Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi
Haberler » Dünya » Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi - Haberler

Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

Türkiye'nin "acil kodla" istediği Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı onaylandı. Türkiye artık Geçitkale Havaalanı'nı İHA ve SİHA'ların havalanma merkezi olarak kullanacak. KKTC Başbakanı konuyla ilgili olarak, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' ifadelerini kullandı.

Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

'ye ait İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), 3 tıra yüklenmiş olarak Kuzey Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Geçitkale Havaalanı'na geldi. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nden, Geçitkale Havaalanı'nın kullanılmasını acil kodla istemişti.

GEÇİTKALE HAVAALANI İHA VE SİHA MERKEZİ YAPILDI

KKTC Bakanlar Kurulu, İsrail'in Rumlara 8 İHA verdiği, Fransa ve İtalya'nın savaş gemilerini Kıbrıs'a gönderdiği bir dönemde, 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı aldı. Karar üzerine dün gece 3 tır dolusu İHA ve SİHA, Gazimağusa gümrüğünden KKTC'ye girdi. Geniş güvenlik önlemleri arasında gümrükten çıkan tırlar, 01.30 sıralarında Geçitkale Havaalanı'na gönderildi.

ACİL KOD İLE İSTENDİ

Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik eden İHA ve SİHA'lar yarından itibaren Geçitkale'den havalanacak.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'den 'acil' koduyla Geçitkale'nin kullanılmasının istendiğini belirterek, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' demişti. Geçitkale Havaalanı'nda, savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi. Alanla ilgili olarak alt ve üst yapının düzeltilmesi konusunda çalışmalar da yapılacak.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Türkiye acil kodla istemişti! İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

Manşet

Haberler