Haberler

Özel Haber) "Suriye'ye Barış Gücü Girebilir"

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Suriye lideri Başer Esad'ın bu son gelişmelerle birlikte Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanabileceğini söyledi.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Suriye lideri Başer Esad'ın bu son gelişmelerle birlikte Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanabileceğini söyledi.

Suriye'de binlerce insanın işkence ile öldürüldüğünü gösteren fotoğrafların dünyaya duyurulmasının ardından, akademisyenler Beşar Esad'ın sonunun geldiği görüşünde. Cenevre 2 Toplantısı'ndan önce fotoğrafların yayınlanmasının farklı bir anlam taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Tayyar Arı, bu fotoğrafların sürecin daha net kamuoyuna duyurulmasında etkili olacağını kaydetti. Fotoğrafların iki tarafın da pozisyonlarını olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini söyleyen Arı, kimyasal saldırının ardından sesini çıkarmayan uluslararası toplumun artık bu görüntüleri göz ardı edemeyeceğini belirtti.

Arı, "Uluslararası toplum bu yeni gelişmeyi göz ardı ederse tarih önünde sıkıntı yaşar. Bu son gelişmeyle birlikte Türkiye içindeki bazı kesimlerin de pozisyonlarını gözden geçirmesi lazım. Esad yanlılarının biraz daha düşünmesi lazım. Hükümetin son zamanlarda Suriye'ye yaptığı yardımları deşifre ederek, 'El-Kaide'ye yapılıyor' diye söylemleri dikkate almamak gerek. Esad'ın eli kanlı bir cani olduğunu dünya gördü" diye konuştu.

"FOTOĞRAFLAR BU KADAR DEĞİLDİR"

Esad'ın 150 bine yakın insanın öldürülmesinde rol aldığını kaydeden Arı, insanlık suçunun işlendiği bu olaylara uluslararası kamuoyunun sırtını dönmemesi gerektiğine işaret etti. Bu fotoğrafların mutlaka devamının olduğunu kaydeden Arı, "Bu son gelişme ile Esad'ın masum olmadığı ortaya çıktı. 10 bin kişinin fotoğraflanmış olduğunu görüyoruz. Bunların dışındakilerin de kanıtları zaman içinde ortaya çıkabilir ama mevcut durum işin ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye gibi bazı Suriye'deki muhaliflere destek veren ülkelere olan baskı da azalacak" şeklinde konuştu.

Son zamanlarda Suriye'deki muhalifleri desteklemenin neredeyse suç haline geldiğine işaret eden Arı, Suriye halkının yardıma ihtiyacı olduğunu anlattı. Bu yeni gelişmeyle birlikte Esad'ın uluslararası ceza mahkemesinde yargılanabileceğini kaydeden Arı, şöyle devam etti:

"Tabii bu gelişmeler, aynı zamanda Esad'ın savaş suçları mahkemesinde yargılanması sonucunu doğurabilir. Bu süreç şu andan itibaren işleyecektir. ya mahkeme yargıcı bunu başlatacak yahut Suriye muhalefeti oraya konuyu taşıyacak. Güvenlik Konseyi, genel sekreter aracılığıyla da meseleyi ceza mahkemesine gündemine taşıyabilir. Her durumda bu süreç cezasız kalmayacak."

"ASKERİ MÜDAHALE OLABİLİR"

Suriye'ye siyasi destekli askeri bir müdahalenin olabileceğini ifade eden Arı, "Cenevre Görüşmelerinde daha kararlı bir sonuç çıkabilir. Mesela orada askeri olmayan çözümler üzerine odaklanılmıştı ama bu siyasi yol haritasının uygulanabilir olması noktasında askeri bir desteğin de gündeme gelmesine yol açabilir. Son saatlerde konuşulan barış gücü gündeme gelebilir. Yani bir askeri müdahaleyi bence ortaya çıkan siyasi çözümün Suriye hükümeti tarafından kabul edilmemesi halinde çözüm olarak görüyorum ama bu son gelişmeden sonra Suriye hükümeti son derece baskı altında olacaktır. Rusya da bir açıklama yapmadı. Çin, pozisyonunu ılımlaştırmış gibi gözüküyor. Ortaya çıkan bu fotoğraflar Esad rejiminin savunulmasını zorlaştırdı" dedi.

ESAD'IN SONU SADDAM GİBİ OLUR MU?

Bu süreçte Türkiye'nin tutumunu koruması gerektiğini kaydeden Arı, Esad'ın geleceğini Suriye halkının vereceğini anlatarak, "Bizim arzumuz şüphesiz 10 bin ya da 100 bin kişiye öldüren bu insanların yaptıklarının bedelini ödemesidir. Ama Saddam gibi mi, Libya lideri gibi mi olur, bu Suriyelilerin vereceği bir karar, uluslararası mahkemelerin vereceği karar var. Suriye'deki mevcut durumun çözülmesini arzu etmemiz lazım. Bunla ilgili olarak sürecin iyi iyileşmesi için Türkiye'nin gerekeni yapması lazım. Arap Birliği olmak üzere İslam Konferansı'nı da davet etmeye çalışıyoruz. BM'nin ciddi bir adım atması lazım. Son fotoğraflarla birlikte Rusya politikasını değiştirmezse prestij kaybına uğrar. Yeni durum, bütün tarafların pozisyonlarını tekrar değerlendireceği bir ortam çıkardı" açıklamalarında bulundu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Beşşar Esed Tayyar Arı Türkiye Suriye Politika Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title