İzmirli Süt Üreticisinin Primleri Yatırıldı; Rakam "15 Milyon"

İzmirli Süt Üreticisinin Primleri Yatırıldı; Rakam "15 Milyon"

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait süt primlerini erken aldı.

İzmirli Süt Üreticisinin Primleri Yatırıldı; Rakam

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait süt primlerini erken aldı.

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ikinci başkanı Ahmet Kocaağa birliğe ziyarete gelen AK Parti İzmir Milletvekili adayları Nesrin Ulema ve Ali Sedat Şenbaş'a üyelere yönelik süt primlerinin erken yatırılmasını talep ettiklerini 15 milyona yakın prim ücretinin geçtiğimiz gece yattığını duyurdu.

Konu ile ilgili olarak birliğin Ödemiş Balabanlı yolu üzerinde bulunan düve üretim çiftliğinde basın toplantısı yapan başkan Ahmet Kocaağa, milletvekili adaylarına ve eski Ulaştırma Bakanı, milletvekili adayı Binali Yıldırım'a teşekkür etti.

"SORUNLARIMIZI GENİŞ ÇAPLI YANSITTIK"

Ahmet Kocaağa şunları ifade etti: "Geçtiğimiz Salı günü AK Parti milletvekili adayları Nesrin Ulema ile Ali Sedat Şenbaş birliğimizin Ödemiş Balabanlı yolu üzerinde bulunan düve üretim çiftliğine ziyaretleri oldu. Bu ziyarette kendilerine bölgemizdeki çiftçilerimizin ve hayvancılarımızın sorunlarını geniş çaplı bir şekilde yansıttık. Sorunlarımızın yanında geriye dönük süt primlerinin de yatırılması konusunda kendilerinden de ilgi beklediğimizi aktardık. Bizim yanımızda milletvekilimiz Nesrin Hanım eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bey ile telefonla görüştü. Binali beyin de konuyu takip ettiğini telefon görüşmesinden sonra anlamış olduk. Görüşmenin ardından Gıda Tarım ve Havancılık Bakanlığı Müsteşarlığı'nda işimiz hızlanmış oldu. Geçtiğimiz gün gece itibarı ile İzmir ilimizin süt pirimi toplamda 15 milyon pirim ücreti Ziraat Bankası üzerinden üreticimizin hesaplarına yatırıldı. Birliğimize üye 12 bin 800 üretici pirim ücretlerini erken almış oldu."

"BİNALİ YILDIRIM'A TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Kocaağa şöyle devam etti: "İzmir'in 23 ilçesi arasında 3 bin 800 üyesi ile başı çeken Ödemiş pirim ücretlerinde de başı çekerek 4.380.585.15 TL aldı. Ödemiş'e komşu ilçeler arasında Kiraz 2.269.339.80 TL, Beydağ 353.436.89 TL, Bayındır 2.240.018.49 TL, Tire 2.721.625.03 TL para aldılar. Bizim talebimizin hemen ardından en ivedi bir şekilde bu işin olmasını sağlayan başta eski bakanımız Binali Yıldırım, milletvekili adayları Nesrin Ulema ile Ali Sedat Şenbaş'a çok teşekkür ediyoruz."

"YILDA İKİ KEZ ÜRETİYORUZ BİR KEZ DESTEKLEME ALIYORUZ"

Kocaağa, "Aynı zamanda ürün desteklemesindeki sorunumuzu da milletvekili adaylarımıza yansıttık. Bölgesel ürün desteklemesi istediğimizi beyan ettik. Birçok bölgede tek ürün alınıyor tek destekleme veriliyor. Bizim bölgemizde üreticimiz iki ürün alıyor örneğin iki kez silajlık mısır hasat edebiliyor. Ama bir kez desteklemem alabiliyor. Bölgesel bazda destekleme isteğimizi dile getirerek bölge üreticimizin iki kez ürün desteklenmesinden yararlanmasını istedik. Umarım bu istediğimiz de gündeme alınır ve gerekli çalışmalar yapılır" diye konuştu.

Basın toplantısında birlik çiftliklerden sorumlu yönetim kurulu üyesi Ahmet Cambazoğlu da hazır bulundu.

Ahmet Cambazoğlu da, süt primlerinin yatırılmasının hızlandırılması ile ilgili emeği geçenlere teşekkür etti. - İZMİR

Kaynak: İHA