Haberler

Türk ve Arnavut Tiyatro Sanatçıları Ayakta Alkışlandı

Abone Ol

Türk ve Arnavut tiyatro sanatçıları ayakta alkışlandı Makedonya'da düzenlenen 55. Ohri Yaz Festivali'ne ortak bir projeyle katılan Üsküp Türk ve Arnavut tiyatro sanatçıları ayakta alkışlandı.

Türk ve Arnavut tiyatro sanatçıları ayakta alkışlandı

Makedonya'da düzenlenen 55. Ohri Yaz Festivali'ne ortak bir projeyle katılan Üsküp Türk ve Arnavut tiyatro sanatçıları ayakta alkışlandı.

Türkçe, Makedonca ve Arnavutça dillerindeki Carlo Gondoni'nin 'İki Efendinin Uşağı' komedisinde büyük başarı gösteren sanatçılar ve yönetmen Yücel Erten izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Üsküp Türk ve Arnavut Tiyatroları'nın 65. Kuruluş Yılı etkinlikleri nedeniyle 'İki Efedinin Uşağı' oyununu yönetmek üzere usta oyuncu ve yönetmen Yücel Erten Makedonya'ya davet edildi. Makedonya'yla 25 yıllık bir dostluğu olan yönetmen 260 yıl önce yazılan ve Venedik'te oynanan oyunu, bugünkü Makedonya gündemine uygun bir versiyonla sahnelemeyi başardı.

İki Efendinin Uşağı'nda, zengin sevgililerin romantik duygulu hayatları, onların zıddı olan para kazanıp çok zor olan hayat mücadelesini sürdüren uşağın yalanlarla ve yarattığı karşılıklarla süren gülmece dolu olayların öyküsü seyircilere keyifli dakikalar yaşattı.

Oyunda yer alan şahısları Makedonya gerçeğine aktarmayı başaran Yücel Erten sanatseverleri tarafından ayakta alkışlandı.

DHA'ya konuşan Yücel Erten, bu oyunla Balkanlarda bir realite olan bir durumun peşine düştüğünü ifade etti. 260 küsür yıl önce yazılan bir oyunu sahnelerken Makedonya'da yıllardır tanık olduğu bir durumu öne çıkardıklarını söyledi. Değişik dillerin birbirine sarmaşdolaş oluşu,birbirinden aldığı ödünç sözler ve kavramlar, Türk, Makedon ve Arnavutlar'ın birbirini anlayabilecek kadar birbirinin dilini bilmesi ilgisini çektiğini anlattı.

Yücel Erten, bu oyunu da bu esasa dayayarak 3 dilde sürdürdüklerini, bir Arnavut kızıyla bir Torbeşin aşkı, bir Makedon ile bir Türk'ün aşkı ve ekmek parası peşinde koşan Şaban'ın maceraları dillerin karşılıklı cümbüşüne bir örnek olmasını istediklerini açıkladı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yücel Erten Makedonya Üsküp Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

DOLAR NE KADAR? 1 Dolar ne kadar, Dolar kaç TL? Canlı Döviz Kuru! YARGITAY KARAR ARAMA EKRANI | Yargıtay kararı nasıl araştırılır, nereden bulunur? Yargıtay dosya içeriğini nasıl öğrenebilirim? Benzine indirim ne zaman gelecek? 8 ARALIK AKARYAKIT FİYATLARI! Akaryakıta indirim ne zaman? Kızılcık Şerbeti full HD bölüm izle! Kızılcık Şerbeti 42. bölüm tek parça izle! Kızılcık Şerbeti son bölüm neler oldu? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 8 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! İDO SEFERLERİ İPTAL Mİ? Bugün (8 Aralık) İDO vapur seferleri iptal oldu mu, hangi hatlar çalışıyor? Hudutsuz Sevda YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Hudutsuz Sevda yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Açıköğretim sınavları ne zaman? AÖF SINAV TARİHLERİ! CUMA MESAJLARI 2023: Whatsapp, Facebook en iyi Cuma mesajları! En güzel, kısa, anlamlı Cuma mesajları! Bu hafta sonu yağmur var mı? 8-9-10 Aralık yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? Hafta sonu hava durumu! Cübbeli Ahmet Hocanın mesleği nedir, ne iş yapar? Mahmut Ünlü kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor, mesleği ne? Benzine indirim var mı? Akaryakıta indirim gelecek mi? Mesut Yar hangi partiden aday? Mesut Yar Belediye Başkanı Aday Adayı mı oldu, hangi partiden aday oldu? Tevfik Göksu kimdir? FOX Çalar Saat konuğu Tevfik Göksu kaç yaşında, nereli? Tevfik Göksu biyografisi! VİZESİZ YUNAN ADALARI LİSTESİ | Hangi Yunan adaları vizesiz? Yunanistan kapıda vize ücreti ne kadar? Yunan adalarına nasıl gidilir?
title