Haberi Paylaş
Göksu 2015'te Konya Ovası'na Akacak

Göksu 2015'te Konya Ovası'na Akacak

Güncel Haberler

DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Uzun: "İki baraj ve tünel inşaatı devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Konya Ovası Projeleri (KOP) kapsamında yürütülen Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel çalışmalarında sona gelindiğini belirterek, "İki baraj ve tünel inşaatı devam ediyor. Bu yıl bir barajı daha bitiriyoruz. Gelecek yılın sonunda tünel inşaatı ile bütün projeler tamamlanmış olacak. Önümüzdeki yıl ovaya su aktarılmış olacak" dedi.

Konya Valisi Muammer Erol, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile KOP kapsamında çalışmaların devam ettiği Bozkır, Afşar ve Bağbaşı barajları, Mavi Tünel ve Hotamış Depolaması'nda incelemelerde bulundu.

DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Bağbaşı Barajı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, KOP'un en önemli adımı olan, Konya Ovası'nı suyla buluşturacak "100 yıllık rüya" Mavi Tünel Projesi'nin, tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

"Bağbaşı Barajı yüzde 70 oranında doldu"

Göksu Havzası'ndaki suların, Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanarak Mavi Tünel vasıtasıyla Konya havzasına aktarılmasının amaçlandığını belirten Uzun, şöyle konuştu:

"Bağbaşı Barajı, yüzde 70 doluluk oranına ulaştı. Bu barajın 15 kilometre uzağında bulunan Bozkır Barajı, yanındaki inşaatı devam eden Afşar Barajı'nda toplanan sular, 17 kilometrelik Mavi Tünel vasıtasıyla Mavi Regülatöre iletilmektedir. Mavi Regülatörden, 125 kilometrelik bir iletim kanalıyla -ki bu hakikaten bir nehir mertebesinde dev kanaldır- 70 metreküp/saniye debiyi taşıyan kanal vasıtasıyla Hotamış Depolaması'na ulaşacaktır."

Uzun; Bağbaşı Barajı'nın, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tekniğiyle inşaa edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bağbaşı, geçtiğimiz yıl bitirildi ve su tutuldu. Konya'ya su verebilecek duruma geldi. Diğer barajlar da bitirildikten sonra, verilecek su imkanları daha da artmış olacak. Bu çalışmalar ve devam eden projelerin tamamlanmasıyla Konya Ovası'nın su ihtiyacı önemli ölçüde karşılanmış olacaktır. Bağbaşı ve Mavi Tünel çalışmalarında sona gelindi. Göksu derivasyonunda ise çalışmalar tamamen bitmiş değil. İki baraj ve tünel inşaatı devam ediyor. Bu yıl bir barajı daha bitiriyoruz. Gelecek yılın sonunda tünel inşaatı ile bütün projeler tamamlanmış olacak. Önümüzdeki yıl ovaya su aktarılmış olacak." - Konya

Kaynak: AA / Güncel

Mustafa Uzun Afşar Barajı Bağbaşı Konya Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title