İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş Açıklaması - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş Açıklaması

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş Açıklaması

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, önce Gezi Parkı eylemleri ardından ABD Merkez Bankası kararları kaynaklı küresel dalgalanmalar nedeniyle, piyasalarda çok ciddi bir durgunluk yaşandığını söyledi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, önce Gezi Parkı eylemleri ardından ABD Merkez Bankası kararları kaynaklı küresel dalgalanmalar nedeniyle, piyasalarda çok ciddi bir durgunluk yaşandığını söyledi.

Demirtaş, bankaların ödeme güçlüğüne düşen işletmelerden vadesinde faizlerini ödeyemeyenlere ek süre vermesini ve 6111 sayılı yasa ile sağlanan yeniden yapılandırmada borçlarını ödeyemeyenler için de yeni bir uygulama yapılmasını istedi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, geçen mayıs ayı sonunda İstanbul'da başlayan ve ardından tüm Türkiye'ye yayılan Gezi Parkı protestolarının özellikle perakende pazarını çok olumsuz etkilediğini söyledi. Gezi Parkı protestoları ile birlikte ABD Merkez Bankası'nın artık tahvil almayacağını açıklaması ile tüm dünyadaki piyasaları sarsan küresel dalgalanmanın da piyasaları vurduğunu belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "Zaruri olanlar dışındaki tüm harcamalar kesildi. Özellikle perakende, giyim, yiyecek, inşaat gibi sektörlerde cirolar çok düştü. Bu durgunluk dalga dalga tüm sektörlere yayıldı. Diğer yandan döviz ve faizlerdeki yükselme zamları başlattı. İşlerin azalması, tahsilattaki aksamalar, üyelerimizin de dengesini bozuyor"

Sokak ve siyasetteki tansiyonun düşmesine karşın piyasada şu anda büyük bir durgunluk yaşandığını vurgulayan Demirtaş, Oda üyelerinden vadesi gelen borçların, çeklerin ödenmediğine dair yoğun şikayetler aldıklarını söyledi. Oluşan tedirginlik nedeniyle iç piyasalarda tüketimin kısılması nedeniyle büyümenin de zarar görebileceğini belirten Demirtaş, bu nedenle güven ve istikrar ortamının sağlanmasının çok önemli olduğunu söyledi. Piyasalardaki dalgalanma ile birlikte bankaların iş dünyasına olan tutumunda da değişim yaşanmaya başladığını belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "Son günlerde üyelerimizden ardı ardına bankaların kullandırdıkları rotatif kredilerin faizlerini yükselttikleri şikayetlerini alıyoruz. Bankalar sadece faiz yükseltmekle kalmadıkları gibi, geçmişte bugüne göre daha yüksek faiz oranlarıyla kredi alan işletmeler bu borçlarını kapatmak istediklerinde çok yüksek oranlarda ceza ödetiyorlar. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yüzde 4.5 gibi uygun bir faiz oranı ve haftalık repo yoluyla bankaların nakit ihtiyaçlarını karşılıyor. Bankalar yaşanan durgunluğun, ekonomideki dalgalanma ve olumsuzluğun faturasını üyelerimize çıkarmamalı, faiz oranlarını yükseltmemeli. Bankaların bu şekilde olumsuzluklar yaşandığında hemen faturayı iş dünyasına kestiği günlerin örneklerini geçmişte yaşadık ve bu davranışın oluşturduğu tahribatı ortadan kaldırmak daha sonra yıllar aldı."

YENİDEN YAPILANDIRMA RİSK ALTINDA

Demirtaş, piyasalardaki durgunluk ve ödeme sıkıntısının daha önce yapılan 6111 sayılı yasa ile yapılan kamu alacaklarının yapılandırılmasında çok olumsuz yansıyabileceği uyarısında bulundu. Demirtaş, iki yıl önce yapılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırılması olan 6111 sayılı kanun ile borçların yeniden yapılandırılmasında sona gelindiğini söyledi. Son taksit ödeme tarihinin Mart 2014 olduğunu anlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üyelerimiz 5 taksit daha ödeyecek. Her yıl iki taksit ödememe hakkı var, bunu kullanan pek çok üyemiz de var. Geçmişte yapılan ertelemeler ile birlikte taksit sayısı 11'i buluyor. Ama pek çok üyemiz bunları ödemekte zorlandıklarını daha önce açıkça ifade ediyorlardı. Son ekonomik dalgalanma ve piyasadaki durgunluk ile pek çok üyemiz ödeme yapamayacak ve 6111 bozulmuş olacak. Bu nedenle Ankara seyahatimizde ziyaret ettiğimiz bakanlarımıza 6111'de sıkışan üyelerimiz için bir yeniden yapılandırmaya ihtiyaç duyduğumuzu aktardık. Bankalar aracılığı ile üyelerimizin borçları 5 yıla yayılabilir. Bu üyelerimizi ve iş dünyasını çok rahatlatır. Bankalar da borçları yapılandırırken devlete peşin ödeme yapacakları için hazineye de yeni gelir olur."

Demirtaş, piyasadaki durgunluğun iş dünyasına başka bir yansımasının da işletmelerin kredi ödemelerinde yaşandığını belirterek, "Pek çok üyemiz piyasadan alacaklarını tahsil edemediği için kullandıkları rotatif kredinin 30 Haziran tarihli devre faizini ödeyemedi. Bu üyelerimiz için bankaların ek süre vermesini bekliyoruz" dedi. - İZMİR

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title