Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

15.12.2019 18:45 | Son Güncelleme: 15.12.2019 18:57

Türkiye'nin "acil kodla" istediği Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı onaylandı. Türkiye artık Geçitkale Havaalanı'nı İHA ve SİHA'ların havalanma merkezi olarak kullanacak. KKTC Başbakanı konuyla ilgili olarak, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye ait İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), 3 tıra yüklenmiş olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Geçitkale Havaalanı'na geldi. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nden, Geçitkale Havaalanı'nın kullanılmasını acil kodla istemişti.

GEÇİTKALE HAVAALANI İHA VE SİHA MERKEZİ YAPILDI

KKTC Bakanlar Kurulu, İsrail'in Rumlara 8 İHA verdiği, Fransa ve İtalya'nın savaş gemilerini Kıbrıs'a gönderdiği bir dönemde, 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı aldı. Karar üzerine dün gece 3 tır dolusu İHA ve SİHA, Gazimağusa gümrüğünden KKTC'ye girdi. Geniş güvenlik önlemleri arasında gümrükten çıkan tırlar, 01.30 sıralarında Geçitkale Havaalanı'na gönderildi.

ACİL KOD İLE İSTENDİ

Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik eden İHA ve SİHA'lar yarından itibaren Geçitkale'den havalanacak.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'den 'acil' koduyla Geçitkale'nin kullanılmasının istendiğini belirterek, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' demişti. Geçitkale Havaalanı'nda, savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi. Alanla ilgili olarak alt ve üst yapının düzeltilmesi konusunda çalışmalar da yapılacak.

Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title