Haşim Şahin Haberleri

Haşim Şahin haber, Haşim Şahin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Haşim Şahin - 1.7.2020
"Dost ve Post: Bir Tarihçi ve Bir Romancının 14. Yüzyıl Anadolusu'na Seyahati" söyleşisi
Yapı Kredi Kültür Sanat'ın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı söyleşilerine tarihçi yazar, Prof. Dr. Haşim Şahin ile yazar Gürsel Korat konuk oldu.
Haşim Şahin - 19.9.2019
"Ahilikle arasına mazi koyan bir yapı taşıyoruz"
Ahilik kurumunda zaman içerisinde bazı değişimlerin gözlendiğini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu: "Ahilik deyince maziye hayran hayran bakıp yaşadığı zaman dilimine gelince de boynu bükük, mahzunlaşan veya onunla arasına mazi koyan bir yapı taşıyoruz. Tarih bize niye lazım, görgü için mi? Tarih bize fayda sunabilecek bir alan ve bunun en önemli özeliğinde de yaşanmışlık olmasıdır. Ahilik, dün olduğu gibi bugün, yarın ve kıyamete kadar istifade edilmesi gereken bir yapı ve kurum. Elini, sofranı, kapını açık tut. Gözünü, dilini, belini bağlı tut. İyi huylu ve güzel huylu olmak işinde ve hayatında çekememezliklerden kaçmak, ahdinde vefalı olmak, fazıl bir ustanın yanında yetişmek önemlidir. Bugün burada, ahiliğin tarihte yaşamış ve yaşanmış, nostaljiyle anacağımız, masal gibi anlatacağımız konu ve olgu mudur, yoksa tarihte olan bir güzellikler ve değerler manzumesi olarak kurumlaşmış, ticari, sosyal ve kültürel bir yapı mıdır?' sorularına yanıt bulacağız." "Ahilikte, işini kötü yapanlar cezalandırılırdı" Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Uğurlu ise "Ahilikte Sanat ve Zanaat Eğitimi" başlıklı sunumunda, "Türk tarihinin başlangıcından Orta Asya'ya bağlandığımız gibi ahilikte de Orta Asya ile bağlantımız var. Ahilikte, sanat ve zanaat ayrımı yoktur. Sanat ve zanaat ayrımı ise 18. yüzyılda meydana gelmiştir. Ahilikte mesleklerin kutsalları adına doğru iş yapılırdı ve işini kötü yapanlar cezalandırılırdı. Bunun yanında ahilerin yaptığı işlerin doğruluğunu ve kalitesini sağlayan, esnaf şeyhi, kethüda, yiğitbaşı gibi ahiler içinden seçilmiş, görevlendirilmiş kişilerce düzen sağlanır ve kontrol edilirdi. Enderundaki sanat ve zanaatçılar Enderun Ağaları tarafından denetlenirdi. Sefer sırasında Ehl-i Hiref kapsamındaki ahiler orduya katılmak zorundaydı." Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Haşim Şahin, "Fütüvvet ve Ahilik" teşkilatının tarihsel yapısı üzerinde açıklama yaparak, "Fütüvvet teşkilatının ortaya çıkması bizim Anadolu'daki ahilik yapısını derinden etkiledi.
Haşim Şahin - 19.9.2018
Yenişehir'de Gaziler Günü Kutlaması
Törende gaziler Haşim Şahin ve İsmet Tozman kahramanlık şiirleri okudu.
Haşim Şahin - 15.3.2018
Sakarya'dan Kısa Kısa
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, Mart Kültür Sanat Etkinlikleri'nin 16 Mart Cuma günü gerçekleştirilecek "Anadolu Selçukluları ve I. Alaeddin Keykubad" konulu panel ile devam edeceği belirtilerek, "Adapazarı Kültür Merkezinde düzenlenecek programa Prof. Dr. Muharrem Kesik, Prof. Dr. Haşim Şahin ve Dr.
Haşim Şahin - 15.12.2016
Unesco 2016 Yesevi Yılı'nın Son Etkinliği Bahçelievler'de Düzenlendi
Hoca Ahmed Yesevi'nin yaşamı ve düşüncesinin tartışıldığı panel, Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Dr. Mustafa Tatçı, Doç. Dr. Haşim Şahin ve Yrd.
Haşim Şahin - 25.8.2016
Sakarya'da Genç Atölye Etkinlikleri
Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Haşim Şahin, tarihi mekanlar hakkında öğrencilere ayrıntılı bilgi verdi.
Haşim Şahin - 27.7.2016
Doğubayazıt'ta 28 Kişi Gözaltına Alındı
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütüne yönelik gözaltı operasyonları devam ediyor. Bugün Doğubayazıt'ta Telçeker Hudut Taburu'nda görevli 27 asker ile Fem Dershanesi Doğubayazıt Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haşim Şahin'in de aralarında bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı.
Haşim Şahin - 22.7.2016
Sakarya'dan Kısa Kısa
Kentin tarihi zenginliklerini konuşmak üzere Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin eşliğinde buluşan Genç Tarih Atölyesi öğrencileri, Orhan Camii, Ağa Camii ve Tarihi Uzun Çarşı'yı gezdi.
Haşim Şahin - 9.3.2016
Sakarya'dan Kısa Kısa
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek "Hoca Ahmet Yesevi" paneli, Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) saat 19.00'da başlayacak. Programa Prof. Dr. Necdet Tosun, Prof. Dr. Musa Yıldız, Doç. Dr. Münevver Tekcan ve Doç. Dr. Haşim Şahin konuşmacı olarak katılacak.
Haşim Şahin - 20.10.2015
Büyükşehir Akademi'de 8. Dönem Kayıtları Başladı
Aktürk, güz döneminde 8 başlıkta ve zengin ders içerikleriyle akademi öğrencilerinin hizmetinde olacaklarını bildirerek, şunları kaydetti: "Yazarlık atölyesinde Ali Ural, Yahudilik ve İsrail tarihinde Eldar Hasanoğlu, İslam düşüncesinde adalet nazariyesinde Harun Kuşlu, musiki ve medeniyet okumalarında Yalçın Çetinkaya, Mesnevi okumalarında Sezai Küçük, kavramlar, manalar, tarihlerde Ahmet Çiğdem, bir devrin sultanlarında Haşim Şahin ve modern şiir deneylerinde Zeynep Arkan bizlerle olacak.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Haşim Şahin Haberleri | Haşim Şahin Kimdir - Haberler - Haşim Şahin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Haşim Şahin kimdir, hayatı ve biyografisi. Dost ve Post: Bir Tarihçi ve Bir Romancının 14. Yüzyıl Anadolusu'na Seyahati söyleşisi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 07:01:55. #1.14#
title