İbrahim Baran Yürümek İstiyor - Haberler
Haberi Paylaş

İbrahim Baran Yürümek İstiyor

Demirören Haber Ajansı - Güncel
İbrahim Baran Yürümek İstiyor

Tokat'ın Turhal ilçesinde erken doğum sırasında oksijensiz kalması nedeniyle beyin felci geçiren 9 yaşındaki İbrahim Baran Arslan, son iki aydır gördüğü tedavi sonrası yürümeye başladı.

Tokat'ın Turhal ilçesinde erken doğum sırasında oksijensiz kalması nedeniyle beyin felci geçiren 9 yaşındaki İbrahim Baran Arslan, son iki aydır gördüğü tedavi sonrası yürümeye başladı.

Turhal'da yaşayan 33 yaşındaki Mustafa ve 29 yaşındaki Feride Arslan çiftçinin iki çocuğundan biri olan İbrahim Baran Arslan, 6.5 aylıkken erken doğumla 750 gram olarak dünyaya geldi. 19 gün hastanede kuvözde kalarak hayata tutunan İbrahim Baran Arslan, daha sonra taburcu edildi. 6 aylıkken ailesi tarafından tedavi için hastaneye götürülen İbrahim Baran Arslan'ın yapılan tahlillerinde doğum sırasında oksijensiz kaldığı için beyin felci geçirdiği tespit edildi.

Hastalık nedeniyle yürüyemeyen, bağımsız hareket edemeyen ve güçlükle konuşan İbrahim Baran'ın ailesi sigorta kapsamında ayda 8 saat fizik tedaviye götürdü. Ancak bu tedavi çocuk için yeterli olmadı. Aile iki ay önce oğullarını Zile ilçesindeki özel rehabilitasyon merkezine götürdü. Burada günde bir saat verilen tedavi ile İbrahim Baran, iki ayda annesinin yardımı ile yürümeye, kendi imkanları ile yemek yemeye başladı. Ancak ilçede bir bankada güvenlik görevlisi olarak çalışan baba Mustafa Arslan, tedavi ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşamaya başlayınca aile İbrahim Baran'ı özel rehabilitasyon merkezindeki tedavisinin devamını getiremedi.

"RÜYASINDA YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRÜYOR"

Çocuğunun doğum sırasında oksijensiz kaldığı için beynindeki yürümeyi harekete geçiren hücrelerin zarar gördüğünü ve bu nedenle yürüyemediğini, desteksiz oturamadığını, bağımsız hareket edemediğin anlatan anne Feride Arslan, "Biz kendi imkanlarımız ile buraya kadar getirdik. Artık gücümüzün bittiği yerdeyiz. Baran'ın çok hızlı bir şekilde tedavi görmesi lazım. İki ay içerisinde Baran oturmaya, yürümeye başladı. Eğer fizik tedavi alıp kasları güçlenirse yürüme ihtimali çok yüksek. Oğlumun diğer çocuklar gibi dışarı çıkıp yürümesini istiyorum. Her sabah uyandığı zaman rüyasında yürüdüğünü söylüyor" dedi.

Evde eğitim hizmetinden yararlanan İbrahim Baran ise zor da olsa konuşarak, "Her gün fizik tedavi alırsam daha iyi durumda olurum" dedi. - Tokat

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Arslan, İbrahim Baran, Turhal, Tokat, Politika, Güncel, Haberler

title