Kış lastiği hangi araçlara zorunlu 2021? - Haberler
Haberi Paylaş

Kış lastiği hangi araçlara zorunlu 2021?

Kış lastiği hangi araçlara zorunlu 2021?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Havaların soğumasıyla birlikte araç sahipleri "2021 kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?, Kış lastiği hangi araçlara zorunlu 2021? Kış lastiği ne zaman takılmalı?" sorusunu araştırmakta. 2021 yılında zorlu hava koşulları nedeniyle kış lastiğini takmamanın cezası ne kadar araştırılmaktadır. Peki, Kış lastiği ne zaman takılmalı? Kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği takmamanın cezası nedir? Kış lastikleri ne zaman takılıyor?

Kış lastiği hangi araçlara zorunlu 2021? sorularının yanıtı yola çıkacak vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. 2021 trafik cezalarının güncellenmesiyle birlikte trafikte kış lastiği takmamanın cezası da değişmiş oldu. Kış lastiği uygulamasının başlamasına az kalmışken araç sahipleri kış lastiği zorunluluğu hakkında detayları araştırmaya başladı. Peki, Kış lastiği ne zaman takılmalı? Kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği takmamanın cezası nedir? İşte detaylar haberimizde... Kış lastikleri ne zaman takılıyor?

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILIR?

MADDE 5 – (1) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2021 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecektir. Kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARA ZORUNLU 2021?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Ticari araçlar için ise zorunlu.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Haberler.com - Gündem

Kış lastiği uygulaması, Gündem, Yaşam, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title