Haber : Münihli Türkler Neonazi Filmine İlgisiz Kaldı - Haberler

Haberi Paylaş

Münihli Türkler Neonazi Filmine İlgisiz Kaldı

Münihli Türkler Neonazi Filmine İlgisiz Kaldı

Alman Gazeteci Thomas Kuban'ın Neonazilerin Rock konserlerinde çektiği görüntülerden oluşan Blut Muss Fliessen- Kan Akmalı adlı belgesel film Münih'te ilk kez Türkçe alt yazılı olarak gösterilirken, Türkler filme ilgisiz kaldı.

Alman Gazeteci Thomas Kuban'ın Neonazilerin Rock konserlerinde çektiği görüntülerden oluşan Blut Muss Fliessen- Kan Akmalı adlı belgesel film Münih'te ilk kez Türkçe alt yazılı olarak gösterilirken, Türkler filme ilgisiz kaldı.

Almanya'nın Münih kentinde Volkstheater'daki gösterim için 400 kişilik bir salon kiraladıklarını söyleyen filmin koordinatörü Ufuk Erenoğlu, 'Maalesef büyük bir tanıtım kampanyasına rağmen yurttaşlarımız gereken hassasiyeti göstermedi. Son anda gösterimi 400 kişilik salondan 120 kişilik salona aldık, oraya da yarısı Alman yaklaşık 100 kişi geldi. Hala Neonazi sorununun bizle ilgisi olmadığını düşünmemiz ve sadece Almanların sorunu olarak görmemiz çok üzücü' dedi.

Münih Belediye Meclisi Üyesi Cumali Naz'ın da (SPD) hazır bulunduğu gösterim öncesinde konuşma yapan Filmin Rejisörü ve Yapımcısı Peter Ohlendorf, ' Almanya'da o zamanlar olanların yeniden olmaması için göçmenlerle beraberce tavır almalıyız. Ancak 'biz' duygusunu güçlendirirsek başarılı olabiliriz' dedi. Ohlendorf, Avrupa'daki siyasetçilerin ilgisizliğini anlayamadığını ve filmde görüldüğü gibi polislerin de hiçbir şey yapmamasına anlam veremediğini dile getirirken, 'Belki daha duyarlı olunmuş olsaydı bugün NSU olmayabilirdi' diye konuştu.

Peter Ohlendorf, gösterime Alman gazeteci Thomas Kuban'ın kendini gizlemek için giydiği ve sembolleşen sarı ceketle geldi. Thomas Kuban ile Peter Ohlendorf, Kan Akmalı filmini yapmakla göstermiş oldukları cesaretten ötürü Georg Elser Ödülü'nü almışlardı.

Belgesel filmde, Alman gazeteci Thomas Kuban'ın kıyafet değiştirerek 6 yılda, 50 Neonazi Rack konserini gizli kamerayla çektiği sahneler yer alıyor. Kuban, bu konserlerde "Adolf Hitler çık gel artık, geç yeniden Almanya'nın başına", "Dolsun gaz ocakları. Türkler bir daha dolaşmasın", "Yahudilerden domuz yağı yapacağız" gibi sözler içeren yasak şarkıları kaydetti. Kuban'ın bu gizli kayıtlarında Neonaziler koro halinde bu şarkılara eşlik ediyorlar. Bu yasak şarkıların bir çoğunda şiddete, adam öldürmeye çağrı var. Ama filmde, konseri izleyen polisler sadece seyirci kalıyorlar, NPD'li politikacılar da bu konserlere katılıyorlar.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Almanya Münih Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title