Kara Fatma Haberleri

Kara Fatma haber, Kara Fatma son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kara Fatma - 24.04.2021
Son dakika haber | Bakanlıktan, sinema sektörüne 25 milyon lira destek
BAKANLIKTAN MİLLİ MÜCADELE FİLMLERİNE DESTEK 'Kara Fatma' lakaplı milli mücadelenin kadın kahramanı Fatma Seher'in savaş yıllarında gösterdiği kahramanlıkları anlatan 'Mahi-Üsteğmen Kara Fatma', İstanbul'un düşman işgalinden kurtulmasını konu alan 'Ya İstiklal ya Ölüm' ile Anadolu'da Milli Mücadele'nin devam ettiği sırada İstiklal Marşının Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınışını ve Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmesi sürecini anlatan 'Akif' filmi destek almaya hak kazanan filmler arasında yer aldı.
Kara Fatma - 08.03.2021
AK Parti'li Subaşı: "Yeni ve büyük Türkiye, kadınlarımız olmadan gerçekleşemez"
Türk kadınının dünyanın en fedakar kadını olduğunu dile getiren Subaşı, "Yeri gelir Erzurum'da Kara Fatma olur, yeri gelir Şerife Bacı, yeri gelir Nene Hatun olurlar.
Kara Fatma - 08.03.2021
Keçiören Belediye Başkanı Altınok'tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı Açıklaması
Altınok, şunları kaydetti: "Milli Mücadele döneminde cepheyi besleyen Nene Hatun'lar, Kara Fatma'lar gibi nice sembol kahraman analarımız, kahraman kadınlarımız bizlere bu toprakları vatan yapmışlardır.
Kara Fatma - 07.03.2021
Milli Mücadele'nin kahraman kadınlarından Üsteğmen Kara Fatma'nın hayatı beyaz perdeye taşınacak
Milli Mücadelenin Kahraman Kadınlarını Anma, Anılarını Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yazar İlknur Bektaş, "Kara Fatma" olarak bilinen Üsteğmen Fatma Seher Erden'in hayatının sinema filmi olacağını söyledi.
Kara Fatma - 19.02.2021
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Salon: Mustafa DağıstanlıHakemler: Alper Özgök, Serdar Saraç, Ahmet Murat ArıkanlıSamsun Canik Belediyespor: Nurgül Ersoy, Dilan Çalış 8, Madden 14, Nazlı Çalışkan 8, Zeynep Sude Kara, Fatma Dilara Azaklı 4, Zeynep Sina Konuksever, Sıla Şimşek, Bilgesu Erduran 2, Neslihan Demir 11, Ecem...
Kara Fatma - 13.02.2021
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Salon: Mustafa DağıstanlıHakemler: Yener Yılmaz, Muzaffer Vardarlı, Batuhan SöylemezoğluSamsun Canik Belediyespor: Nurgül Ersoy, Dilan Çalış 13, Madden 36, Nazlı Çalışkan 9, Zeynep Sude Kara, Fatma Dilara Azaklı 2, Zeynep Sina Konuksever, Sıla Şimşek, Bilgesu Erduran, Neslihan Demir 7,...
Kara Fatma - 03.01.2021
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Salon: Mustafa DağıstanlıHakemler: Kaan Büyükçil, Kerem Yılmaz, Seda EsenSamsun Canik Belediyespor: Dilan Çelik 6, Madden 34, Nazlı Çalışkan 7, Zeynep Sude Kara, Fatma Dilara Azaklı, Zeynep Sina Konuksever 2, Sıla Şimşek 2, Bilgesu Erduran 2, Neslihan Demir 3, Kayra Güler Sağlam...
Kara Fatma - 05.12.2020
MHP'li Depboylu'dan "Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl dönümü" mesajı Açıklaması
Depboylu, 8. yüzyılda Orhun abidelerinde de kadın-erkek arasında ayrımcılığın olmadığına dair ifadelerin yer aldığını anımsatarak şöyle devam etti: "Biz kadının yeri ve önemi dendiğinde dönüp geçmişe bakar, o kutlu tarihte nice fedakar ve kahraman kadını görürüz. Pers Kralı'na boyun eğmeyen Türk kadın hükümdarı Tomris Hatun'u, yüz bin kişilik Sibir ordusunu komuta eden Boğarık Hatun'u, Tuğrul Bey Hemeden şehrinde kuşatıldığında yardımına koşan Altuncan Hatun'u, Hayma Ana'yı, Raziye Sultan'ı görürüz. Devlet yöneten, orduları kumanda eden, adalet dağıtan kadınlarımızı, adı imzası yoksa kabul görmeyen kanunnameleri biliriz." Kurtuluş Savaşı'nda da Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Erzurumlu Kara Fatma, Çete Emir Ayşe, Gördesli Makbule, Kılavuz Hatice Hatunu, Tayyar Rahmiye, Şerife Bacı gibi daha nice kahraman kadınının yer aldığını hatırlatan Depboylu, şunları kaydetti: "Bugün Türk kadının, seçme ve seçilme hakkını kanunen elde etmesinin 86.
Kara Fatma - 05.12.2020
MHP'li Depboylu: "Siyasal alanda kadının desteklenmesi muhakkak ki ülkemizi ve milletimizi güçlü yarınlara taşıyacaktır"
8. Yüzyılda Orhun Abidelerinde "Tanrı, Türk milleti yok olmasın diye babam İlteriş Kağan ile anam İl Bilge Hatun'u yükseltti" ifadesiyle kadının değerinin İl Bilge Hatun'un eriyle eş tutulduğunu ve Türk töresinde kadın-erkek arasında ayrımcılığın olmadığı kanıtını sunduğunu anlatan Depboylu, şunları kaydetti: "Kadınlar alp olarak yetişmiş, at binmiş, ok atmış, kılıç kuşanmış, yeri gelmiş savaşmış aynı zamanda ailesinin koruyanı, evladının anası, erinin yoldaşı olmuştur. Biz kadının yeri ve önemi dendiğinde dönüp geçmişe bakar, o kutlu tarihte nice fedakar ve kahraman kadını görürüz. Pers Kralı'na boyun eğmeyen Türk kadın hükümdarı Tomris Hatunu, yüz bin kişilik Sibir ordusunu komuta eden Boğarık Hatun'u, Tuğrul Bey Hemeden şehrinde kuşatıldığında yardımına koşan Altuncan Hatunu, Hayma Anayı, Raziye Sultan'ı görürüz. Devlet yöneten, orduları kumanda eden, adalet dağıtan kadınlarımızı, adı imzası yoksa kabul görmeyen kanunnameleri biliriz. 19 Mayıs 1919'da İstanbul Fatih mitinginde yaptığı konuşmada 'Davamız şudur: zaten elinden tutanları kalmayan, ellerini, bacaklarını kaybeden gazilerimiz, şehitlerimiz namına davamızı ilan ediyorum. Bu davamız da Türklerin hak ve istiklalidir. Türkler, Türkiye'nin ebedi haklarına asla dokundurmayacaklar' sözleriyle bağımsızlık mücadelesini güçlendiren; 'Evlatlarım, öyle bir gün olur da bir daha toplanamazsak, içimizde ölenler olursa, Türk'ün istiklal bayrağı ile mezarı üzerine geliniz. Eski tarihimizin bu muazzam minarelerin bahşettiği tarihimizin en asil, en terbiyeli vakarımızı asla unutmayacağız! Yemin ediniz!' sözleriyle helalleşen Halide Edip'i görürüz. Kurtuluş Savaşında devleşen Türk kadınlarını; Nene Hatun'u, Nezahat Onbaşı'yı, Erzurum'lu Kara Fatma'yı, Çete Emir Ayşe'yi, Gördesli Makbule'yi, Kılavuz Hatice Hatunu, Tayyar Rahmiye'yi, Şerife Bacıyı ve daha nice kahraman kadını görürüz.
Kara Fatma - 21.11.2020
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Salon: Mustafa DağıstanlıHakemler: Alper Özkök, Uygar Kurt, Seda EsenSamsun Canik Belediyespor: Dilan Çelik 5, Madden 34, Nazlı Çalışkan 7, Zeynep Sude Kara, Fatma Dilara Azaklı 9, Zeynep Sina Konuksever, Bilgesu Erduran, Elif Korkut 1, Kayra Güler Sağlam 6OGM Ormanspor: Danielle 7, Özge Yarga...
Kara Fatma - 13.11.2020
AK Parti Antalya Milletvekili Çokal, kadın kolları kongrelerine katıldı
Bütün kongreleri aynı birlik ruhuyla bayram havasında yaptıklarını belirten Çokal, şunları kaydetti: "Herkes kadınları anlatıyor, 'Önem veriyoruz' diyor. Her biri kadınlar için şatafatlı, edebi sözler kullanıyor, şiirler okuyorlar. Nene Hatun'u, Kara Fatma'yı ağızlarından düşürmüyorlar.
Kara Fatma - 11.11.2020
Milli Mücadele'nin kahramanı "Kara Fatma" konferanslarla anlatılacak
Erzurumlu kadınlar, Milli Mücadele'nin kadın kahramanlarından hemşehrileri Kara Fatma'yı konferanslarla anlatarak köyünde heykelini yapacak.
Kara Fatma - 21.09.2020
ANKA Vakfı 2. Açık Hava Heykel Yarışması sonuçlandı
Kayseri'de, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile Turhan Anadolu Kültür ve Kalkınma Vakfı (ANKA) işbirliğiyle düzenlenen ANKA Vakfı 2. Açık Hava Heykel Yarışması sonuçlandı.
Kara Fatma - 28.07.2020
Akşener, İYİ Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
Ayasofya'da, makamının ve sıfatının gereğini yapıp, gönülleri kazanmak yerine, lanetlerden bahsedenlere sesleniyorum: Hastanede koşa koşa ziyarete gittiğiniz, 'keşke Yunan kazansaydı' diyen fesliyi örnek alıp, tarihi delik deşik edeceğinize işgal kuvvetlerini dize getirenlerle, Sevr'i yırtıp atan ve Misakımilli'yi çizenlerle gurur duyun. Kuvayımilliyecilerin katlinin vacip olduğuna fetva veren, Durrizade gibi alçaklardan feyz alıp, Kurtuluş Savaşı kahramanlarına lanet okuyacağınıza oturduğunuz koltuğun ilk sahibi olan, İstanbul Hükümeti'nin idama mahkum ettiği Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi Hocamızla gurur duyun. Yunan'a ilk kurşunu atan Hasan Tahsin'le, Çanakkale geçilmez diyen 57. Alayla, söz verdiği saatte Çiğiltepe'yi alamadı diye canına kıyan Albay Reşat'la, Kara Fatma'yla, 200 kiloluk top mermisini namluya süren Seyit Onbaşı'yla gurur duyun.
Kara Fatma - 02.07.2020
Son dakika haberi: "Milli Mücadele'de Servetiye Cephesi" kitabının tanıtımı yapıldı
Daha sonra, Kocaeli Şehir Tiyatroları'nca hazırlanan "Kara Fatma" adlı oyun sahnelendi.
Kara Fatma - 28.06.2020
İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşu
Kaymakam Cinbir, anadoluyu ele geçirip, Türk milletini esaret altına almak isteyen düşmana karşı aziz milletin sarsılmaz azmi, büyük fedakarlık ve kahramanlığı ile tarihe altın harflerle yazılan zaferle sonuçlanan Kurtuluş Mücadelesi yıllarında işgal edilen İzmit'in, Kara Fatma, İpsiz Recep, Ahmet Fuat, Yahya Kaptan ve daha nice isimsiz kahramanlarla verilen kurtuluş mücadelesi sonucu, 28 Haziran 1921'de düşman işgalinden kurtarıldığını anımsattı.
Kara Fatma - 28.06.2020
Haftanın tarihine bakış
1955 - Kurtuluş Savaşı kahramanlarından, İstiklal Madalyası sahibi "Kara Fatma" İstanbul'da öldü.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kara Fatma Haberleri | Kara Fatma Kimdir - Haberler - Kara Fatma haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kara Fatma kimdir, hayatı ve biyografisi. Son dakika haber | Bakanlıktan, sinema sektörüne 25 milyon lira destek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 8.5.2021 08:39:32. #1.15#

title