HUGO CHAVEZ HABERLERİ

Hugo Chavez haber, Hugo Chavez son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hugo Chavez

Hugo Chavez

Doğum Yeri Venezuella
Doğum Tarihi 28.7.1954 - 5.3.2013

Hugo Chavez Kimdir ?

Hugo Rafael Chávez Frías (28 Temmuz 1954, Sabaneta - 5 Mart 2013, Caracas), Venezuelalı politikacı ve 1998'den ölümüne kadar ülkenin devlet başkanıydı. Bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak Sabaneta, Barinas'ta doğan Chávez, kariyerine subay olarak başladı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Hugo Chavez - 23.04.2021
Eski Venezuela Başsavcısı Ortega'nın adının ABD'deki yolsuzluk davasında geçtiği iddia edildi
Vefat eden eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in taraftarlarından Ortega, yeni Devlet Başkanı Maduro'nun 2017'de muhalefetin kontrolündeki Ulusal Kongre'yi baypas amacıyla kurucu meclis kurmasının ardından cephe aldığı Maduro'yu, "ülkeyi diktatörlüğe sürüklemekle" suçlamıştı.
Hugo Chavez - 28.02.2021
Haftanın tarihine bakış
2013- Venezuela'nın uzun süredir kanserle mücadele eden Devlet Başkanı Hugo Chavez, 58 yaşında hayatını kaybetti.
Hugo Chavez - 08.02.2021
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Saygılarımızla.
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 106 milyon 823 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 330 bini, iyileşenlerin sayısı 78 milyon 568 bini geçti.
Hugo Chavez - 08.02.2021
Peru'ya Sinopharm tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ilk sevkiyatı ulaştı
Çinli ilaç şirketi Sinopharm'ın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği 300 bin doz aşının ilk sevkiyatı, Peru'nun başkenti Lima'daki Jorge Chavez Uluslararası Havalimanı'na ulaştı.
Hugo Chavez - 13.01.2021
Trump bitiş çizgisine sendeleyerek ilerliyor
Hayaletler "Aniden müdürün delikanlı uşağı küstah siyah kafasını kapı aralığından uzattı ve iğneli bir aşağılama tonuyla şöyle dedi: 'Bay Kurtz; ölmüş'." -- Joseph Conrad, "Heart of Darkness" Türkiye'nin de ötesinde, aklım, ABD'nin gücünü kötüye kullanmasının ve Amerikan cehaletinin yerel toplumların ve seçilmiş liderlerinin demokratik özlemlerini yok etmeye çalıştığı veya yok etmeyi başardığı ve üzerlerinde yıkıcı, uzun vadeli sonuçlarının olduğu başka isimlere ve yerlere de gitti... Muhammed Musaddık'a. Salvador Allende'ye. Patrice Lumumba'ya. ve hatta Hugo Chavez'e gitti aklım.
Hugo Chavez - 05.01.2021
Venezuela'daki parlamento seçimlerinin ardından yeni milletvekilleri göreve başladı
Venezuela basınında çıkan haberlere göre, parlamento binasına eski Devlet Başkanı Hugo Chavez ile Latin Amerika ülkesinin bağımsızlık önderi Simon Bolivar'ın fotoğraflarını taşıyarak giriş yapan 200'den fazla milletvekili, 5 yıl süreyle görev yapacakları Meclise giriş yaptı.
Hugo Chavez - 05.01.2021
Latin Amerika'da seçim sandıkları, dış müdahaleler ve Venezuela
Venezuela'nın güçlü adamı Maduro'ya karşı düzenlenen darbe ise Chacaito'da Juan Pablo II meydanında başladı. Kendisini cumhurbaşkanı ilan eden Juan Guaido ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika devletlerinin birçoğu tarafından tanınmasına karşın neredeyse bir arpa boyu yol alamadı. Ülkeye zorla yardım malzemesi sokma denemesi ve Karakas'ta La Carlota askeri üssünü bir avuç yandaş askerle ele geçirmeye çalışması Guaido'nun zaten son derece tartışmalı olan saygınlığını tamamen yok eden önemli adımlar oldu. Kolombiya sınırında yanan yardım kamyonunun Guaido ve yandaşlarının iddia ettikleri gibi Venezuelalı yetkililerce yakılmadığının, olayın bir mizansen olduğunun ortaya çıkması; La Carlota üssünü ele geçirme girişiminin ise birkaç saat içinde kendi kendine sönüp gitmesi Maduro yanlılarının değil, bizzat muhalif kesimlerin bile Guaido'yu eleştirmeleri, sorgulamaları sonucunu doğurdu. Guaido muhalefetteyken oy ve saygınlık kaybeden bir lider olarak, dış güçlerce desteklenen ve ayakta tutulan bir siyasi şahsiyete dönüştü. Öyle ki, bizzat muhalefetin içinden bile aleyhine sesler yükselmeye başladı: Daha önce hem Hugo Chavez'e hem de Maduro'ya karşı cumhurbaşkanı adayı olan ve mücadele veren Henrique Capriles bile artık Guadio'nun "tükenmiş bir siyasetçi" olduğunu söylüyor.
Hugo Chavez - 29.11.2020
Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan "Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü" mesajı: "Abluka kalksın artık"
Venezuela'nın 6 Mart 2013'de hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Hugo Chavez, İsrail ordusunun 2008-2009'da Gazze Şeridi'ne açtığı savaşa tepki göstererek ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini kapatmıştı.
Hugo Chavez - 19.11.2020
ABD 10 yıl aradan sonra Venezuela'ya büyükelçi atadı
ABD-Venezuela ilişkileri, eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez döneminde bozulmaya başlamıştı.
Hugo Chavez - 26.10.2020
Bolivya'da boşa çıkan darbe ve Latin Amerika siyasetine etkileri
3) Chavez'in ölümü sonrasında Nicolas Maduro tarafından az farkla kazanılan seçimlerle Venezuela solu iktidarı muhafaza edebilmişti. Bununla birlikte, bölgedeki önemli sol eğilimli liderlerin iktidarı birer birer sağ görüşlü liderlere kaptırmaları bu önemli petrol ülkesini kıtada yalnızlaştırdı. Peru'da Ollanta Humala, Brezilya'da Lula da Silva ve Dilma Roussef, Şili'de Michelle Bachelet, Arjantin'de Cristina Kirchner, Uruguay'da Jose Mujica son yıllarda iktidarlarını sağ eğilimli iktidarlara bırakarak siyasi arenadan çekilen önemli liderler. Hugo Chavez ve Fidel Castro'nun ölümleri de Latin Amerika soluna etki eden önemli unsurlar oldu.
Hugo Chavez - 12.09.2020
ABD'nin Houston kentinde akli dengesi bozuk kişiyi vuran 4 polis görevden alındı
NEW ABD'nin Teksas eyaletindeki Houston şehrinde akli dengesi bozuk bir kişiyi 21 el ateş ederek öldüren 4 polisin görevine son verildiği bildirildi.
Hugo Chavez - 24.07.2020
23 Temmuz 2020 Haberleri
23 Temmuz 2020 Manşet Haberleri.
Hugo Chavez - 12.07.2020
Teksas'ta 2 polis vurularak öldürüldü
Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinin McAllen kentinde, 2 polis memuru müdahale sırasında vurularak öldürüldü.
Hugo Chavez - 08.07.2020
Son dakika haberi... Meksika'da ordu ve kartel arasında çatışma: 16 ölü
Son dakika haberi: Meksika'nın kuzeydoğusundaki Fresnos kentinde Tropa del Infierno uyuşturucu karteli üyeleri ile ordu arasında çatışma çıktı.
Hugo Chavez - 28.05.2020
Venezuelalı eski milletvekili ABD'de "narko-terörizmle" suçlandı
New York Federal Bölge Savcılığı, eski Devlet Başkanı Hugo Chavez döneminde milletvekilliği yapan Adil El Zübeyir'in görevdeki Devlet Başkanı Nicolas Maduro önderliğinde ABD'ye uyuşturucu kaçakçılığı yapan "narko-terör" şebekesinin anahtar isimlerinden biri olduğunu ileri sürdü.
Hugo Chavez - 13.03.2020
ABD-Meksika sınırında duvardan düşen Guatemalalı hamile kadın öldü
Meksika sınırındaki duvardan düşen Guatemalalı hamile bir kadın hayatını kaybetti.
Hugo Chavez - 30.01.2020
Bolivya'nın eski Devlet Başkanı Morales'in hedefi meclise girmek
BUENOS Bolivya'nın eski Devlet Başkanı Evo Morales, mayıs ayında ülkesinde düzenlenecek seçimlere senatör veya milletvekili adayı olarak katılmak üzere gerekli işlemlerin yapılması için avukatlarına vekalet verdi.
Hugo Chavez - 12.12.2019
Latin Amerika ve güncel sorunları
- Venezuela Venezuela İspanya'dan bağımsızlığını 19. yüzyıl başlarında kazanan, tarım ve hayvancılığın yanı sıra özellikle de kakao üretimiyle gelir elde eden bir ülke konumundayken, 20. yüzyıl başlarında petrol üretiminin başlamasıyla talihi değişen bir ülke. Talihin değişmesi ise bilindiği üzere her zaman hayra alamet olmayabilir. Halihazırda dünyada kanıtlanmış en büyük petrol rezervlerine sahip olan bu ülke, bugün itibarıyla yüzde 200 bin oranındaki enflasyonla iç içe yaşıyor. Ülke ekonomisi büyümüyor, aksine küçülüyor. 2018 yılında kaydedilen küçülme oranı yaklaşık yüzde 18. Ülke yönetimi Hugo Chavez döneminden bu yana ABD'den uzaklaşıp sol eğilime ait söylem ve eylemler ortaya koydukça, ülkenin iktisadi ve toplumsal dengeleri altüst oldu.
Hugo Chavez - 09.12.2019
Venezuela'da Bolivarcı Milis Gücü'nün üye sayısı 3 milyonu aştı
Venezuela'da ordunun yönetimi altında çeşitli isim ve yapılarla faaliyet gösteren milis gücü, 2013 yılında hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in talimatı ile 2008 yılında özerk bir yapıya kavuşmuştu.
Hugo Chavez - 28.11.2019
Peru'da eski Başbakan Villanueva gözaltına alındı
Peru'da eski Başbakan Cesar Villanueva, Latin Amerika tarihinin en büyük yolsuzluk skandalının arkasındaki Brezilyalı inşaat firması Odebrecht ile bağlantılı bir dava kapsamında gözaltına alındı.
Hugo Chavez - 27.11.2019
Lula'nın dönüşü Latin Amerika'da siyaseti hareketlendirecek
Brezilya'nın son yirmi yılına damga vuran en önemli siyasetçisi, iki dönem devlet başkanlığı yapmış olan Luiz Inácio Lula da Silva ya da bilinen adıyla Lula, geçtiğimiz günlerde cezaevinden çıktı.
Hugo Chavez - 13.11.2019
İspanya'da sol koalisyon girişimine, aşırı sağdan sert eleştiri
İspanya'da pazar günü yapılan erken genel seçimlerde oy oranını en fazla artıran parti olan ve ülkede 3. büyük siyasi güç konumuna gelen aşırı sağcı Vox Partisi, sol koalisyon hükümeti kurulması girişimini sert dille eleştirdi.
Hugo Chavez - 13.11.2019
ABD'nin Latin Amerika'dan Orta Doğu'ya darbelerdeki rolü
Venezuela'nın önceki devlet başkanı Hugo Chavez'in iktidarı süresince maruz kaldığı darbe girişimlerinde ABD parmağı sıklıkla zikredildi.
Hugo Chavez - 12.11.2019
ANALİZ – Bolivya'da siyasal darbe
Üçüncüsü, Morales'in hikayesi tipik bir Latin solu hikayesidir: İlk yıllarında ekonomik ve sosyal politikalar alanında (özellikle de petrol fiyatlarının katkısıyla) son derece başarılı bir grafik, sonrasında ise hem iktidarda kalmaya devam etmek için anayasal sınırları zorlama hem de ekonomik ve sosyal anlamda artık eskisi gibi işlerin iyi gitmemesi sebebiyle kendi tabanında eleştirinin artması. Arjantin'de Krichner, Venezuela'da Hugo Chavez'in ölümü sonrası Nikolas Maduro ve en sonunda Evo Morales'in yaşadığı sürecin özeti bu aslında.
Hugo Chavez - 05.11.2019
Latin Amerika siyaseti nereye gidiyor?
Latin Amerika son 20 yıldan beri ilk defa iç bölünmeye, siyasal rekabete ve tam dağılmışlık sürecine girdi.
Hugo Chavez - 25.10.2019
Bolivya'daki genel seçimler
Bolivya'da hafta sonu yapılan seçimlerin ardından başlayan ve yer yer şiddet olaylarına dönüşen protesto ve destek gösterilerinde 8 kişinin yaralandığı, 6 kişinin tutuklandığı öğrenildi.
Hugo Chavez - 09.10.2019
Ekvador'da yargı ve yasama kurumları da başkentteki faaliyetlerini durdurdu
Ekvador'un başkenti Quito'daki gösteriler dolayısıyla hükümetin ardından yasama ve yargı kurumları da şehirdeki faaliyetlerini askıya aldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hugo Chavez Haberleri | Hugo Chavez Kimdir - Haberler - Hugo Chavez haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Hugo Chavez kimdir, hayatı ve biyografisi. Eski Venezuela Başsavcısı Ortega'nın adının ABD'deki yolsuzluk davasında geçtiği iddia edi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.07.2021 18:18:32. #1.13#

title