Haber : Gaziantep'teki İran Pazarı'nda İn Cin Top Oynuyor - Haberler

Haberi Paylaş

Gaziantep'teki İran Pazarı'nda İn Cin Top Oynuyor

 - Güncelleme:
Gaziantep'teki İran Pazarı'nda İn Cin Top Oynuyor

Bir zamanlar Suriye ve İran'dan gelen turistlerin akınına uğrayan Gaziantep'teki İran Pazarı'na sessizlik hakim oldu.

Bir zamanlar Suriye ve İran'dan gelen turistlerin akınına uğrayan Gaziantep'teki İran Pazarı'nda şu an sessizlik hakim olurken, yüzlerce esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı çarşıda hayat adeta durdu.

Suriye'de Esed yönetimi ile muhalifler arasında süren çatışma, Türkiye'deki bölge illerin ekonomisini de olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Suriye'de yaşanan olayların acı faturasını ödeyenlerden biri de Türkmenler Caddesi üzerinde bulunan ve İran Çarşısı olarak bilinen bölgedeki esnaf oldu. Yüzlerce esnafın ekmek kapısı olan ve bir zamanlar turist akınına uğrayan çarşıda tüm kepenklerin kapanması esnafı derinden üzdü. Yaklaşık 300 işyerinin bulunduğu çarşıda sadece 3 esnaf ayakta durma mücadelesi veriyor. Onlar da işsizlik sebebiyle zamanlarını gazete okuyarak ve bulmaca çözerek geçirmeye çalışıyor. Sıkıntılı anlar geçiren esnaf, siftah yapamadan sabah açtığı işyerinin kepengini erken saatlerde kapatarak çaresizce evine dönmek zorunda kalıyor.

Suriye'deki olaylar yüzünden siftah yapamadan dükkanlarını kapattıklarını söyleyen esnaf, "Bir zamanlar bu çarşıda iğne atsan yere düşmezdi. İran ve Suriye'den otobüslerle turist gelir, çarşı adeta turistlerin akınına uğrardı. Yaklaşık 6 aydan beri Suriye'de yaşanan olaylar yüzünden şehre hiçbir turist uğramıyor. İran Çarşısı'nda yaklaşık 300 işyeri var. 3 esnaf hariç diğerleri kepenklerini kapatmak zorunda kaldı. Çoğu iflas ederek elindekilerini de yitirdi. Bizler de çaresiz bekliyoruz. Siftahsız kepenk kapatmaya devam edersek bizler de kısa süre sonra bırakırız" diye konuştular. - GAZİANTEP

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Gaziantep Türkiye Suriye İran Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title