Haberler

"Türkiye Fiili Olarak Güvenli Bölge Oluşturuyor"

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Fırat Kalkanı Operasyonu’nun Türkiye’nin güçlü iradesini gösterdiğini belirterek, "Türkiye’nin yeni atlattığı hain darbe girişimine rağmen sınır ötesinde operasyon yapması güçlü iradesinin bir sonucudur.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Fırat Kalkanı Operasyonu'nun Türkiye'nin güçlü iradesini gösterdiğini belirterek, " Türkiye'nin yeni atlattığı hain darbe girişimine rağmen sınır ötesinde operasyon yapması güçlü iradesinin bir sonucudur. Türkiye, yıllardır planlanan güvenli bölgeyi fiilen oluşturuyor" dedi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, operasyonun amacını ve operasyonun gerçekleşmesini tetikleyen unsurları İhlas Haber Ajansı'na değerlendirdi.

Operasyonun pek çok kesim için bir sürpriz olduğunu söyleyen Arı, " Türkiye'nin bu konudaki hassasiyeti bilinen bir durumdu. Ancak darbe girişimimin ardından gündemde Türkiye'nin daha çok içine kapanacağı, bölgesel anlamda pasif duruma düşeceği şeklinde açıklamalar söz konusuydu. Diğer taraftan ABD ise Türkiye'nin PYD konusundaki hassasiyetine açıklamalarında destek veriyordu ancak sahada PYD'yi desteklemeye devam ediyordu. ABD, PYD'yi DAEŞ ile mücadelede bir unsur olarak görüyordu. Tüm bu koşullarda Cerablus hattının PYD tarafından ele geçirilmesi Türkiye'nin kırmızı çizgisiydi" şeklinde konuştu.

"Operasyon, Rusya ile normalleşmenin bir ürünü olabilir"

Açıklamalarında operasyonun tetikleyici bir unsuru olarak Rusya ile ilişkilerde olumlu gelişmeler yaşanması olabileceğine değinen Arı, "Yakın zamanda gerçekleşen Putin, Erdoğan görüşmesi Türk - Rus ilişkilerinin farklı bir boyuta taşındığını gösteriyordu. Bu sayede Türkiye bölgede tekrar hava operasyonlarına başladı. Yapılan açıklamalar gösteriyor ki, operasyon 3 temel hedefe kilitlendi. Bu hedefler, DAEŞ'in bölgeden temizlenmesi, sınır güvenliğinin sağlanması ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması oldu. Suriye'nin parçalanma ihtimali Türkiye için muhtemel bir güvenlik açığıydı. Suriye'nin bütünlüğünün korunması Türkiye için bir güvenlik tehdidini de ortadan kaldırıyordu" diye konuştu.

"Dış aktörler, Türkiye'nin toprak istemediğini anladı"

Yapılacak operasyonun derinliği hakkında endişeleri olan Rusya, İran gibi aktörlerin de artık Türkiye'nin bu operasyonlarla Suriye'de bir toprak alma amacının olmadığına ikna olduklarını söyleyen Arı, "Gelinen noktada Rusya, İran gibi aktörler Türkiye'nin hassasiyetini anladılar. Zaten halihazırda Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması hakkında da bir mutabakat var. Son olarak ikili ilişkiler ile Türkiye muhataplarının endişelerine son vermiş gözüküyor. Açıkça ortada ki, Türkiye'nin Suriye'de bir toprak iddiası yok" şeklinde konuştu.

Türkiye, güvenli bölge hayalini gerçekleştiriyor"

Türkiye'nin yıllardır bir güvenli bölge oluşturma idealinin olduğunu söyleyen Arı, sözlerini şu şekilde sürdürdü, "Bu istenen güvenli bölge Türkiye için bir tampon bölge özelliği taşımasının yanı sıra mülteciler için de bir motivasyon olacak. Suriye halkı da bu oluşturulması muhtemel güvenli bölgeye dönebilecek. Belki erken bir açıklama olabilir ancak operasyonun gidişatı fiili olarak orada bir güvenli bölge oluşturulacağını gösteriyor diyebilirim."

"Operasyon, güçlü istikrarı gösterdi"

15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kısa sürede böyle ciddi bir operasyon gerçekleştirmesinin ulusal anlamda önemli bir irade göstergesi olduğuna dikkat çeken Arı, "Türkiye ulusal güvenliği söz konusu olduğunda hem içeride hem de dışarıda eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirebilecek kadar güçlü bir iradeye sahip olduğunu gösterdi. Yakın zamanda yaşanılan travmanın etkileri devam ederken ve TSK hakkında endişeler varken bu operasyonun başarı ile sürdürülmesi bir güç gösterisi oldu" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Uludağ Üniversitesi Tayyar Arı Türkiye Suriye Politika Güncel Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title