Haberler

Doktorlar bu 5 hatayı asla yapmıyor! Bütün kışı grip olmadan geçirme yolları

Son Güncelleme:
Abone Ol

Soğuk algınlığı ve grip mevsimi başladı. Soğuk havalar ve kapalı mekanlarda geçirilen zamanın artmasıyla gribe bağlı hastalıklar artıyor. Hastalığa karşı alınacak önlemler ise son derece basit.

ABD'nin önde gelen sağlık kurumu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), grip salgınına her yıl dikkat çekiyor. CDC'ye göre Ekim ayında başlayan grip mevsimi, Aralık ile Ocak aylarında zirveye ulaşıyor.

COVID tehditi de yeniden zirveye çıkarken uzmanlar uyarılarda bulunuyor. İşte, kış aylarında doktorların gribe karşı aldığı önlemler!

GRİP AŞISINI ATLAMAYIN

Huffpost'tan Anika Nayak'ın haberine göre, grip aşısını atlamak veya geciktirmek hastalanma riskini yükseltiyor. Yale Tıp Fakültesi'nde laboratuvar tıbbı profesörü Dr. Marie-Louise Landry, yıllık grip aşısı olduğundan beri sadece bir kez grip enfeksiyonu geçirdiğini belirtiyor.

Uzmanlar, virüse karşı bağışıklık oluşturmak adına herkesin her mevsim grip aşısı olmasını tavsiye ediyor.

HASTA OLDUĞUNUZDA EVDE KALIN

Hastayken işe veya okula giden insanları etrafımızda sık sık görürüz. Ancak hastayken sosyal hayata karışmak hastalığın yayıılma hızını artıran en önemli faktörlerdendir.

Enfekte kişiden yayılan damlacıklar grip ve soğuk algınlığının bulaşma hızını arıtrıyor. Bu nedenle hastaysanız bulaşma riskini azaltmak için en iyi yöntem evde kalmak ve dinlenmektir.

MASKESİZ DIŞARI ÇIKMAYIN

Hasta olduğunuzda dışarı çıkmanız gereken durumlar varsa mutlaka maske kullanın. Grip veya soğuk algınlığı olanların kapalı alanlarda başkalarının yanında maske takması gerekiyor.

EL YIKAMAYI ATLAMAYIN

El yıkama sıklığınızın az olması hastalığa davetiye çıkarıyor. Virüsün bulunabileceği bir yüzeye dokunduktan sonra, parmaklarınızla gözlere veya buruna dokunmak hastalığa maruz kalmak anlamına geliyor. Eğer su veya sabuna erişiminiz yoksa el dezenfektanı kullanabilirsiniz.

YETERİNCE DİNLENMEYİ UNUTMAYIN

Sınırsız Sağlık Enstitüsü'nde aile hekimi olan Dr. Tamika Henry de hastalık sırasında yeterince dinlenmenin önemini vurguladı. Dr. Tamika Henry, "Çoğu zaman, fiziksel olarak nasıl hissettiğimize bakmaksızın, ilerlemeye ve devam etmeye çalışıyoruz." dedi ve bu durumun sağlıksız olduğuna vurgu yaptı.

Haberler.com / Tahsin Erkin Erk - Gündem

Soğuk Algınlığı Gündem Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title