğu ve heyecanını yaşadığını belirtti.

Büyük bir gurur, başarma azmi ve inancıyla devraldığı görevinin önemi ve sorumluluğunun bilincinde olduğunu vurgulayan Kavun, gönülden bağlı olduğu Kıbrıs Türk halkına hizmet etmek ve kahraman mücahitlere emir komuta etmenin kendisi için çok büyük bir bahtiyarlık olduğunu dile getrdi.

Kavun, Kıbrıs Türk halkının huzur, güven ve refahı için GKK'nın muharebe gücünü en yüksek seviyede tutacaklarını ifade ederek, Tümgeneral Mehmet Daysal'dan görevi devralmaktan duyduğu onuru dile getirdi.

-Huduti: "GKK KKTC'nin gözbebeği"-

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti ise GKK'nın önemine işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının güvencesi ve KKTC'nin yılmaz bekçisi olduğunu söyledi.

Görevi devrenden Tümgeneral Daysal'ın sonsuz çalışma azmi ve vatan sevgisiyle dolu bir kişi, kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getiren örnek bir komutan olduğuna işaret eden Huduti, Daysal'a teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

GKK Komutanlığı görevini devralan Tümgeneral Baki Kavun'un da bilgi ve tecrübesiyle, çok faydalı çalışacağına ve başarılı olacağına inandığını belirten Huduti, KKTC'nin gözbebeği olan GKK'nın Kavun komutasında Kıbrıs Türk halkının güven ve huzur kaynağı olacağını, hizmet bayrağını daha yükseğe çıkaracağını söyledi.

Tören, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Tümgeneral Mehmet Daysal'a Hizmet Anısı Şildi vermesiyle tamamlandı.

Törenden sonra katılanların onuruna resepsiyon verildi.

Muhabir: Züleyha Karaman

Yayıncı: Selçuk Aval - LEFKOŞA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler