Hakkari: Hakkari'de Jandarmadan Kurtarma Operasyonu

Hakkari: Hakkari'de Jandarmadan Kurtarma Operasyonu

Hakkari'nin Durankaya Beldesi'nde Yolların Kapalı Olması Nedeniyle Hastaneye Yetiştirilmesi Gereken Diyaliz Hastası Bir Kadın 15 Saatlik Bir Çalışmanın Ardından Kurtarılarak Hakkari Devlet Hastanesi'ne Ulaştırıldı.

Hakkari: Hakkari'de Jandarmadan Kurtarma Operasyonu

Hakkari'nin Durankaya Beldesi'nde yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye yetiştirilmesi gereken diyaliz hastası bir kadın 15 saatlik bir çalışmanın ardından kurtarılarak Hakkari Devlet Hastanesi'ne ulaştırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Durankaya Beldesi Pınarbaşı Mahallesi'nde aniden fenalaşan 55 yaşlarındaki Nimet Hazar için Durunkaya Belediye Başkanı Fatih Keskin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Süleyman Kaya, Durunkaya Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri seferber oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle kapalı bulunan 7 bin nüfuslu belde yolunun açılması için karla mücadele ekipleri çığ tehlikelerine rağmen yolun açılması için büyük mücadele verdi. Durunkaya Karakol Komutanlığı'nda bir tim ve beraberindeki vatandaşlarda gece boyunca çalışmaların başında ayrılmadı. Beldeden Üzümcü Köyü istikametine gelmekte olan dağ yolunda çığ tehlikesi bulunmasına rağmen 5 metrelik kara göğüs gelen ekipler 15 saatlik bir çalışmadan sonra yolu açmayı başardı. Üzümcü Köyü yakınlarında bekletilen 112 acil servise ambulansla diyaliz hastası Hazal Nimet kurtarılarak, Hakkari Devlet Hastanesi Hemo Diyaliz Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Doktorlar hastanın tam zamanında ulaştırıldığını belirterek, gecikmesi halinde hayatını kaybedebileceğini kaydetti.

Durankaya Belediye Başkanı Fatih Keskin, özverili çalışmaların ardında hastayı sağ kurtararak hastaneye ulaştırdıklarını belirtti. Keskin, "7 bin nüfuslu belde yolumuz dağ yolunda olduğu için biriken çığlarla yolda 5 metre kar bulunmaktadır. Bir süreden beridir belde yolumuz kapalıydı. Nimet Hazar isimli diyaliz hastası kadın fenalaştı. Belediyemize ait bir iş makinesi ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Süleyman Kaya ve beraberindeki iş makinesi yolun açılması için seferber oldu. Jandarma Karakol Komutanlığı bir tim oluşturarak kurtarma çalışmalarına sabaha kadar destek verdi. Her ihtimale karşı İl Jandarma Komutanlığı Hakkari'de bir helikopteri hazırda bekletti. 15 saatlik bir çalışmadan sonra hastayı kurtarıp sağ olarak hastaneye ulaştırmayı başardık. İl Özel İdare Genel Sekreterliği, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat ve beldenin Jandarma Karakol Komutanı ve ekibine teşekkür ediyoruz. Çığ tehlikesine aldırış etmeden beldemizden bir hayat kurtarmışlardır" dedi.

Durunkaya Beldesi sakinleriyse, hayatlarını tehlikeye atarak bayramda kendilerini yol sevincini yaşatan ve hayat kurtaran herkese teşekkür ettiklerini bildirdi.

Kaynak: İHA