Haberi Paylaş

Tema'ya 2014'te "Rekor" Gönüllü Katılımı

Tema'ya 2014'te 'Rekor' Gönüllü Katılımı

Güncel Haberler

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) 2014'te 46 bin gönüllü kazanımıyla vakıf tarihinin yıl bazında rekorunu kırdı.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) 2014'te 46 bin gönüllü kazanımıyla vakıf tarihinin yıl bazında rekorunu kırdı.

Vakıftan yapılan açıklamada, 22 yıldır erozyon ve doğal varlıkları korumak adına mücadele eden TEMA'nın çalışmalarını gönüllülerinin sağladığı katkı ve desteklerle yürüttüğü, vakfın geçen yıl gerçekleştirdiği çalışmalarda 46 bini aşkın yeni gönüllü kazandığı belirtildi.

İngiltere merkezli Charities Aid Foundation tarafından yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi'ne göre, Türkiye'nin gönüllü faaliyetlere katılımda 135 ülke arasında 132'nci sırada yer aldığı anlatılan açıklamada, Türkiye'de gönüllü faaliyetlere katılım oranının yüzde 10'u geçmediği, bu çerçevede TEMA'nın gönüllülük faaliyetlerine katılım oranı düşük olan Türkiye'de rekor gönüllü sayısına ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, yarım milyonu aşkın doğa gönüllüsüyle doğal varlıkları koruma mücadelesini sürdüren TEMA Vakfı'nın 2014 sonu itibarıyla 80 il, 308 ilçe, 37 mahalle ve 122 üniversitede faaliyetlerine devam ettiği, doğa koruma alanında Türkiye'nin en yaygın sivil toplum örgütü olduğu, doğa sorunları, özellikle de erozyon, ormanların yok edilmesi, çölleşme, iklim değişikliği ve biyo-çeşitliliğin kaybolması konularıyla ilgili etkili ve bilinçli bir kamuoyu oluşturmayı hedeflediği aktarıldı.

Vakfın gençlik örgütlenmesine özel önem verdiğine işaret edilen açıklamada, üniversitelerde "Genç TEMA Toplulukları" kurularak gençlerin gönüllülük yoluyla doğa mücadelesine dahil edilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Açıklamada, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç'ın şu değerlendirmesine de yer verildi:

"Kazandığımız tüm başarıların temelinde, vakfımızın gönüllülük esasıyla çalışan bir halk hareketi olması yatıyor. Yürütülen çalışmalardaki en büyük gücümüzün yaygın saha örgütlenmemiz ve gönüllülerimiz olduğunu biliyoruz. Anadolu kültüründe çok önemli bir yere sahip olan toprağı koruma mücadelemizde yanımızda olan tüm gönüllülerimize sonsuz teşekkür ederiz. Gönüllülerimizin katkıları ve çalışmaları ile doğal varlıklarımıza sahip çıkmaya, var gücümüzle devam edeceğiz."

Kaynak: AA / Güncel

Tema Vakfı İngiltere Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title