Hüzünlü Şarkıları Sevmemizin Bilimsel Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

  Hüzünlü Şarkıları Sevmemizin Bilimsel Açıklaması

  Teknokulis - Haberler | Teknoloji
  Hüzünlü Şarkıları Sevmemizin Bilimsel Açıklaması

  Hiç düşündünüz mü şimdiye kadar hüzünlü şarkıları neden severiz diye?

  Emre Çetinkaya - -

  Yıllardır müzik listelerine baktığımızda genelde hüzünlü ya da başka deyişle melankolik şarkıların zirvelerde bulunduğunu görürüz. Tabii ki bu durum bazen değişebiliyor ancak genel durumdan bahsediyoruz. Mesela şimdiye kadar en çok satan şarkılara baktığımızda neredeyse hepsinin hüzünlü şarkılar olduğunu görüyoruz. (Bing Crosby'den White Christmas, Elton John'dan Candle in the Wind, Whitney Houston'dan I Will Always Love You, Celine Dion'dan My Heart Will Go On gibi)


  Peki bunun sebebi nedir sizce? Bu konuda bir makale yazan BBC'den Greg Kot, bu duruma bilimsel bir açıklama getirmeye çalıştı. Psikolojinin Sınırları (Frontiers in Psychology) yayınında yayınlanan bir araştırmaya göre, hüzünlü müziğin insanda ters etki yaratıyor ve insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.


  Ayrıca araştırmaya göre, hüzünlü şarkılar dinleyicinin şarkı sözlerinde ve minör melodilerde ifade edilen duyguları dolaylı olarak tecrübe etmesini sağlıyor. Bu yüzden de insanlar hüzünlü şarkıları daha çok seviyor.


  Öte yandan McGill Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, ister hüzünlü ister mutlu olsun, duygusal yoğunluğu olan müziklerin, tıpkı yemek, seks ve uyuşturucular gibi, beyindeki haz merkezini uyardığını ortaya koydu. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
  Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com
  Hüzünlü Şarkıları Sevmemizin Bilimsel Açıklaması

  Teknokulis - Son Dakika Haberleri
  /beğendim
  /alkışladım
  /beğenmedim
  /güldüm
  /üzüldüm
  /sinirlendim
  /şaşırdım
  500