Kırım Türkleri Çorlu'da Dernek Açtı

Kırım Türkleri Çorlu'da Dernek Açtı

Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Çorlu Şubesi, Düzenlenen Törenle Açıldı.

Kırım Türkleri Çorlu'da Dernek Açtı

Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Çorlu Şubesi, düzenlenen törenle açıldı.

Çorlu Kaymakamı Erhan Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Sert, Türk Ocakları Derneği Çorlu Şubesi Başkanı Cengiz Sülün ve çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta konuşan Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Çorlu Şubesi Başkanı İsmail Tonguç, Avrupalı bir tarihçinin 'Tarihten Türkleri çıkarın, geriye hiçbir şey kalmayacaktır' sözünü anımsatarak, "Gerçekten de maziye dönüp, dünya tarihini şöyle bir incelemeye kalktığımızda mensubu olduğumuz aziz milletin yeryüzünde ne büyük işler yaptığını, ne derin izler ve cihana ne muazzam bir medeniyet anlayışı bıraktığını hayret ve gururla göreceksiniz. Tarihe baktığımızda göreceğimiz bir şey daha var. O da milletler mücadelesi içinde Türk'ün bu akıl almaz yürüyüşünün sürekli olarak nasıl durdurulmaya çalışıldığıdır. Bugün bizi alçakça, utanmazca, soykırım lekesi atarak suçlamaya kalkan batı, halbuki ikiyüzlüdür. Batı kendine has entrikalarıyla, Bizans oyunlarıyla bizi defalarca silmeye, etkisiz bırakmaya çalıştı. Güzelim Türk dünyasının nadide parçalarından olan ecdadımızın vatanı Kırım da oynanan menfi oyunlardan nasibini almıştır. Bir türlü Hristiyanlaştıramadıkları, Ruslaştıramadıkları Kırım Türkleri'ni öz vatanlarından sürgün eden Rusya ve Stalin'in, tarih önünde sorumluluğu ve utancı büyüktür" dedi.

Kırım'a yaptıkları seyahatlerde oraların durumunu yakından gözleme fırsatı bulduklarını dile getiren İsmail Tonguç, "Bugün onların acılarına da sevinçlerine de ortağız. Kültürlerini ve inançlarını büyük bir ciddiyetle muhafaza ederek vatanları Kırım'a dönme mücadelesini veren Kırımlı soydaşlarımızın var olma savaşı kutsaldır. Biz milli bir derneğiz. Başta Kırım Türkleri olmak üzere, bu millete ait, bu milleti ilgilendiren her meselede sesimizi duyuracağız. Kamuoyunun dikkatini sürekli olarak Kırım'a ve tüm Türk dünyasına çekeceğiz. Buradan onlara el uzatacağız. Sevgi ve dayanışma köprüsü olacağız" şeklinde konuştu.

Misafirleri Kırım mutfağının vazgeçilmez çiğ börekleriyle ağırlayan İsmail Tonguç, katılımdan son derece memnun olduğunu söyleyerek, herkese teşekkür etti.

(EŞ-RA-NÇ-NÇ-Y)