Haberler

Türk ve Arnavut Tiyatro Sanatçıları Ayakta Alkışlandı

Abone Ol

Makedonya'da düzenlenen 55. Ohri Yaz Festivali'ne ortak bir projeyle katılan Üsküp Türk ve Arnavut tiyatro sanatçıları ayakta alkışlandı.

Makedonya'da düzenlenen 55. Ohri Yaz Festivali'ne ortak bir projeyle katılan Üsküp Türk ve Arnavut tiyatro sanatçıları ayakta alkışlandı.

Türkçe, Makedonca ve Arnavutça dillerindeki Carlo Gondoni'nin "İki Efendinin Uşağı" komedisinde büyük başarı gösteren sanatçılar ve yönetmen Yücel Erten izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Üsküp Türk ve Arnavut Tiyatroları'nın 65. Kuruluş Yılı etkinlikleri nedeniyle "İki Efedinin Uşağı" oyununu yönetmek üzere usta oyuncu ve yönetmen Yücel Erten Makedonya'ya davet edildi. Makedonya'yla 25 yıllık bir dostluğu olan yönetmen 260 yıl önce yazılan ve Venedik'te oynanan oyunu, bugünkü Makedonya gündemine uygun bir versiyonla sahnelemeyi başardı.

İki Efendinin Uşağı'nda, zengin sevgililerin romantik duygulu hayatları, onların zıddı olan para kazanıp çok zor olan hayat mücadelesini sürdüren uşağın yalanlarla ve yarattığı karşılıklarla süren gülmece dolu olayların öyküsü seyircilere keyifli dakikalar yaşattı.

Oyunda yer alan şahısları Makedonya gerçeğine aktarmayı başaran Yücel Erten sanatseverleri tarafından ayakta alkışlandı.

DHA'ya konuşan Yücel Erten, bu oyunla Balkanlarda bir realite olan bir durumun peşine düştüğünü ifade etti. 260 küsür yıl önce yazılan bir oyunu sahnelerken Makedonya'da yıllardır tanık olduğu bir durumu öne çıkardıklarını söyledi. Değişik dillerin birbirine sarmaşdolaş oluşu,birbirinden aldığı ödünç sözler ve kavramlar, Türk, Makedon ve Arnavutlar'ın birbirini anlayabilecek kadar birbirinin dilini bilmesi ilgisini çektiğini anlattı.

Yücel Erten, bu oyunu da bu esasa dayayarak 3 dilde sürdürdüklerini, bir Arnavut kızıyla bir Torbeşin aşkı, bir Makedon ile bir Türk'ün aşkı ve ekmek parası peşinde koşan Şaban'ın maceraları dillerin karşılıklı cümbüşüne bir örnek olmasını istediklerini açıkladı. - Ohri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yücel Erten Makedonya Üsküp Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

CUMANIN KAZASI OLUR MU? Cuma namazını kaçıran ne olur, kazası nasıl kılınır? İBB 2023 BURSU NE ZAMAN AÇIKLANACAK, açıklandı mı, yatacak mı? İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sonuçları belli oldu mu? Gelinim Mutfakta Melek kimdir? Gelinim Mutfakta Melek Kural kaç yaşında, nereli? Sürat Kargo Cumartesi açık mı? Sürat Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, saat kaça kadar açık? AÖF SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK 2023? Anadolu Üniversitesi sınav giriş belgeleri açıklandı mı, nereden alınır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu hangi tarihte toplanıyor? DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2023 || Doğu Ekspresi bilet ne kadar 2023, 2 kişilik, 4 kişilik örtülü kuşetli, yataklı ne kadar? Borsa neden düşüyor? 1 Aralık Borsa neden düşer, hisseler neden düşüş gösterir? Çalışan emekliye ikramiye (5000 TL) ne zaman yatacak, yatacak mı? Çalışan emekliye 5 bin TL verilecek mi? Asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret kaç TL, ne kadar olacak 2024? APPLE ZAM GELECEK Mİ, geldi mi, ne zaman geliyor? iPhone 15, 14, 13, zam geldi mi? Ankara Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma Ankara cuma namaz saati! CUMA MESAJLARI RESİMLİ 2023: 1 Aralık Cuma mesajları yazılı, resimli, kısa, ayetli! Hayırlı Cumalar mesajları! İstanbul Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! TÜİK KASIM AYI ENFLASYON ne zaman açıklanacak, saat kaçta, beklenti ne kadar? 2023 TEFE-TÜFE oranı nedir?
title