Kırım Çalıştayı'nda, Kemal Çapraz Unutulmadı

Kırım Çalıştayı'nda, Kemal Çapraz Unutulmadı

Kırım Çalıştayı'nda, Kemal Çapraz Unutulmadı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği tarafından Kastamonu’da gerçekleştirilen, İsmail Bey Gaspıralı-Kırım Çalıştayı’nda, Merhum Gazeteci Kemal Çapraz da unutulmadı.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği tarafından Kastamonu'da gerçekleştirilen, İsmail Bey Gaspıralı-Kırım Çalıştayı'nda, Merhum Gazeteci Kemal Çapraz da unutulmadı.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti ve Kastamonu Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen İsmail Bey Gaspıralı-Kırım Çalıştayı Kastamonu'da gerçekleştirildi. Uluslararası İsmail Bey Gaspıralı-Kırım Çalıştayı'nda Kastamonulu Merhum Gazeteci Kemal Çapraz da unutulmadı. Öğleden sonra gerçekleşen özel oturumda Kastamonu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Burhan Baltacı, Kemal Çapraz'ın 'Kırım Sevdası' ve 'Sürgündeki Vatan Kırım' adlı eseri üzerinden görüş ve fikirlerini paylaştı. Gazeteci Hüsnü Acar ise, Kemal Çapraz ile yaptıkları Kırım ziyaretlerini ve anılarını paylaştı. Acar konuşmasında zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

Hüsnü Acar konuşmasında, "Merhum Kemal Çapraz'ın böyle bir oturumda anılmasından dolayı çok mutluyum. Arkadaşım, dostum Kemal Çapraz bizim için yeri apayrı olan bir gazeteciydi. Onun Kırım ve Türk Dünyası için yaptıkları asla unutulamaz" dedi.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Yavuzaslan da, çalıştayda Gaspıralı'nın günümüzdeki gazeteciliğe etkisi ve Kemal Çapraz'ın medya üzerine yaptığı çalışmaları anlattı.

Güngör Yavuzaslan konuşmasında, "Kemal Çapraz, imkansızlıklar içinde imkan bulmaya çalışan bir gazeteciydi. Anadolu'dan çıkıp İstanbul medyasına kendisini kabul ettirdi. Milli bir duruşu vardı. Sadece Kırım'ın değil Doğu Türkistan'a kadar Türk Dünyası'nın sesi oldu" dedi. - BARTIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title