Haberler

Umreye Gidecek Engelli Öğrenciler Yarışmayla Belirlenecek

Diyanet İşleri Başkanlığının engellilere yönelik umre programına katılacak Diyarbakır'daki öğrenciler yarışma ile belirlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığının engellilere yönelik umre programına katılacak Diyarbakır'daki öğrenciler yarışma ile belirlenecek.

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Surkent İşitme Engelliler Ortaokulunda, umre için gerçekleştirilecek yarışmaya ilişkin engelli öğrencilere bilgilendirme yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Engelli Hizmetleri Koordinatörü Ömer Aydın, yaptığı açıklamada, geçen sene 100 engelliyi umreye götürdüklerini belirterek, bu sene de bu kapsamda hazırlık yaptıklarını söyledi.

Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her ilde engellilere yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, 81 ilde seçtikleri engelli koordinatörleriyle oradaki işitme, görme, bedensel ve zihinsel engellilerle iletişime geçtiklerini dile getirdi.

Diyarbakır'a engelli çalışmalarını yerinde görmek, bu kapsamda çalışanları motive etmek, aynı zamanda engelli koordinatörüne destek vermek için geldiklerini, bu doğrultuda ilde toplantılar yaptıklarını anlatan Aydın, engellilere yönelik çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya geleceklerini aktardı.

"Engellilere özel umre yapacağız"

Aydın, bütün engellilere ve onların ailelerine manevi rehberlik yapmak istediklerini vurgulayarak, bazı ailelerin engelli çocuklarını toplumdan gizlemeye çalıştığına dikkati çekti. Aydın, şunları belirtti:

"Bazı aileler de çocuklarının başına bir şey gelir diye korkuyorlar. Bu noktada çocuklarını gönül rahatlığıyla Kur'an kurslarımıza gönderiyorlar. Kurslarımızda dini bilgiler ve ilmihal hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Her şeyden önce engelliler bu kurslarımızda sosyalleşiyorlar ve öz güvenleri artıyor."

Bu yıl da engelliler için program yaptıklarını ifade eden Aydın, umreye gönderilecek öğrencilerin yarışma ile belirleneceğini kaydetti.

Aydın yarışmanın dini bilgilerin engellilerin zihninde yer etmesine de katkı sunacağını anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"İnsanın fıtratında din duygusu olduğuna şahitlik ediyoruz. İşitme engellilerin Mekke, Medine ve Kabe hakkında çok bilgileri olmamasına rağmen oraları görür görmez heyecanlanıyorlar. Biz hiçbir zaman, 'Bu engellidir, dinden muaftır' diyemeyiz. İnsan olan, aklı yerinde olan her birey dinin güzelliklerini yaşamak ister. Yarışmaya katılanlardan başarılı olanları tespit edip, engellilere özel umre yapacağız. "

Geçen seneki programda engellilerin Kabe'yi ve Mescid-i Nebevi'yi gördüklerinde yaşadıkları heyecana, ellerini açıp dua ettiklerine şahit olduklarını aktaran Aydın, "Engellilerle ilgilenip, onlara rehberlik edip, fıtratlarındaki din duygusu ortaya çıktığında daha huzurlu ve mutlu olacaklarına inanıyoruz. Bu noktada çalışmalar yapmayı gayret ediyoruz." ifadesini kullandı.

Aydın, engellilerle gönülden gönüle iletişim kurduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Ömer Aydın Diyarbakır Yenişehir Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Esenler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Çatalca hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Çatalca nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maçını hangi kanal veriyor? Lugano Fenerbahçe maçı şifresiz mi, nereden izlenir? Masterchef 10. yarışmacı kim oldu? BELLİ OLDU! Masterchef kim kazandı? UEFA ülke puanı sıralaması (GÜNCEL) 2024 UEFA ülkeler sıralaması Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title