Haberi Paylaş
Kılıçdaroğlu'ndan, Bedri Koraman İçin Başsağlığı Mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan, Bedri Koraman İçin Başsağlığı Mesajı

Güncel Haberler

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ünlü karikatürist Bedri Koraman'ın ölümünün ardından bir mesaj yayınlayarak, duyduğu büyük üzüntüyü dile getirdi.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ünlü karikatürist Bedri Koraman'ın ölümünün ardından bir mesaj yayınlayarak, duyduğu büyük üzüntüyü dile getirdi.

CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, Koraman Ailesi başta olmak üzere basın dünyası ve Türkiye'ye başsağlığı dileyerek, şöyle devam etti:

"Bir duayen. Bir usta. 1945'te illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıali'ye giren Bedri Koraman'dan bahsediyorum. Karikatür çizmeye 1947'de Çocuk Alemi dergisinde başlıyor. 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde çiziyor, 1951'de Deve, daha sonra Gölge adlı mizah dergilerini çıkarıyor ve 1954'te Milliyet gazetesinde çalışmaya başlıyor. Başlayış o başlayış, hep çiziyor ve çizdikleriyle akılda kalıyor, alkışlanıyor, yol gösteriyor, eleştiriliyor ama o hep çiziyor. Bu büyük çizgi ustası 1970'lerde Abdi İpekçi'nin isteğiyle, Milliyet'in birinci sayfasında, gazetenin o günkü en önemli haberini tamamlayan ve resim yanı ağır basan renkli karikatürler çizdi. Silahlı saldırıya bile uğruyor ama çok şükür yara almadan kurtuluyor. Bedri Koraman usta Yassıada Yargılamalarını izleyip karikatüre dökerek muhabir-karikatürcü tipinin ilk örneklerinden biri de oluyor. 1970'lerde parti kurultaylarını, seçim gezilerini izleyip gazetede bantlar halinde yayımlayarak çalışmalarını sürdürüyor. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını Siyaset Arenası adlı kitabında toplayan Bedri Koraman usta, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp'te ve Saraybosna'da özel ödüller alıyor. Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Spor karikatürleri Yarışması'nda birincilik ve ikincilik ödülleri de alan, 1986'da merkezi Brezilya'da bulunan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna onur üyesi seçilen, Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı da yapan usta artık aramızda yok. Kendisine rahmet, başta eşi Nil hanımefendi olmak üzere, ailesine, meslektaşlarına, basın dünyasına ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum." - Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu Bedri Koraman Milliyet Politika Güncel Haberler

title